Category archive

Регион - 2 страна

Регион

Мавраганис: Без 180 гласа за Договорот, владата ќе падне

Коалициониот партнер во грчката влада, Независни Грци, не отстапува од барањето, Договорот со Македонија, во грчкиот парламент да се ратификува со зголемено мнозинство од 180, наместо 151 пратеник. Заменик министерот за транспорт и врски на Грција, Никос Мавраганис, од редовите на партијата на Каменос, вели дека без 180 пратеници, Независни Грци ќе се повлечат и… Продолжи да читаш

Регион

Мицотакис: Владата ѝ ги отстапи македонскиот јазик и македонската националност на соседната земја

Алексис Ципрас на соседната земја и отстапи нешто за кое ниедна претходна влада немаше разговарано: македонската националност и македонскиот јазик, рече лидерот на Нова демократија Киријакос Мицотакис од Кукуш, каде што присуствуваше на свечената манифестација по повод 105-годишнината од ослободувањето градот. – Ја посетувам Македонија во еден емотивно затегнат момент. По провокативното славење во Преспа,… Продолжи да читаш

Регион

Позната турска пејачка убиена во градот Бодрум

Во престрелка во турскиот град Бодрум, се убиен две лица, меѓу кои и познатата пејачка Хаџер Тулу. Инцидентот се случил кога четворица мажи отвориле оган во клубот Паша во центарот на градот. Тулу (40) е повредена во вкрстен оган. И покрај обидите на здравствените работници, тие не успеале да и помогнат, пренесуваат локалните медиуми. Во… Продолжи да читаш

Регион

Остри критики од ЕУ за зголемувањето на платите на Харадинај и министрите

Шефицата на канцеларијата на Европската унија во Приштина, Наталија Апостолова, упати остри критики на одлуката за зголемување на платите на премиерот и другите членови на Владата, која беше поддржана и од Уставниот суд, кој утврди дека не биле прекршени законите, јави дописникот на МИА од Приштина. Ваквата одлука, со која премиерот Рамуш Харадинај ги зголеми… Продолжи да читаш

Регион

Сурои: Годинава нема да има либерализација за Косово

Познатиот косовски публицист Ветон Сурои ги советува политичарите во неговата земја да престанат со ветувањата дека ќе има визна либерализација, бидејќи тоа нема да се случи годинава, јави дописникот на МИА од Приштина. Според Сурои, граѓаните на Косово ќе можат да патуваат во Европа без визи, евентуално, од идната година. – Политичарите не прават добро… Продолжи да читаш

Регион

Конференција за стабилност и безбедност на грчкото остров Родос

Со учество на претставници од 25 земји од Југоисточна и Источна Европа, од Блискиот Исток и Медитеранот, од денеска на грчкиот остров Родос започнува дводневната конференција за стабилност и безбедност во организација на грчкото Министерство за надворешни работи. Како што јави дописничката на МИА од Атина, Конференцијата се одржува третпат, а темите за кои ќе… Продолжи да читаш

Регион

Неа демократија нема да гласа за ратификација на договорот

Какво мнозинство и да одбере владата, Нова демократија нема да гласа за ратификација на договорот, соопштуваат од грчката опозициска партија, јави дописничката на МИА од Атина. Коментирајќи ја изјавата на лидерот на Независни Грција, коалициониот партнер во грчката влада, дека бара 180, наместо 151 пратеник за грчкиот парламент да го одобри договорот со Македонија, од… Продолжи да читаш

Регион

Бугарскиот претседател во дводневна посета на Србија

Претседателот на Бугарија, Румен Радев денеска ја почнува дводневната посета на Србија, при што ќе оствари средба со српскиот колега Александар Вучиќ. Предвидено е Вучиќ да го пречека Радев и да имаат средба, на која подоцна ќе се придружат членовите на делегациите на двете земји. За утре е предвидено Вучиќ и Радев да го посетата… Продолжи да читаш

Регион

Бериша повика на граѓанска револуција за соборување на Владата

Поранешниот претседател и премиер на Албанија и екс лидер на опозициската Демократска партија, Сали Бериша, коментирајќи ја актуелната состојба, оцени дека земјата се наоѓа на крстопат и оти единствено решение е „граѓанска револуција за соборување на Еди Рама“. Тој преку својот профил на „Фејсбук“ упати апел за соборување на Владата на премиерот Еди Рама, како… Продолжи да читаш

Регион

Истражување: Србите и Црногорците поседуваат најмногу оружје во Европа

Србија и Црна Гора го делат првото место на листата на европски земји според бројот на лесно оружје на 100 жители, додека Македонија е на седмо место. Тоа се резултатите од истражувањето што го спроведе Центарот за испитување на јавно мислење при Институтот за меѓународни и развојни студии во Женева. – На секои 100 жители… Продолжи да читаш

Оди на почеток