Category archive

Македонија - page 3

Posted on во категоријата Македонија

Дука победи во Дебар, Охрид и Ново Село одат во втор круг

Хекуран Дука е нов градоначалник на Дебар. Тој денеска оствари победа од 450 гласа повеќе од Арбен Аголи. За разлика од Дебар, во Охрид и во Ново Село ќе има втор круг на гласање. Во Охрид според податоците од изборниот штаб на Георгиески, кандидатот на СДСМ добил 13.038 гласа, пред противкандидатот од ВМРО-ДПМНЕ со освоени… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

(ВИДЕО) Давкова: Опозицијата освои повеќе гласови од власта!

Кандидатката за претседател од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Сиљановска – Давкова, вечерва изјави дека опозицијата победила на изборите. Како што рече таа, ако се споредат гласовите на власта, односно на Стево Пендаровски, кој е поддржан од СДСМ и од ДУИ, и гласовите на опозицијата, односно нејзините и на кандидатот на Алијансата за Албанците и Беса,… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

МОСТ: Пендаровски 44,7%, Силјановска 44,32%, Река 10,98%

Граѓанската асоцијација МОСТ испрати резултати од претседателските избори со максимална маргина на грешка од +/- 0.5 % од сите важечки гласачки ливчиња. Според нив, победник е Стево Пендаровски со 44.7%, Сиљановска – Давкова има освоено 44.32%, додека Река нешто помалку од 11%. Еве ги резултатите според МОСТ: Блерим Река – 10,98% Гордана Сиљановска-Давкова – 44,32%… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

Пресврт во Ново Село, кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ го презеде водството

Досегашниот тренд на резултатскиот биланс на предвремените локални избори во Ново Село се сврте во корист на кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ. Николчо Стоилов кој од почетокот на броењето заостануваше околу 60 гласови зад кандидатот на СДСМ, Никола Андонов, на 30% од преброените гласови води со 545 наспроти 530. . Извор: https://www.alsat-m.tv/mk/ Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

Река: Победивме во сите општини со албанско мнозиство, добивме гласови од секоја општина

Кандидатот за претседател Блерим Река на прес-конференција истакна задоволство од резултатите вечерва на првиот круг од претседателските избори. Тој рече дека не е важен бројот, туку е важно дека ја има поддршката од цела држава, додавајќи дека тој победи во сите општини со албанско мнозиство, а добил гласови од секоја општина од земјава. „Презадоволни сме… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

По 43% преброени гласови Пендаровски го зголемува водството пред Силјановска

Според досега обработените податоци од Државната изборна комисија, во водство со околу 4.000 гласови е кандидатот на СДСМ и ДУИ, Стево Пендаровски. Зад него е кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска-Давкова, а трет е Блерим Река поддржан од Алијанса за Албанците и Беса. . Извор: https://www.alsat-m.tv/mk/ Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

Агим Јонуз: На овие избори се казнуваат СДСМ и ДУИ, но не се знае дали само СДСМ или само ДУИ

Политичкиот аналитичар Агим Јонуз, кој е гостин на отворената дебата за изборите на ТВ21, истакна дека на овие избори се казнуваат СДСМ и ДУИ, но не е познато дали само едната или другата партија. „Сметам дека на овие избори граѓаните ги казнуваат СДСМ и ДУИ, но не е познато засега дали само СДСМ или само… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

СДСМ: Имавме чист и демократски изборен ден

Првиот човек на изборниот штаб на СДСМ, Александар Кирацовски, оцени дека првиот круг од претседателските избори бил чист и се одвивал на достоинствен и демократски начин. „Република Северна Македонија спроведе мирни, фер и демократски избори. Им благодарам на граѓаните коишто во многу голем број го искористија своето избирачко право и кои со своето однесување придонесоа… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

Кирацоски: Имавме скандинавски избори и без инциденти

Алексндар Кирацоски шефот на изборниот штаб на претседателскиот кандидат Стево Пендаровски, вечерва на прес-конференција после изборите истакна дека е задоволен од изборниот процес, дека изборите биле фер и демократски, и скандинавски без големи инциденти. „Имавме скандинавски избори и без инциденти. Имавме мирен ден во кој граѓаните го остварија своето демократско право. Се разбира дека очекуваме… Продолжи да читаш

оди на почеток