Category archive

Регион - 3 страна

Регион

Денес нов протест пред грчкиот парламент за договорот со Македонија

Во 16 часот по локално време, ќе се одржи нов протест пред грчкиот парламент, под мотото „Состанок со историјата“, во организација на „Комитетот за одбрана на грчкиот карактер на Македонија“. Тие ја повикуваат „цела Грција на Синтагма“ и велат: Ако не сега, кога? Ако не ние, кои? Останува енигма дали времето во Атина ќе биде… Продолжи да читаш

Регион

Полицијата се уште го бара за да го уапси пратеникот од Златна зора

Пратеникот од Златна Зора, Константинос Барбарусис кој вчера од парламентот повика на воен пуч, се уште не е уапсен, а полицијата од доцна синоќа, кога успеал со автомобил да им побегне, уште трага по него, јави дописничката на МИА од Атина. Барбарусис, освен што се гони кривично за велепредавство по изјавата од собраниската говорница, сега… Продолжи да читаш

Регион

Каменос: Се обврзуваме дека договорот нема да се ратификува во Парламентот

Јасна поддршка за Владата во пресрет на гласањето недоверба, но и јасна порака против договорот со Македонија испрати лидерот на Независни Грци и министер за одбрана Панос Каменос преку неговиот Твитер профил. Коалициониот партнер во владата порача дека Независни Грци се обврзуваат договорот да не се ратификува во грчкиот Парламент и објасни дека денешното гласање… Продолжи да читаш

Регион

Продолжува расправата во грчкиот Парламент, се гласа недоверба на Владата

Во грчкиот Парламент пред 10 часот по локално време почна третиот дел по поднесеното барање од Нова демократија за гласање недоверба на Владата. Договорот со Македонија е во фокусот на дискусија на грчките пратеници. Дебатата се очекува да кулминира со говорите на лидерите на политичките партии и грчкиот премиер, а ќе заврши со гласање недоверба.… Продолжи да читаш

Регион

Ципрас: Разврска и успех од историско значење е за Грција договорот со северниот сосед

Договорот со северниот сосед што е од историско значење за Грција, носи придобивки и на економско ниво, рече грчкиот премиер говорејќи на конференцијата на Економист што се одржува во близина на Атина. Постигнатиот договор со Македонија, Алексис Ципрас овојпат го коментираше од економски аспект и објасни дека нерешавањето на проблемот било пречка за двете земји… Продолжи да читаш

Регион

„Бомба“ на Коѕијас – ќе објави 33 документи кои откриваат за што преговарале минатите влади

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас најави дека ќе декласифицира и објави 33 документи кои ги содржат позициите и преговорите за името на претходните влади, во изминативе 25 години, објавија грчките медиуми Тој побара да се декласифицираат овие доверливи документи за да се покажи како се воделе преговорите од 1992 година до денес.… Продолжи да читаш

Регион

Мала посетеност на протестот во Атина за „одбрана на името Македонија“

Мал број граѓани одговорија позитивно на повикот на Комитетот за борба за грчкиот карактер на Македонија, да излезат пред грчкиот Парламент додека трае расправата за договорот со Македонија. Оние кои се собраа на плоштадот Синтагма со грчки знамиња и транспаренти со слогани „Македонија е грчка“ и „Не на распродажбата на името Македонија“ мирно протестираа, а… Продолжи да читаш

Регион

Исчезнатиот српски новинар Стефан Цветковиќ пронајден е жив и здрав

На вонредна прес конференција српскиот претседател Александар Вучиќ денес и соопшти на српската јавност дека изчезнатиот новинар Стефан Цветковиќ е пронајден „жив и здрав.“ – Работевме напорно и бевме изложени како земја и јас како претседател на најжестоки можни напади, рече Вучиќ. – Сакам да ве известам дека по 30 часа тешка и напорна работа… Продолжи да читаш

Регион

ВИДЕО: Грчки пратеник на македонски јазик се обрати во грчкиот парламент

Јорго Урсузидис, од СИРИЗА, денеска во грчкиот парламент се обрати на македонски јазик, поздравувајќи ги, како што кажа, пријателите од Република Северна Македонија. Урсузидис изјави дека е време да се остави позади тоа што не разделува и да гледаме напред. ВИДЕО: Грчки пратеник на македонски јазик се обрати во грчкиот парламент was last modified: June… Продолжи да читаш

Регион

Царуха: Нема да го поддржиме договорот, за нас Македонија е Грција

За нас, Македонија е Грција и Грција е Македонија, рече министерката за Македонија и Тракија, Мариа Колиа Царуха од редовите на Независни Грци, говорејќи на расправата во парламентот и го повтори ставот на нејзината партија дека нема да гласаат за договорот, но остануваат во владата, ја поддржуваат и ќе гласа против предлогот на Нова демократија… Продолжи да читаш

Оди на почеток