Category archive

Македонија - page 412

Posted on во категоријата Македонија

Адеми: Подавањето рака за помирување не значи амнестија

Подавањето рака за помирување не значи амнестија. Помирувањето или опростувањето е човечка особина и големина, напиша на неговиот Фејсбук профил министерот без ресор задолжен за дијаспора, Едмонд Адеми.Поддавањето рака за помирување не значи амнестија. Помирувањето или опростувањето е човечка особина и големина….Gepostet von Edmond Ademi am Montag, 15. Oktober 2018„Папата Јован Павле Втори, му прости на… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

Едмонд Адеми: Помирување не значи амнестија

Уставните измени на пленарна седница, двотретинското мнозинство неизвесноАмерикански конгресмени до Заев: Време е да се потврди волјата на гласачите за поврзување со ЗападотКаменос: Ципрас го знае алтернативниот предлог за Договорот од Преспа, но не го одобруваMинистрите на ЕУ ќе разговараат за референдумот во Македонија, изборите во БиХГардијан: Македонските парламентарци ќе гласаат за промена на името… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

„Азбуката на Биби“ достапна за децата, следуваат сказна и сликовница

Скопје, 15 октомври 2018 (-) –  Тимот на порталите Факултети.мк и Деца.мк кој го подготви проектот „Светот на Биби“ соопшти дека  азбуката на сезнајката Биби од синоќа е достапна за детската публика преку нејзиниот јутјуб-канал Биби/Bibi: https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=VyyyNQn0-jw. Во азбуката на Биби секоја буква е своја приказна и преку примерите на Биби децата ќе го откријат нејзиниот… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

Шилегов утре во Белград на Форумот на градоначалници на 16 земји од ЦИЕ+Кина (16+1)

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов од утре до среда ќе учествува на Третиот форум на градоначалници на главните градови на државите од Централна и Источна Европа и НР Кина (16+).На отворањето на самитот ќе се обрати заменик-претседателката на Владата на Република Србија и министер за градежништво, транспорт и инфраструктура Зорана Михајловиќ, министерот за рударство и… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

Одложено судењето за „ТНТ“, Груевски сакал да присуствува на собраниската седница

Судењето за предметот ТНТ на Специјалното јавно обвинителство се одложува за 25 октомври откако Судот го уважи барањето на обвинетиот Никола Груевски да присуствува на седницата во Собранието на Република Македонија на која на дневен ред е предлогот за пристапување кон уставни измени. Пред почетокот на денешното рочиште, Груевски од Судот побара да му биде… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

Делчевски и беровски планинари планинареа по Кожуф

Делчево, 15 октомври 2018 (-) – Членови на планинарскиот спортски клуб „Голак“ Делчево како и членови од огранокот ПСК „СОСНА“ од Берово, учествуваа на искачување на врвот „Зелен Брег“ 2.166 метри надморска висина, кој е највисок врв на планината Кожуф од македонска страна.   Како што информираше Љупчо Чучуковски, претседател на ПСК „Голак“ искачувањето се… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

Планинарска акција „Милениумска патека“

На 14 октомври се одржа планинарска акција „Милениумска патека“, во организација на Комисијата за односи со верските заедници, Планинарскиот клуб Јелак и МПЦ-ОА, во чест на милениумскиот јубилеј 1000 години Охридска архиепископија.Планинарите одеа по ново поставената планинарска патека на падините на Сува Гора и имаа прилика да ги посетат многубројните православни храмови, како и археолошките… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

Уште во бронзено време имало живот кај неготинско Тремник, покажуваат археолошките истражувања

Неготино, 15 октомври 2018 (-) – Уште во бронзено време имало живот кај неготинско Тремник, покажуваат археолошките истражувања на локалитетот Мали дол. За ова денеска информираше Драгица Чекорова, директор на Музеј на град Неготино.  – Ископувањата спроведени во рамки на истражувачкиот проект “Археолошки истражувања на Мали Дол, селоТремник”, во континуитет се одвиваат од 2009 година до… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

ВИДЕО: Пожарот во селото Белица ставен под контрола

Пламени јазици му се закануваа на кичевското село Белица, каде што пожарот со часови беснееше, а мештаните молеа за помош од надлежните, апелирајќи дека со голи раце не можат да се справат со огнената стихија. Ноќеска, по интервенција на службите и доброволците, пожарот е локализиран и нема опасност, објавија мештаните на фејсбук-страницата на Белица.Kako informacija… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

Македонските парламентарци ќе гласаат за промена на името во клучен момент за Балканот

Во гласањето со последици по стабилноста на еден од најконтроверзните региони во Европа, пратениците во Македонија треба да одлучат дали ќе прифатат промена на името на таа балканска држава, пишува Гардијан. Премиерот на земјата Зоран Заев, е ставен во битка за обезбедување на потребната поддршка, а не е познато како ќе гласаат пратениците. – Ќе… Продолжи да читаш

оди на почеток