Category archive

Македонија - 999 страна

Во Челопек одбележани 16 години од убиството на Светислав Трпковски и Боге Илиевски

Со помен парастос на православните гробишта во Челопек и на разурнатиот мотел „Бриони“, членовите на семејствата ја одбележаа 16-годишнината од загинувањето на Светислав Трпковски и Боге Илиевски. Сестрата на Трпковски, Живана Начевска ја искажа решеноста и по 16 години да не се откажат од барањето на правдата и откривањето на виновниците за овој трагичен настан… Продолжи да читаш

Ексклузивно Зијадин Села: Алијансата за Албанците во Кичево ќе го подржи Фатмир  Дехари

Лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, ексклузивно во интервју за „Medial.mk“, изјави дека  нема да предложат кандидат за градоначалник на Кичево, и дека ќе ја поддржат кандидатурата на Фатмир Дехари од ДУИ за втор мандат. Продолжи да читаш

Грујовски и Бошковски еден месец во бегство

Точно еден месец обвинетите Никола Бошковски и Горан Грујовски и двајцата вработени во УБК и осомничени во предметот „Таргет„ и „Тврдина„ на СЈО, се недостапни за полицијата. Од МВР велат дека на овој случај се работи. Еден ден по нивното бегство кое беше потврдено на 26 јули кога полицијата по одлуката на Врховниот суд не… Продолжи да читаш

ВМРО-ДПМНЕ порача дека СДСМ досега можело да купи нови инкубатори

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ  реагираат дека СДСМ со парите кои ги подигнале од девизни резерви и од распишаните аукции на државни хартии, можеле да набават инкубатори кои би спасиле детски животи. Продолжи да читаш

Времето денеска

Сончево и топло со мала до умерена облачностне очекува денеска. Попладне ќе има локална појава на пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб, а долж Повардарието умерен северен ветер, кој ќе придонесе температурите во северните делови да бидат малку пониски. Утринската температура ќе биде во интервал од 13 до 22, а дневната од 31 до… Продолжи да читаш

Таравари: Се згрозив од тоа што го видов во штипската Клиничка болница

Видов нешто што досега не сум го видел во мојата 20- годишна лекарска пракса. Условите се крајно лоши, не знам дали постои друга болница како штипската со вакви лоши услови за работа, истакна министерот за здравство Арбен Таравари по обиколката на штипската Клиничка болница. “Се згрозив од тоа што го видов во болницата. Ние како… Продолжи да читаш

УЈП стави клуч и на слаткарницата „Палма“

Слаткарницата „Палма“ во Аеродром е привремено затворена по инспекциски надзор од страна на Управата за јавни приходи, потврдуваат од таму. Причината за затворањето е непочитување на Законот за регистрирање на готовински плаќања, велат од УЈП. Утврдено е дека во слаткарницата не се издавале фискални сметки што претставува прекршување на законот. Претходно од УЈП информираа дека… Продолжи да читаш

Оди на почеток