Category archive

Регион - 240 страна

Регион

Турција нема да купува нафта од ирачки Курдистан

Турција најави дека ќе склучува договори за трговија со нафта само со официјалната Влада на Ирак, а не и со властите на ирачкиот регион Курдистан, каде во понеделникот се одржа референдум за независност. Продолжи да читаш

Регион

Рама и Харадинај: Не знаеме зошто Србија го блокира членството на Косово во УНЕСКО

Албанскиот премиер, Еди Рама и неговот косовски колега Рамуш Харадинај, по денешната средба во Тирана изјавиле дека им е необјасниво зошто Србија го блокира членството на Косово во УНЕСКО. Продолжи да читаш

Регион

Љајиќ: Приходи од туризмот речиси 1.2 милијарди евра

Министерот за трговија, туризам и телекомуникации на Србија Расим Љајиќ изјави  дека оваа година ќе биде рекордна во туризмот и оти државата се приближува до девизен прилив од 1,2 милијарди евра. Продолжи да читаш

Регион

Владата на Харадинај и понатаму без став за границата со Црна Гора

Новоименуваниот косовски премиер Рамуш Харадинај изјави дека неговата Влада сѐ уште работи на прашањето за утврдување на границата со Црна Гора и дополнително ќе се изјасни по тоа прашање кога состојбата ќе стане појасна. Продолжи да читаш

Регион

Романија ќе потроши 3.9 милијарди долари за американски ракетен систем Патриот

Романскиот министер за одбрана Михаил Фифор најави дека до крајот на 2017 година Романија ќе го купи својот прв против-авионски и против-ракетен систем Патриот. Заедно со ракетниот систем, Романија преговара со САД за да купи и 36 борбени авиони од типот Ф-16. Продолжи да читаш

Регион

Нови апсења во Турција – Тројца лидер на ИД „паднаа“ во рацете на полицијата

Тројца лидери на џихадистичката група Исламска држава (ИД) се уапсени при полициска операција во Истанбул. Уапсените, од кои двајца се од Индонзија, а третиот од Сирија, е осомничени за подготвување на терористички напади. Продолжи да читаш

Оди на почеток