Category archive

Македонија - 2 страна

Шилегов најави К-15 за пожарникарите и вработените во Град Скопје

20 јуни 2018 / 17:58 Основниот буџет на Град Скопје за 2018 година е намален за 27 милиони денари, а предвидени се и измени и предлози во започнатите проекти на Градот. Најголеми измени се предвидени во секторот за комунални дејности, секторот за сообраќај, планирање и уредување на простор, животна средина и други. Исто така градоначалникот… Продолжи да читаш

Избрани јавни обвинители во повеќе јавни обвинителства

Советот на јавните обвинители на Република Македонија на денешната 44-та седница избра јавни обвинители на повеќе јавни обвинителства. – За виш јавен обвинител на Вишо јавно обвинителство Штип избран е Тодор Витларов, за основен јавен обвинител на ОЈО Скопје – Сашо Рајчев, за основен јавен обвинител на ОЈО Куманово – Теута Бедиу Рамадани, за основен јавен… Продолжи да читаш

Коизвестителите на Советот на Европа го поздравија Договорот за името

20 јуни 2018 / 16:00 Коизвестителите на Парламентарното собрание на Советот на Европа, Лиза Кристоферсен и Валериј Гилечи, го поддржаа договорот за името, сметајќи го за историски и важен за европската иднина на Македонија. Тие побараа од претседателот Иванов да дејствува врз основа на Уставот. „Мислам дека секоја институција, во овој случај претседателот, мора да… Продолжи да читаш

Полицијата ќе вежба во специјално опремена „куќа за пукање“ донација од САД

Припадниците на полицијата од денеска ќе имаат можност да ги унапредуваат своите вештини во новиот објект за тактички вежви-куќа за пукање, во полицискиот комплекс во Ѓорче Петров. Објектот е донација на Владата на САД во визнос од 900 илјади долари. Објектот го отворија министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и амбасадорот на САД во Македонија… Продолжи да читаш

Ова се пратениците кои гласаа “ЗА” за новото име

Собранието на Република Македонија денеска го усвои законот за ратификација на Конечната спогодба за решавање на разликата како што е опишана во резолуциите на Советот за безбедност на Обединетите нации 817 (1993) и 845 (1993), престанување на Времената спогодба од 1995 година и воспоставување на стратешко партнерство. Продолжи да читаш

Се продлабочува јазот меѓу Заев и Иванов

20 јуни 2018 / 14:40 Договорот за името ги судри претседателот Иванов и премиерот Заев. На Иванов „око не му трепнува“ од вчерашната закана од Заев дека ќе иницира импичмент против претседателот ако го блокира процесот за името. Во оваа војна со зборови Иванов останува цврсто на својот став против договорот. „Го повикувам премиерот Заев… Продолжи да читаш

Невладини здруженија ќе можат да ги набљудуваат јавните набавки

20 јуни 2018 / 14:31 Разни невладини здруженија ќе можат да ги набљудуваат сите фази на постапката за јавни набавки низ министерствата и другите државни институции. Сите документи на постапката за јавни тендери ќе бидат објавени на интернет. На пример, конкретно во Министерството за здравство, разни здруженија на пациенти ќе можат да одлучат околу количината,… Продолжи да читаш

Спасовски: Полицијата во неделата постапи правилно

Македонските полицајци во неделата беа напаѓани со дрва и бетонски плочи и еден час се воздржуваа за да ја смират ситуацијата, но нивната реакција е резултат на оценката на претпоставените, а можам да кажам дека постапиле правилно, изјави министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на отворањето на новиот објект за тактички вежби во полицискиот комплекс… Продолжи да читаш

Пред Собрание мирно, полицијата ја напушти собраниската зграда

20 јуни 2018 / 13:52 Ратификацијата на Договорот за името со Грција во Собранието помина мирно и не беше проследена со протести. По завршувањето на седницата, полициските возила ја напуштија собраниската зграда. Извор:http://www.alsat-m.tv Продолжи да читаш

Собранието го ратификуваше Договорот со Грција

20 јуни 2018 / 13:20 Со 69 гласа ЗА од вкупниот број на присутните, Собранието на Република Македонија го ратификуваше договорот за решавање на спорот со името со Република Грција. На седницата не присуствуваа пратениците на опозицијата. Согласно договорот, Грција има обврска да го извести претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск дека дава поддршка за… Продолжи да читаш

Оди на почеток