Category archive

Свет

Судење на ФЕТО-пучистите: Досега завршени 106 судски постапки

во категорија Свет од

АНКАРА (АА) – КЕМАЛ КАРАДАГ – За време на вкупно 106 досега завршени судски постапки против терористичката организација ФЕТО, а во врска со обидот за државен удар во Турција, 562 пучисти беа осудени на доживотен затвор, додека 805 добија затворски казни на одреден период, јавува Anadolu Agency (AA).

Терористичката организација ФЕТО, со посредство на инфилтрирани поданици во редовите на турската војска, полицијата и другите институции, на 15 јули 2016 година, изврши обид за воен удар во Турција, а Турското обвинителство покрена бројни истраги против пучистите.

До денес, 283 судски постапки се започнати низ цела Турција, од кои 106 се завршени. Меѓу обвинетите во овие процеси се наоѓаат и војници пучисти кои го водеа обидот за државен удар.

Во досегашните процеси, 253 обвинети беа осудени на доживотни казни на тежок затвор, а 339 осудени лица беа осудени на доживотен затвор. По четири казни тежок доживотен затвор доби 31 обвинет, додека четворица од нив добија три исти казни.

Меѓу осудените, кои беа осудени на доживотни казни на тежок затвор, се наоѓаат 22 генерали, 166 офицери, 31 подофицер, 1 водник, 17 студенти на Воената академија и четворица инженери.

Покрај 339 обвинети кои добија казни доживотен затвор, 213 добија затворски казни од 14 месеци и 20 години затвор.

Судиите совети издадоа низа ослободителни пресуди за некои од обвинетите, меѓу кои се наоѓаат војници и офицери со чин.

Терористичка организација ФЕТО, во ’70-тите години на минатиот век почна своите поданици да ги инфилтрира во безбедносните институции на Турција, по што во ’80-тите години значително ги зајакна своите паралелни пирамиди во овие институции. На 15 јули 2016 година, терористичката организација ФЕТО изврши неуспешен обид за државен удар, со цел рушење на уставниот поредок и соборување на демократски избраната Влада во Турција. Најмалку 249 лица загинаа при обидот за државен удар, додека илјадници други беа повредени.


Извор:http://aa.com.tr/mk/

Чавушоглу: Трамп сака нормализација на односите со Турција

во категорија Свет од

АНКАРА (AA) – Шефот на турската дипломатија, Мевлут Чавушоглу, изјави дека американскиот претседател Доналд Трамп сака нормализација на односите со Турција, но дека за тоа мора подобро да владее со системот, јавува Anadolu Agency (AA).

Како гостин на денешниот уреднички деск на АА во Анкара, Чавушоглу ја коментираше актуелната ситуација во регионот и во светот.

Потсетувајќи дека Tурските вооружени сили во операцијата „Маслинова гранка“ од терористите на ЈПГ/ПКК-ДЕАШ го ослободија Африн, Чавушоглу рече дека Турските сили сега истовремено го чистат тоа подрачје од заостанатите експлозивни средства, доставуваат хуманитарна помош, а дека надлежните институции работат на проекти за подобрување на условите и стандардите за животот на жителите.

„Секогаш истакнувавме дека Африн му припаѓа на неговото локално население. Избеганите цивили треба да се вратат во своите куќи. Го поддржуваме тој процес и локалното население ќе ја преземе локалната управа во тој регион. Зачувувањето на целовитоста на Сирија е важно за нас и за тие луѓе“, рече Чавушоглу.

Потсетувајќи на претходната операција на Турските сили „Штитот на Еуфрат“, што се одвиваше на северот од Сирија, Чавушоглу рече дека по ослободувањето на подрачјето од терористите, од Турција во тој регион доброволно се вратиле 132.000 бегалци и дека истиот процес треба да се случи и во Африн.

„На тие повратници мора да им дадеме целосна поддршка. Ја повикувам меѓународната заедница да се откаже од непотребните нагаѓања за ситуацијата во Африн, критикувањата на Турција и спуштањето на ниво на пропагандата на терористите на ЈПГ/ПКК, а заедно да работиме на проекти за помош на повратниците“, порача Чавушоглу.

Чавушоглу, исто така, рече дека Африн во текот на ослободувањето не е уништен, но дека пред масовното враќање на бегалците подрачјето мора да се обезбеди.

„Нашите сили сериозно ги сфатија тврдењата за наводните пљачкања во Африн. Ги анализиравме достапните снимки и фатени се луѓе од другите места, на пр. од Алепо, што доаѓале да пљачкаат. Турските сили и Слободната војска на Сирија нема да дозволат да се случуваат такви работи“, рече Чавушоглу и додаде дека терористите на ЈПГ/ПКК се оние што ги пљачкале жителите на Африн.

На прашањето за коментар на претходниот договор на Турција и САД за воспоставување безбедност во северносириските градови на источниот брег на Еуфрат, Чавушоглу рече дека страните ќе го продолжат дијалогот и по смената на американскиот државен секретар Рекс Тилерсон, кој и самиот призна дека САД не ги исполниле претходно дадените ветувања кон Турција.

„Предмет на преговорите беше и мапата на патот што ќе ја започнеме во Мунбиџ, а ќе продолжи во градовите на источниот брег на Еуфрат. ЈПГ првин мора да го напуштат тоа подрачје, потоа Турција и САД заеднички да делуваат. Во другата фаза задачата за безбедноста ќе биде предадена на локалното население и тоа според демографските критериуми“, рече Чавушоглу.

Чавушоглу рече дека со воспоставувањето на безбедноста и неутрализирање на терористите на ЈПГ/ПКК ќе биде избегната потребата од воена операција.

За новоименуваниот американски државен секретар Мајк Помпео, Чавушоглу рече дека е свесен за важноста на Турција за САД, и дека тоа го покажал со тоа што Турција беше дестинација на неговата прва службена посета. Додаде дека меѓудржавните односи не се базираат на лични, туку на државни политики.

„Турската државна политика е јасна. На САД им укажавме на незадоволството поради различни изјави што доаѓаат за Турција и таквите појави се намалени во последно време. Трамп сака нормализација на односите со Турција, но мора подобро да владее со системот“, порача Чавушоглу.

Шефот на турската дипломатија, Чавушоглу, исто така, порача дека за нормализација на турско-американските односи е потребно да се направат конкретни чекори, а дека сосема е јасно зошто тие односи се доведени во моменталната состојба и дека Турција не е одговорна за тоа.

„Нашиот претседател Ердоган телефонски разговараше со неговиот американски колега Трамп. Денеска, исто така, ќе има уште еден таков разговор. Важно е тој дијалог да продолжи, а уште поважно да донесе и резултати“, рече Чавушоглу.

Осврнувајќи се и на ситуацијата во Ирак, Чавушоглу потсети дека на меѓународната конференција за обнова на Ирак во Кувајт, Турција ветила најголеми донации.

Исто така, тој рече дека Турција ќе ја продолжи борбата против терористичката организација ПКК во ирачките региони Кандил и Синџар.

На прашањето да ги коментира турските очекувања од претстојниот Самит на лидерите на оваа земја и лидерите на ЕУ, кој ќе се одржи во Варна, Бугарија, Чавушоглу рече дека тоа ќе биде можност да се анализира што е направено во рамките на минатогодишното усогласување на мапата на патот и да се договорат нови чекори.

„Не е тајна дека имаме проблеми во односите помеѓу Турција и ЕУ. Преоптимистично би било да се каже дека ќе ги поправиме односите во сите области. Имаме заеднички чекори, но грешка е да се инсистира на работите околу кои не се согласуваме. Потребна е волја од двете страни, а проблемот е што таа постои само кај турската страна. Во сржта на проблемот се различните ставови во рамките на ЕУ“, рече Чавушоглу.

Коментирајќи ги билатералните односи помеѓу Турција и Германија, Чавушоглу рече дека тие не се совршени, но дека во однос на периодот од пред половина година, постои попозитивен амбиент и дијалог.

Нагласувајќи дека не треба да се дава голема важност на изјавите на поединци кои не ги одразуваат ставовите на институциите на ЕУ, Чавушоглу ја осуди вчерашната изјава на германската канцеларка Ангела Меркел во врска со критиките за турската операција во Африн.

„Да ме прашаат чија изјава е тоа, би рекол дека ја пишувала ЈПГ/ПКК, бидејќи се работи за ист курс и реторика. Затоа Меркел и другите европски лидери мора да бидат внимателни. Знаеме дека терористите на ПКК ги сакаат многумина во рамките на Левичарската партија, Партијата на зелените и други политички субјекти во Европа. Се обидуваат ПКК да го отстранат од листата на терористички организации. Не е правилно функционерите да даваат изјави како радикални политичари“, рече Чавушоглу.


Извор:http://aa.com.tr/mk/

Чавушоглу: Турција нема да дозволи пљачкање во сирискиот регион на Африн

во категорија Свет од

АНКАРА (АА) – Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, денес изјави дека Турција сериозно ги разгледува тврдењата во врска со грабежите во центарот на сирискиот град Африн.

Чавушоглу беше гостин на уредничкиот колегиум на Anadolu Agency (AA) при што истакна дека Турските вооружени сили и Слободната сириска војска (ССВ) за време на операцијата „Маслинова гранка“ го исчистија центарот на градот Африн.

„Ние – турскиот народ, државата и Владата – сме против сè што е нечовечно“, изјави Чавушоглу и додаде: „Нашите војници и Слободната сириска војска не се терористите од ЈПГ/ПКК“.

Турскиот министер за надворешни работи изјави дека терористичките групи како ЈПГ/ПКК и ДЕАШ извршиле пљачки во Африн за време на нивниот обид за етничко чистење.

Тој рече дека сите поплаки за грабеж ќе бидат сфатени сериозно.

„Кога постојат поплаки за вакво прашање, тогаш мора да ги сфатиме сериозно“, вели тој.

Во врска со соработката со Сoединетите Аметикански Држави (САД) за подрачејто на Мунбич, Сирија, министерот изјави дека администрацијата и безбедноста во подрачјето ќе бидат одредени демографски, откако ЈПГ/ПКК ќе се повлечат од Мунбич.

„Демографијата ќе биде клучен критериум во Мунбич“, изјави Чавушоглу.

Тој истакна дека доколку моделот на Мунбич биде успешно имплементиран, тогаш нема да има потреба од операција во Синџар. Сепак, доколку планот во Мунбич остане неимплементиран, тогаш ќе треба да се направи само една работа: „Да се елиминираат терористите“.

Терористите ќе бидат погодени не само на источната страна од реката Еуфрат, туку, исто така, и во Ирак.

Турскиот шеф на дипломатијата, исто така, изјави дека турскиот претседател и американскиот претседател ќе имаат телефонски разговор во текот на денешниот ден.


Извор:http://aa.com.tr/mk/

Средба на Шекеринска со Јилдирим и Чавушоглу во Анкара

во категорија Свет од

АНКАРА (АА) – Турскиот премиер, Бинали Јилдирим, денес во Анкара ја прими вицепремиерката и министерка за одбрана на Р. Македонија, Радмила Шекеринска, која престојува во официјална посета на Република Турција, пренесува Anadolu Agency (AA).

На средбата беше нагласено дека односите меѓу двете земји кои се развиваат во секоја област, особено на полето на воената соработка, можат да послужат како пример, и дека Турција секогаш ја продолжува поддршката за членството на Македонија во НАТО и ЕУ.

Според информациите добиени од Кабинетот на премиерот, за време на средбата поздравени се меѓусебните посети и средбите од високо ниво кои често се реализираат меѓу двете пријалетски земји во последниот период.

Министерката Шекеринска, во рамките на својата официјална посета на Турција, денеска оствари средба и со турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу.

На средбата помеѓу двајцата министри е констатирано дека Турција ги помага и поддржува аспирациите на Македонија за членство во НАТО, и дека тоа е особено важно во следните клучни месеци, се вели во соопштението на Министерството за одбрана на Р. Македонија.

Турскиот министер Чавушоглу ја повтори безрезервната поддршка од страна на Турција за зачленување на Македонија во НАТО и истакна дека таа ќе продолжи и на министерскиот состанок на Алијансата во април и на самитот во Брисел во месец јули.

Министерката Шекеринска на средбата потенцира дека Македонија и нејзините граѓани ја ценат поддршката на Турција на патот кон Алијансата од самиот почеток на процесот, и дека двете земји одржуваат цврсти врски во областа на одбраната, како и тоа дека Македонија стои зад заклучокот на Турција дека безбедноста на Македонија е важна за регионот и пошироко.

„Добриот збор, железни врати отвора. Го очекуваме и сметаме на вашиот добар збор“, истакна министерката.

„Се надеваме дека ситуацијата од 2008 година може да се промени во оваа 2018 година. Работиме на домашните реформи и на решавањето на проблемите кои стојат на патот кон членство во НАТО“, рече Шекеринска.

Шекеринска истакна дека политиката на отворени врати на НАТО е многу важна за Македонија и дека на тоа прашање очекува силна поддршка од Турција.

Претходно, министерката Шекеринска оствари средби и со турскиот премиер, Бинали Јилдирим, и со министерот за одбрана, Нуретин Џаникли.


Извор:http://aa.com.tr/mk/

Турција: Студентите на собири за поддршка на Палестинката Ахед

во категорија Свет од

ИСТАНБУЛ / АНТАЛИЈА (АА) – Група студенти на универзитетите во Истанбул и Анталија во Турција се собраа за да пружат поддршка на Палестинката Ахед Тамими, која, кон крајот на минатата година, ја уапсија израелските војници, јавува Anadolu Agency (AA).

Студентите од Универзитетот во Истанбул се собраа на плоштадот „Бејазит“ и држејќи знамиња и фотографии од девојката, бараа нејзино ослободување.

Демонстрациите се одржани на плоштадот во близина на Универзитетот, а пред Асоцијацијата на студентите и високообразовните установи, се обрати и Фуркан Ѓурбетоглу.

Тој потсети дека Палестинката Ахед, која е позната по својот став и спротивставување на израелските војници, заедно со својата мајка се во притвор од декември 2017 година.

Ѓурбетоглу изјави дека станува збор за 17-годишната тинејџерка која не е виновна за ништо, но и покрај тоа, повеќепати била изведена пред суд.

Додаде дека оваа ситуација укажува на санкциките мерки кои Израел ги применува над невини жени и деца.

„Ние, младите на Универзитетот, ги повикуваме сите да реагираат, за Ахед, чие сослушување е денес, да биде ослободена“, изјави Ѓурбетоглу.

Тамими последен пат била сослушана на 13 февруари.

Слични демонстрации организираа и студентите на Универзитетот „Акдениз“ во Анталија, во соработка со членовите на хуманитарната организација ИХХ.

Претставник на студентите беше Исмаил Абдула Вурал, кој потсети на спротивставувањето на Ахед на „окупаторските сили“, уште кога била многу помлада, и дека поради тоа била уапсена.

Вурал изјави дека кон девојчето се однесуваат лошо и бараше нејзино ослободување, како и пуштање на слобода на сите палестински малолетници кои се наоѓаат во израелските затвори.

Израелските војници ја приведоа Ахед Тамими на 19 декември 2017 година при упад во семејната куќа во Рамала. Нејзината мајка следниот ден отиде до притворот во Рамала за да добие информација за својата ќерка, а потоа и таа беше приведена.

Ахед, која на снимките се гледа како ги удира израелските војници кои насилно влегле во дворот на куќата, е обвинета за напад. На снимката, покрај Ахед е и нејзината роднина Нур Тамими, која, исто така е приведена и одведена во израелски воен затвор.

Пред Судот утре, освен Ахед, ќе бидат изведени и нејзините мајка и роднина.

На Ахед во 2012 година во Истанбул ѝ беше врачена наградата за храброст „Ханзала“, поради спротивставувањето на израелските војници кои го приведуваа нејзиниот брат.


Извор:http://aa.com.tr/mk/

„Турција нема да запре додека не ги отстрани заканите долж границата“

во категорија Свет од

АНКАРА (АА) – Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, денес изјави дека Турција нема да запре сè додека не ги отстрани сите терористички закани во должина на јужната граница, вклучувајќи го и сирискиот Мунбич, јавува Anadolu Agency (AA).

Ердоган се обрати на Собирот, кој во Анкара е организиран по повод кампањата за изградба на позелена Турција, во рамките на одбележување на Меѓународниот ден на шумите.

„Започнуваме нов проект под слоганот „Заедно градиме позелена Турција“. Цел ни е актуелните 28,6 отсто од државната територија која ја покриваат шумите, до 2023 да ја зголемиме на 30 отсто. Ги повикувам сите граѓани да ни се придружат во кампањата за пошумување на земјата“, порача Ердоган.

Турскиот претседател изјави дека на идните генерации земјата ќе им биде погодна толку колку што ќе затекнат добра состојба на шумите, водата и околината.

„Грижата за шумите е грижа за татковината, бидејќи земјата без шума е осудена на ерозија и пропаѓање“, порача Ердоган.

Осврнувајќи се и на операцијата „Маслинова гранка“, која Турските сили ја спроведуваат со цел неутрализација на терористите во пограничниот сириски појас, Ердоган изјави дека од нејзиниот почеток се неутрализирани вкупно 3.698 терористи и дека се продолжува во согласност со планираното.

Тој соопшти дека Турските воздушни сили гаѓале засолништа и неутрализирале 38 терористи на ПКК во ирачкиот регион Синџар.

„Почнувајќи од Мунбич, Турција тргна и нема да запре сè додека не ги отстрани сите терористички закани, кои демнеат во должина на нашите јужни граници. Постојано повторувам, тргнавме по тој пат, а доколку некој има храброст, нека се спротивстави“, изјави Ердоган.

Потсетувајќи дека Турските сили го ослободиле од терористите центарот на градот Африн, Ердоган изјави дека Турција веднаш презела грижа за училиштата и болниците и дека сака што поскоро да создаде услови за мирен живот на локалното население.

Турскиот претседател, исто така, порача дека од американскиот претседател Доналд Трамп очекува да покаже јасен став и да прекине со збунувачките изјави за политиката кон Турција, кои ги надминаа сите мерки.

„Тие кои зборуваат во име на Трамп, не се ни свесни за тежината на своите зборови“, порача Ердоган.

Тој и денес остро ги критикуваше властите на САД поради вооружувањето на терористичката организација ЈПГ/ПКК во Сирија.

„Турската граница со Сирија е долга 911 километри, а со Ирак 350 километри. Прашање е зошто таму се доставува оружје. Бидејќи е од другата страна на Турција, значи дека тоа ќе го употребите против Турција или против Иран. Нема повеќе опции. Во такво нешто не може да се влезе со Русија, бидејќи тоа би ескалирало во Трета светска војна“, изјави Ердоган.


Извор:http://aa.com.tr/mk/

„Онур Ер“ од 15 април ќе лета на релацијата Истанбул-Охрид

во категорија Свет од

ИСТАНБУЛ (AA) – Турската авиокомпанија „Онур Ер“ ќе воспостави нова авионска линија до Охрид, што ќе се одвива секоја недела од 15 април, со цена од 64 евра, вклучувајќи ги сите даноци, јавува Anadolu Agency (AA).

Генералниот менаџер на „Oнур ер“, Теоман Тосун, на прес-конференција за летовите во Македонија и за бизнис-соработката со „Tatilbudur.com“, посочи дека како компанија сакаат да летаат во нови, различни историски места и дека затоа ќе го преземат ризикот.

Говорејќи за соработката со „Tatilbudur.com“, Тосун рече дека би било убаво да се оди во Македонија за да се вкуси културното наследство на оваа земја, која има многу историски и културни сличности со Турција.

Тосун наведе дека ќе започнат со летовите од 15 април и ќе има лет во двата правци еднаш во неделата. „Планираме да го покачиме бројот на летовите во блиска иднина, што секако, зависи од одвивањето на работите“, рече тој.

Нагласувајќи дека летањето до Охрид значи да се зголеми потенцијалот за најмалку 100 проценти, Тосун истакна дека сегашниот потенцијал ќе биде многу поголем и дека исто така, ќе има пораст на индивидуалниот транспорт.

Цената за летот Истанбул – Охрид, вклучувајќи ги сите даноци ќе изнесува 64 евра. „Освен директен лет Истанбул – Охрид, патниците ќе имаат можност да имаат индиректни летови со соодветни цени во 6 града во Турција, како Адана, Аланија-Газипаша, Анталија, Истанбул, Измир и Трабзон“, изјави главниот менаџер на „Онур ер“.

– „Летовите ќе обезбедат лесен пристап“ –

Генералниот директор на „ТАВ Македонија“, Алпер Ерсој, рече дека го промовираа градот и земјата на меѓународната арена по управувањето со аеродромот во Охрид и дека за кратко време успеале да воспостават соработка прво со Холанѓаните, а голем интерес имале и од Белгија, Англија, Израел, Србија и Полска.

Ерсој нагласи дека Турција е земја што испраќа најмногу туристи во Македонија, и зборуваше за позитивните односи меѓу двете земји.

Ерсој рече дека биле многу среќни кога „Tatilbudur.com“ и „Онур Ер“ ја најавиле оваа соработка, бидејќи од една страна има летови 19 пати неделно во Скопје, а нема до најважниот туристички центар во Охрид.

„Не треба да гледаме на овој лет само како на туристички чартер-лет. Тој ќе биде важен начин за транспорт на Македонците во Турција и за Турците во Македонија. Постои автобуски превоз секојдневно од Охрид до Истанбул. Но патниците со оваа услуга ќе можат да летаат за приближна цена, наместо да бидат исцрпени од долг пат“, рече Ерсој, заблагодарувајќи се на управителите на двете фирми.

– „Ќе се чувствувате како да сте во Турција“ –

Ерсој изјави дека Охрид кој има историска и природна убавина, е град заштитен од УНЕСКО, и дека во градот постојат слични градби како во Сафранболу.

„Македонија е слична според стандардот“, изјави Ерсој, додавајќи го следното:

„Кога ќе стигнете таму, ќе се чувствувате како да сте во Турција, а не во странство. Не ви треба виза. Македонскиот јазик има речиси 4 илјади зборови од турскиот јазик. Четвртото најголемо езеро во Европа е Охридското Езеро, каде што водата е многу чиста. Тука дефинитивно ќе најдете нешто од турската култура. Во Македонија луѓето со многу различни култури живеат заедно во мир“, истакна Ерсој.

Ерсој додаде дека за Охрид има летови од Холандија, Белгија, Англија, Израел, Полска и Естонија.

– „Турските туристи имаат можност да посетат 6 земји без виза“ –

Менаџерот на „Tatilbudur.com“ (SЕО), Џенк Ангин, наведе дека се среќни поради оваа убава работа потпишана во период кога ја прославуваат својата 20-годишнина, и рече дека летот кон Охрид ќе биде првиот комерцијален лет.

„Имаме многу висок оперативен буџет и ќе ги организираме овие патувања со буџет од околу еден милион евра оваа година. Бројот на нашите летови може да се зголеми и во иднина“.

Ангин, истакнувајќи дека ова ќе биде тур-оператор што ќе носи најголем број туристи од Турција во Македонија, го рече следното: „Кога гледаме од овој аспект, всушност, имаме можност да имаме безвизен одмор за турските туристи во 6 земји: Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Косово и Србија“.

Изразувајќи ја тешкотијата од патувањето на оваа дестинација без директен лет во Охрид, Ангин рече дека веќе секоја недела ќе има можност за посета на Охрид.

„Со оглед на тоа што секоја година 240.000 Турци патуваат во Македонија, а од нив сметаме дека половината се туристи, ние како „Tatilbudur“ носиме околу 10-15 отсто од туристите. Со оваа програма, очекуваме дека бројот на туристи што одат во Македонија од „Tatilbudur“ ќе се зголеми за 30-35%. Ако се зголеми бројот на летови, сообраќајот ќе се зголеми во спротивна насока“, коментираше менаџерот на „Tatilbudur“.

„Овозможуваме економичен одмор без виза во 6 земји, неделната турнеја на Балканот е многу економична, по цена од 249 евра“, рече Ангин, кој информираше дека 8 ноќевања во Охрид чинат само 249 евра.


Извор:http://aa.com.tr/mk/

Чавушоглу: „Повлекувањето на ЈПГ од Мунбиџ не е доволно“

во категорија Свет од

АНКАРА (АА) – Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, денес изјави дека повлекувањето на терористичката група ЈПГ/ПКК од сирискиот регион Мунбиџ „нема да биде доволно“, јавува Anadolu Agency (AA).

Чавушоглу зборуваше на заедничката прес-конференција со министерот за надворешни работи на Лесото, Лесего Макготи, во главниот турски град Анкара.

„Нема да биде доволно повлекувањето на ЈПГ од Мунбиџ. Ќе има и други градови по Мунбиџ“, изјави Чавушоглу, осврнувајќи се на можната операција на Турција во регионот во блиска иднина.

Кога беше запрашан во врска со присуството на САД во сирискиот град Мунбиџ и односите меѓу Турција и САД, Чавушоглу изјави дека немале договор со САД, туку само „разбирање“ во врска со стабилизирањето во Мунбиџ и источната страна на реката Еуфрат.

„Доколку постигнеме консензус во врска со планот со САД, тогаш можеме да кажеме дека имаме договор. Во моментот, постои разбирање“, изјави Чавушоглу.

На 16 февруари, за време на посетата на американскиот државен секретар во заминување, Рекс Тилерсон на Анкара, двете земји постигнаа „разбирање“ за нормализирање на односите по периодот на тензии, како последица на моменталната ситуација во Сирија.

„Терористичка организација ЈПГ/ПКК треба прво да се повлече од Мунбиџ, за Сирија да преземе чекори со САД, базирани на доверба“, изјави Чавушоглу за време на посетата на Тилерсон.


Извор:http://aa.com.tr/mk/

Ишик: „Важно е заедничкото историско наследство да го направиме корисно“

во категорија Свет од

БЕЛГРАД (АА) – Заменик-премиерот на Република Турција, Фикри Ишик, изјави дека за време на посетата на Белград имал конструктивни состаноци со српските официјални лица и дека поголемиот дел од разговорите се водени за унапредување на билатералната соработка во секторот за туризам, јавува Anadolu Agency (AA).

„Важно е заедничкото историско наследство да го направиме корисно. Тоа е во интерес на Турција и Србија“, изјави Ишик во разговор со новинарите по завршувањето на официјалниот дел на посетата на Белград, каде што присуствуваше на третото заседание на Мешаната комисија за турско-српска економска соработка.

Потсетувајќи дека минатата година Турција ја посетиле околу 140.000 туристи од Србија, Ишик изјави дека во истиот период Србија ја посетиле 100.000 турски туристи.

Тој додаде дека Турција и Србија имаат големи туристички потенцијали и сакаат да го зголемат бројот на заемни туристички посети.

„Моменталните авионски линии на „Туркиш Ерлајнс“ можат повеќе да ги задоволат потребите бидејќи секоја година бележиме поголем број туристички посети. Затоа баравме пофреквентно поврзување на воздушните линии. Со тоа сакаме да го олесниме патувањето на луѓето во и од Србија во сите делови на светот. Така ќе им овозможиме на народите да се запознаат подобро и да воспостават близок дијалог“, изјави Ишик.

Нагласувајќи дека Србија е клучна земја на Балканот, Ишик изјави дека таа има многу важна улога во зачувувањето на мирот и стабилноста во регионот.

Тој, исто така, истакна дека билатералните односи на Турција и Србија бележат постојан напредок, а дека тоа е посебно изразено по октомвриската посета на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на Србија.

Изразувајќи задоволство поради активностите на турскиот институт „Јунус Емре“ во Србија, Ишик изјави дека во Србија владее сè поголем интерес за учење на турскиот јазик. Тој додаде дека тоа е добро за зголемување на турските инвестиции, но дека може да се каже дека е плод на сè подобрата билатерална соработка и фактите дека Турција сè повеќе добива на значење.

Ишик како важни ги оцени и активностите на Турската агенција за меѓународна соработка и координација (TIKA), која работи на реставрација и ревитализација на делата од османлискиот период.

За време на минатогодишната посета на Ердоган се потпишани низа билатерални договори меѓу Турција и Србија и Ишик изјави дека надлежните институции работат на имплементација на сите тие акти.

„Уверен сум дека тука на нозе ќе бидат подигнати многу дела од османлискиот период. На Србија тоа ќе ѝ се врати преку поголемиот број туристи од целиот свет, а ние со причина ќе бидеме горди што сме се погрижиле за делата на нашите предци“, заклучи Ишик.


Извор:http://aa.com.tr/mk/

Шекеринска во посета на Турција на средба со својот турски колега Џаникли

во категорија Свет од

АНКАРА (АА) – Министерката за одбрана на Р. Македонија, Радмила Шекеринска, која престојува во официјална посета на Турција, оствари средба со министерот за национална одбрана на Турција, Нуретин Џаникли, јавува Anadolu Agency (AA).

Министерката Шекеринска беше пречекана со воена церемонија од страна на турскиот министер Џаникли.

Шекеринска и Џаникли по церемонијата го започнаа меѓуделегацискиот состанок, кој е затворен за медиумите.


Извор:http://aa.com.tr/mk/

Оди на почеток