Category archive

Регион

Регион

Разбиена група во Хрвтска и Словенија, присилувале Кинези да работат во кол-центри

Благодарение на заедничка акција на словенечките и хрватските безбедносни сили, прекинат е меѓународен ланец на организирана криминална група што се занимавала со трговија на луѓе. Продолжи да читаш

Регион

Меркел во Софија: Бугарија може да придонесе за добрососедските односи во регионот

Германија ја поздравува бугарската иницијатива за организирање состанок на ЕК-Турција и изградба на гасоводен центар во Варна. Берлин и Софија ќе работат за Балканот. Германија гледа перспективи за пристапување на Западен Балкан во ЕУ. Ова го изјави сојузната канцеларка Ангела Меркел на заедничката прес-конференција со премиерот на Бугарија Бојко Борисов. Продолжи да читаш

Регион

Средба Бушати-Коѕијас во Корча

Во албанскиот град Корча , шефовите на дипломатиите на Албанија и Грција, Дитмир Бушати и Коsијас се одржува средба на која се расправаат најважните прашања кои ги држат во тензии односите помеѓу Тирана и Атина, пишуваат албански медиуми. Продолжи да читаш

Регион

Вучиќ: Србите мора да останат и опстанат на своите огништа

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска им порача на Србите на Косово дека мораат да останат и опстанат на своите огништа, со натамошна и поголема помош од државата. На Албанците им порача, дека без оглед на различните интереси, Србија сака да направи се за да се зачува мирот и да се решат недоразбирањата. Продолжи да читаш

Регион

Турската армија гранатира позиции на Курдите во Сирија

Турската армија соопшти дека во петокот и саботата гранатирала курдски позиции во регионот Африн во Сирија, при што нападнала засолништа и скривалишта што ги користеле „милитантите од три групи, Курдистанската работничка партија (ПКК), ПИД и ЈПГ“. Продолжи да читаш

Оди на почеток