Category archive

Македонија - page 412

Posted on во категоријата Македонија

(Видео) Заев во Гевгелија: Треба да градиме заедничка иднина со соседите од Грција

Се интензивираат кампањата и подготовките за референдумот на 30 септемвриИванов нема да гласа на референдумотСелцас: Договорот од Преспа ќе помине и покрај национализмите од двете страниНова група американски волонтери пристигнува во МакедонијаПротести во Германија пред посетата на ЕрдоганТереза ​​Меј: Британија ќе остане ладнокрвна во преговорите за БрегзитБенон: Ултрадесничарските патриоти се новата елита на ЕвропаЗА СЛЕДЕЊЕ… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

Акции на полицијата во полошко за спречување нелегалната сеча, транспорт и трговија со дрва

Тетово, 23 септември 2018 (-) – Три трактори со вкупно шест кубни метри нелегално исечени дрва и две моторни пили одзела полицијата на две места во полошко во текот на вчерашниот ден, информираше портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски. Според неговите податоци околу 21 часот над џамијата во Џепчиште полицајците на патот што води кон… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

Пахор: Верувам ќе донесете одлука со која на Македонија широко ќе ја отворите вратата кон иднината

Верувам дека ќе сакате да донесете одлука со која на Македонија широко ќе и се отворат вратите кон иднината. Навиваме за вас, се надеваме на најдоброто. Среќно Македонијо, вели во видео пораката до македонските граѓани словенечкиот претседател Борут Пахор во пресрет на референдумот.– Драги македонски пријатели. Во недела ќе одлучувате за вашата судбина. За судбината… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

СДСМ: Има ли Мицкоски план за европска иднина на Македонија?

Скопје, 23 септември 2018 Ајде Мицкоски, ако немаш план за бојкот поддржи го планот за влез на Македонија во НАТО и ЕУ Ако Мицкоски нема план за бојкот, има ли план ЗА европската иднина на Македонија? Македонија сега слободно дише и има еден план, стратешки план за влез во НАТО и ЕУ, за сигурна и… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

Димитров во Битола: Одговорноста за иднината е на сите нас

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, вчера и денеска беше во посета на општина Битола.Тој ја искористи посетата за средби со младите во Битола, како и со градоначалничката на Битола, Наташа Петровска.За време на пријатната и неформална средба со младите, министерот Никола Димитров разговараше за предизвиците со кои тие се среќаваат, нивните планови и идеи… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

Пендаровски: Со евроатланските интеграции ќе отвориме перспективи за младите и за сите други

Со евроатланска интеграција на Македонија младите ќе добијат поголема можност во својата држава и ќе се намали иселувањето во странство, им укажа денеска на вевчанци националниот координатор за НАТО Стево Пендаровски. Во рамки на кампањата „Излези ЗА Европска Македонија“ имаше средби со различни категории граѓани, од младите до пензионерите, на кои им ги презентираше придобивките… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

Кривичен реагира за тврдењата за маратонско судење за 27 април

Скопје, 23 септември 2018 (-) – Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска со соопштение реагира на, како што се наведува, зачестените обвинувања од бранителите на обвинетите во предметот поврзан со настаните од 27-ми април во Собранието на Република Македонија дека судот не им овозможува услови квалитетно да ја подготват одбраната поради долготрајноста на судењето. – Правото… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

Пендароски: Со евроатланските интеграции младите ќе останат во Македонија

Со евроатланска интеграција на Македонија младите ќе добијат поголема можност во својата држава и ќе се намали исселувањето во странство, им укажа денеска на вевчанци националниот координатор за НАТО Стево Пендароски.Во рамки на кампањата „Излези ЗА Европска Македонија“ имаше средби со различни категории граѓани, од младите до пензионерите, на кои им ги презентираше придобивките што… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

Основен суд Скопје 1: Дел од адвокатите сами ги предизвикуваат „маратонските рочишта“

Заради  зачестените обвинувања од страна на бранителите на обвинетите во предметот поврзан со настаните од 27 – ми април во Собранието на Р.Македонија, дека судот не им овозможува услови квалитетно да ја подготват одбраната, поради долготрајноста на судењето, судот во интерес на транспарентноста и утврдување на целосната вистина ја информира јавноста дека: – Правото на судење… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

Спасовски: Интеграцијата во НАТО и ЕУ е стратешка определба на Македонија уште од 1991

Министерот за внатрешни работи и генерален секретар на СДСМ Оливер Спасовски денеска оствари средба со пензионерите од здруженијата на старосни и пензионери-инвалиди на трудот од Крива Паланка на која посочи дека претстојната недела е клучна за Македонија, секој да поразговара со блиските и соседите и да им каже зошто е важно, како што рече, да… Продолжи да читаш

оди на почеток