Category archive

Регион

Posted on во категоријата Регион

(ВИДЕО) Урнат ресторанот на насилникот од Албанија што ги нападна шпанските туристи

Насилниот сопственик на ресторан од Албанија, што минатата недела нападна шпански туристи, остана без својот угостителски објект откако изутринава, по наредба на градежен инепсктор механизација ја урна градбата. Како што пренесуваат локалните медиуми, инспекциската контрола утврдила дека објектот е бесправно изграден. Сопственикот на локалот, Михаил Кокдима, моментално е во затвор по нападот на туристите. За… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Регион

Грција по предупредувањето од САД: Иранскиот танкер не бара влез во наше пристаниште

Грчките власти одговорија на предупредувањата од САД испратени до властите во Атина со барање поморските служби да не му помагаат на иранскиот танкер што исплови од Гибралтар. Како што пренесува Ројтерс, од Атина е испратена порака дека досега нивните поморски служби немаат добиено барање од екипажот на танкерот. „Бродот се движи со мала брзина и… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Регион

Мета: Албанија не може да се меша во дијалогот меѓу Србија и Косово

Претседателот на Албанија, Илир Мета, истакна дека Албанија не може да биде дел од дијалогот помеѓу Косово и Србија, пренесува telegrafi.com. Во интервју за телевизијата РТВ-21, шефот на државата рече дека дијалогот меѓу Приштина и Белград треба да заврши на најдобар начин за двете земји, но и за целиот регион. „Албанија не може да биде… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Регион

Мета: Албанија не може да е меша во дијалогот меѓу Србија и Косово

Претседателот на Албанија, Илир Мета, истакна дека Албанија не може да биде дел од дијалогот помеѓу Косово и Србија, пренесува telegrafi.com. Во интервју за телевизијата РТВ-21, шефот на државата рече дека дијалогот меѓу Приштина и Белград треба да заврши на најдобар начин за двете земји, но и за целиот регион. „Албанија не може да биде… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Регион

Пациент во психијатриска болница во Романија усмрти пет лица

Пет лица им подлегнаа на повредите во една психијатриска болница во Романија, откако пациент со носачот на инфузија ги претепал лицата, и повредил уште неколкумина. Овој немил настан се случил во неделата во болницата во Сапока во североисточниот дел од земјата. Според АП, 38-годишниот пациент убил три лица на место, четвртиот починал на пат на… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Регион

Албанија нуди и медицински туризам!

Албанија не е само сѐ попопуларна туристичка дестинација, туку е на добар пат да стане посакувана и поради ниските цени на медицинските услуги, особено од областа на стоматологијата, пренесува Танјуг. Премиерот Еди Рама ја поддржал таквата определба и пренесувајќи ги впечатоците на задоволните туристи, ќе ја промовира Тирана како престолница на „убавината и насмевката“, пишува… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Регион

Фекалии излеани на плажи во Црна Гора, десетици хоспитализирани

Десетици заболени од кои повеќето деца, со стомачни инфекции деновиве ги полнат болниците во делови од Црна Гора. Само во последниве десетина дена поради инфекции од ротавируси заболеле 38 лица, од кои дури 36 се деца на возраст до четири години. Како што пренесуваат црногорските медиуми, најголем број од заразените се од Подгорица, Цетиње и… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Регион

Коѕијас се огласи преку „Твитер“: „Во Скопје поставена табла дека Александар е Грк“

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас на социјалната мрежа „Твитер“ објави фотографија од ново поставените табли на спомениците кои објаснуваат дека припаѓаат на античката Хеленска историја и цивилизација. „Знак на кој пишува дека Александар Велики е грчки херој денеска се најде под споменикот на Александар во Скопје. Ова е уште еден доказ… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Регион

Ердоган се подготвува за посета на Србија

Турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган, на 29 август ќе отпатува во официјална посета на Србија, во чии рамки со претседателот Александар Вучиќ, ќе го официјализираат почетокот на изградбата на автопатот Белград  – Сараево, пренесува Танјуг. Според неофицијални информации, за време на посетата на Ердоган, би требало да започне и реконструкцијата на патот Нови Пазар –… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Регион

На капетанот и на сопственикот на „бродот на смртта“ кај Хвар им се заканува 8 години затвор!

Сопственикот и капетанот на бродот „Атлантија“ на кој пред два дена поради труење со јаглероден монооксид едно лице почина, а две деца се во животна опасност, се уапсени. Се товарат дека неколку дена пред трагедијата кај островот Хвар, непрописно вградиле агрегат во машинското одделение на бродот поради што дошло до пропуштање на отровни гасови во… Продолжи да читаш

1 2 3 87
оди на почеток