Category archive

Македонија - page 3

Posted on во категоријата Македонија

Закон за обвинителство, преговорите одложени за понеделник

Иако беше најавено, работните групи на политичките партии кои работат на новиот Закон за јавно обвинителство денеска не се состанаа. Како што објаснуваат, датумот и времето на состанокот сè уште не се утврдени, но координацијата продолжува. И од ВМРО-ДПМНЕ остануваат отворени за преговори, велејќи дека власта, по неодамнешните случувања во случајот „Рекет“, треба да се… Продолжи да читаш

Placeholder
Posted on во категоријата Македонија

„Рекет“ се користи за одложување на судењата – се бара прекин на „Титаник“, рочиштето одложено за 4-ти септември

Кривичен суд го прифати третото барање со кое се попречува продолжувањето на судењата за предметите на СЈО. Адвокатот на неколкумина од обвинетите во „Титаник“, Димитар Дангов, побара да се прекине судењето за овој случај се до расчистување на случајот Рекет каде осомничена е Катица Јанева која ги овластува сите други обвинители на СЈО. Ова барање… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

Ибрахим Дехари нов министер за странски инвестиции

Алсат дознава дека Ибрахим Дехари ќе биде нов министер за странски инвестиции. Тој доаѓа на местото на разрешениот Зоран Шапуриќ. Дехари е кадар на ДУИ, бизнисмен, потекнува од селото Гајре, а во моментов е професор на Тетовскиот университет. . Извор: https://www.alsat-m.tv/mk/ Продолжи да читаш

Placeholder
Posted on во категоријата Македонија

„СЈО е во најтешките денови“ – „Никогаш не сум ѝ се доближила на Катица“, вели Стефанова

Ова беше одговорот на специјалната обвинителка, Лиле Стефанова, на прашањето за нејзината шефица Катица Јанева, која е во притвор. Но, како е да се работи во институција со осомничена шефица, на која мандатот ѝ истекува на 15-ти септември? Стефанова вели дека спогодбата на Јанева со осомничениот останала само обид. СЈО е во неговите најтешки денови,… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

Каде е Орце Камчев? Стефанова: Немам овластување да го барам!

Никој не знае каде е бизнисменот Орце Камчев. Ваков одговор даде Катица Јанева уште при распитот кај Русковска, пред да заврши во притвор, а денеска речиси идентичен беше и одговорот на обвинителката Лиле Стефанова. „Не ми е познато каде е во моментот, немам овластувања да побарам каде е. Затоа што побрзо донесување на закон за… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Се стега обрачот околу Заев, истрагата мора да стигне до главата на октоподот

Катица Јанева и Зоран Заев се едно исто. Сведоци сме како јавноста го затега обрачот околу Зоран Заев, а тој во очај ги пушта низ вода сите околу него само за да си ја спаси сопствената кожа. Пипците на Зоран Заев во судството и обвинителството се обидуваат да ја одложат, развлечат и забошотат истрагата за… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

Германија го ратификуваше Протоколот за НАТО

Заменик-амбасадорот на Сојузна Република Германија во САД го предаде официјалниот документ за ратификација на протоколот за пристапот на Република Северна Македонија во НАТО. „Со тоа во Германија постапката за ратификација за пристапување на Северна Македонија во НАТО е завршена“, стои во денешното соопштение од Германската амбасада во Скопје. . Извор: https://www.alsat-m.tv/mk/ Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

Доставени налозите – УЈП започнува контола во фирмите поврзани со „Рекет“

Од УЈП за ТВ21 информираат дека се доставени налозите за контрола во фирмите: 1ТВ, Томато продукција, БМЈ Медиа груп и други правни но и физички лица. Управата за јавни приходи од денеска почнува со контролите во фирмите на Бојан Јовановски и кај физичките и правните лица поврзани со случајот „Рекет“. Контролите завчера ги најви директорката… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

(ВИДЕО) Стефанова: Од секогаш сум се оградувала од Јанева

Обвинителката Лиле Стефанова по денешното рочиште за случајот „Титаник“ изјави дека таа од секогаш се оградувала од Катица Јанева и оти нема амбиции да ја преземе лидерската позиција во СЈО. Стефанова додаде дека Специјалното јавно обвинителство е во најтешката состојба од денот на неговото формирање. . Извор: https://www.alsat-m.tv/mk/ Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

Стефанова: Моите овластувања се важечки!

Моите овластувања сѐ уште се важечки, иако Јанева е во притвор, рече обвинителката од СЈО, Лиле Стефанова, по барањето за запирање на процесот за случајот „Титаник“, од страна на адвокатот Димитар Дангов. „Беа изнесени сериозни околности од одбраната и побараа одлагање на денешното рочиште. Како јавен обвинител сметам дека моите овластувања сѐ уште се важечки,… Продолжи да читаш

оди на почеток