Category archive

Регион - 241 страна

Регион

Отповикана амбасадорката на Србија во Данска

Српскиот Претседател Александар Вучиќ ја отповика Драгана Ивановиќ од функцијата – амбасадор на Србија во Данска. Вучиќ одлуката за отповикување ја потпишал на 12-ти септември. Драгана Ивановиќ беше назначена за амбасадор во 2013 година. Белградските медиуми во мај годинава пишуваа дека Драгана Ивановиќ амбасадорската функција ќе ја преземе од  Јасмина Митровиќ – Мариќ, советничка на… Продолжи да читаш

Регион

Амбасадата на САД во Косово порачува: Избирачите бараат кандидати без дамки

Амбасадата на САД во Приштина изрази жалење поради одлуката на косовската Централна изборна комисија да го спроведе налогот на Врховниот суд за повторно потврдување на кандидатите, кои претходно беа дисквалификувани од изборната трка затоа што биле осудени за кривично дело. Продолжи да читаш

Регион

Балканските земји членки на ЕУ ќе помогнат за европска интеграција на другите земји од регионот

Четирите држави на Балканот кои се членки на Европската унија – Бугарија, Грција, Романија и Хрватска, заедно ќе помагаат за европската интеграција на останатите шест земји од регионот. Ова го договорија министрите за надворешни работи на балканските држави-членки на ЕУ Екатерина Захариева, Никос Коѕиас, Теодор Мелешкану и Марија Пејчиновиќ Буриќ на работната средба во Њујорк,… Продолжи да читаш

Коѕијас: Проблемот со името има четири дела

Никос Коѕиас, кој вчера оствари средба со медијаторот Метју Нимиц, за која не постојат никакви детали, на крајот од учеството на генералното собрани на ОН ги брифираше грчките новинари за исходот од средбите во Њујорк, јавува телевизијата Канал 5 . Продолжи да читаш

Регион

Грабар-Китаровиќ: Словенија го загрози меѓународното право

Хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ застана зад премиерот Андреј Пленковиќ, чиј говор за арбитражата со Словенија во ОН, доведе до откажување на посетата на словенечкиот премиер на Загреб. Продолжи да читаш

Јеремиќ: Заев беше ѕвезда и предизвика најголем интерес на генералното собрание на ОН

Светот повеќе зборуваше за Иран и Северна Кореја, а настапите на лидерите од Западен Балкан не беа премногу забележани, со исклучок на македонскиот премиер Зоран Заев, кој условно речено беше еден вид ѕвезда, бидејќи имаше голем интерес за Македонија и решавање на проблемите со Грција, како и за перспективите на таа земја и регионот, изјави… Продолжи да читаш

Регион

Реакција на Додик: Амбасадорката на САД во БиХ одамна не се придржува до диипломатските начела

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик реагираше на изјавата на американската амбасадорка во Босна и Херцеговина, Морин Кормак, која рече дека одлуката за референдум за Судот и Обвинителството не треба да биде суспендирана, туку целосно укината. Според него, суспендирањето на референдумот, Кормак, сакала да го поврзе со санкциите кои САД му ги изрече, по нејзина… Продолжи да читаш

Регион

Вучиќ: Има позитивен тренд на српско-американските односи

Српскиот Претседател Александар Вучиќ се сретна во Њујорк со заменик-помошникот државен секретар на САД, Елизабет Милард. Двете страни заклучија дека развојот на билатералните односи забележува позитивен тренд. Продолжи да читаш

Оди на почеток