Category archive

Регион - 5 страна

Регион

Српски медиуми: Историски договор меѓу Атина и Скопје

Под наслови „За историја: потпишан договор!“, „Република Северна Македонија – историски договор меѓу Атина и Скопје“, „Историски момент: Грција и Македонија потпишаа договор за името“ , „Потпис на грчка, здравица на македонска страна“, електронските изданија на српските медкуми денеска јавуваат за пoтпишувањето на договорт за името. Покрај вообичаниете податоци за тоа кој присуствувал на потпишувањето,… Продолжи да читаш

Регион

Ципрас: Дојде време да пееме среќни песни на Балканот

Денес овде во Преспа почнуваме да пишуваме нова среќна песна, рече грчкиот премиер во обраќањето за време на церемонијата на потпишување на договорот меѓу Македонија и Грција. Алексис Ципрас откри дека е љубител на балканската музика, особено на блех музиката, но и на среќните и весели мелодии од регионот и рече дека „дојде време повторно… Продолжи да читаш

Регион

„Катимерини“: Да тргнеме напред, најпосле

Договорот за решавање на спорот околу името на Македонија не е дипломатска победа за Грција, како што грчкиот премиер Алексис Ципрас се обиде да го прикаже во своето обраќање кон нацијата на 12 јуни. Ниту, пак, тоа е дипломатска победа за Северна Македонија, како што колегата на Ципрас, Зоран Заев се обиде да го продаде.… Продолжи да читаш

Регион

Ципрас: Проблемот за опозицијата е што постигнавме договор и тоа добар

Вашиот проблем не е тоа дека е лош договорот, туку дека постои договор и е добар, порача грчкиот премиер Алексис Ципрас, обраќајќи се до Нова демократија на денешната расправа во грчкиот парламент. – Ова е еден договор што би сакал да го има на маса секој грчки премиер по 1995 и Времената спогодба, бидејќи не… Продолжи да читаш

Регион

Преживеа владата на Ципрас

Со 127 гласа за и 153 против, грчкиот парламент ја отфрли иницијативата на опозициската Нова демократија за недоверба на владата на премиерот Алексис Ципрас. Гласаа вкупно 280 од 300 пратеници, а единствено Димитрос Каменос од Независни Грци имаше спротивна линија од партијата и не ја поддржа владата. Кажаното „да“ од Димитрис Каменос беше дочекано со… Продолжи да читаш

Регион

Мицотакис: Денешното гласање е глас за или против договорот

Гласајќи денеска против недоверба за владата е глас за договорот Ципрас – Заев, гласајќи против, секој од вас вади индивидуален билет за Преспа, рече претседателот на Нова демократија Киријакос Мицотакс на денешната расправа за гласање недоверба во грчкиот парламент, велејќи им на пратениците дека сите ќе носат одговорност со нивниот глас. – Сите вие што… Продолжи да читаш

Регион

Коѕијас: Договорот е патриотски, со компромис од двете страни

Договорот е патриотски и ни помага да ги концентрираме силите таму каде што има проблем, рече шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас од грчкиот парламент, за време на расправата за гласање недоверба на владата. Коѕијас објасни дека направен е компромис во решението, бидејќи „само ако победиш во војна, тогаш има договор без компромис“. Во однос… Продолжи да читаш

Регион

Во Турција уапсени 30 странци осомничени за поврзаност со „Исламска држава“

Турските безбедносни сили уапсиле 30 странци поради сомневање дека се поврзани со терористичката група „Исламска држава“, јавија локалните медиуми. Антитерористичката операција била спроведена во седум области во Истанбул. Кај уапсените бил пронајден пропаганден материјал и документи за активноста на групата во дигитална форма и на хартија. Според полицијата, која не соопштува од кои земји се… Продолжи да читаш

Регион

Самарас: Договорот не го решава проблемот и може да предизвика експлозии

Да запаметите дека со договорот го затворивте привремено, не го решивте прашањето и оттука па натаму, отворате уште полоши проблеми, рече поранешниот грчки премиер Андонис Самарас, обраќајќи се до Алексис Ципрас, за време на обраќањето во грчкиот парламент. Самарас смета дека решението или нема да издржи низ времето или ќе предизвика експлозии и нема да… Продолжи да читаш

Регион

Анкета: Мнозинството Грци против договорот и името Македонија

„Не“ за договорот велат 68.3 отсто, а „не“ за името Македонија 73,2 отсто од испитаниците во новото истражување на јавното мислење во Грција, спроведено од агенцијата „Marc“ за весникот „Прото тема“. Според резултатите, 49 отсто од гласачите на СИРИЗА се против договорот меѓу Зоран Заев и Алексис Ципрас. Во однос на распоредот на силите на… Продолжи да читаш

Оди на почеток