Category archive

Свет - page 151

Posted on во категоријата Свет

Турција: Во Чанаккале задржани 59 непријавени мигранти

ЧАНАККАЛЕ (АА) – Во Чанаккале, Турција, фатени се 59 непријавени мигранти во обид илегално да преминат во Грција, јавува Anadolu Agency (AA). Тимовите на жандармеријата, во рамките на активностите за спречување на нерегуларните миграции, патролираа на патните правци, при што на местото Кадирга Коју се обиделе да застанат две возила, но возачите избегале. Потоа, возилата… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Свет

Пакистан бара разговори со Индија за намалување на тензиите

Пакистанскиот премиер Имран Кан денеска рече дека неговата земја нема ништо со самоубиствените бомбашки напади во Кашмир во кои загинаа десетици индиски војници. Тој нагласи дека разговорите се единствениот начин за намалување на тензиите. Неговата изјава доаѓа откако пакистанскиот министер за надворешни работи пиша писмо до Обединетите нации во кое бара помош за да се спречи… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Свет

Предвреме затворен традиционалниот фестивал на фигури од мраз во Харбин

Организаторите на традиционалниот фестивал на фигури од мраз, во кинескот град Харбин, се принудени да ја прекинат манифестацијата 10 дена пред предвидениот термин заради неочекувано топол воздушен бран што го зафати регионот. Зимскиот парк во Харбин, град на североистокот во земјата кој е познат по исклучително студеното време, секоја година привлекува повеќе од милион посетители.… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Свет

Налози за апсење на 281 припадник на Турските вооружени сили за поврзаност со ФЕТО

ИСТАНБУЛ/ИЗМИР/АНКАРА (АА) – Турските власти се во потрага по 281 лице за поврзаност со терористичката организација ФЕТО, која стои зад неуспешниот обид за пуч во Турција во 2016 година, изјавија денеска судски извори, јавува Anadolu Agency (AA). Канцеларијата на Jавното обвинителство во Истанбул издаде налози за апсење на 53 лица воен персонал во активна служба,… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Свет

Сојузни држави во САД со групна тужба против вонредната состојба на Трамп

Досега 16 сојузни држави во САД поднесоа тужба против спорната одлука на претседателот Доналд Трамп за прогласување вонредна состојба во државата. Во тужбата поднесена до федералниот суд во Сан Франциско, постапките на Трамп се опишани како прекршување на Уставот на САД. Во меѓувреме, стотици противници на претседателот Трамп, се собраа  во Вашингтон на протест против неговото… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Свет

Турција запре околу 270.000 мигранти кон ЕУ

Министерот за внатрешни работи на Турција, Сулејман Сојлу изјави дека во 2018 година во Турција, при обидот да заминат во ЕУ, биле запрени 268.000 мигранти кои немале уредни документи. Сојлу рече дека во првите пет недели оваа година се запрени 16.523 мигранти. Од потпишувањето на договорот на Турција со ЕУ во март 2016 година, бројот… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Свет

Турција: Истрага против терористичката ФЕТО, налог за приведување 53 војници

ИСТАНБУЛ (АА) – Кабинетот на државниот обвинител во Истанбул издаде налог за приведување на 53 активни припадници на Турските вооружени сили (ТСК), кои се товарат за поврзаност со терористичката организација ФЕТО, јавува Anadolu Agency (AA). Осомничените се товарат дека со специјални телефонски линии комуницирале со челниците на терористичката организација ФЕТО која во јули 2016 година… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Свет

Британските пратеници го обвинија Цукемберг – ги кршел законите за приватност и пазарна конкуренција

Британските пратеници го обвинија Фејсбук дека ги крши законите за приватност на податоците и законите кои ја регулираат пазарната конкуренција. Одуката на Цукенберг да не се појави на распит пред Парламентот е доказ за неговиот презир кон законодавното тело. Тврдат дека Фејсбук ги предавал податоците на други компании за да развијат апликации , а намерно… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Свет

Двоен самоубиствен напад – 15 лица загинаа

Најмалку 15 лица загинаа, а 30 други се ранети денеска при двоен самоубиствен напад во сириската провинција Идлиб. Нападот бил извршен со две автомобил-бомби во центарот на Идлиб. Самоубиствениот напад се случува една недела по средбата на претседателите на Русија, Турција и Ирак, Владимир Путин, Реџеп Тајип Ердоган и Хасан Рохани во Сочи, на која… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Свет

Стартуваше реализацијата на проектот „Научно-технолошки парк“

СКОПЈЕ (АА) – Премиерот на Република Северна Македонија, Зоран Заев, министерот за информатичко општество и јавна администрација, Дамјан Манчевски, денес заедно со еврокомесарката за дигитална економија и општество, Марија Габриел, го отворија Научно-технолошкиот парк за соработка помеѓу универзитетите и компаниите и трасирање на патот кон напредокот и дигиталната револуција, јавува Anadolu Agency (AA). Премиерот Заев… Продолжи да читаш

оди на почеток