Category archive

Македонија - page 2

Posted on во категоријата Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните ги поразија антидржавните политики на Заев и Пендаровски

„Граѓаните вчера ги поразија антидржавните политики на Заев и Пендаровски. Граѓаните порачаа дека не поддржуваат криминал, корупција и непотизам. Гордана Сиљановска Давкова и ВМРО-ДПМНЕ ги поразија СДСМ, ДУИ и уште 30-тина партии кои застанаа зад Пендаровски. Бранот на промени е тргнат. Македонија бара право и правдина. Граѓаните покажаа храброст и желба за подобра иднина. Гордана… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

Татко и син убиени кај Слупчане, познат идентитетот на жртвите

Четириесет и седум годишниот Елхам Салаху и неговиот деветгодишен син од липковското село Опае се жртвите на вооружениот напад што вчеравечер се случи во атарот на с. Слупчане, кај месноста Слупчански бунар. Како што претходно информиравме, телата на починатите биле пронајдени во патничко моторно возило, „опел астра“ со регистарски таблички СК 4080 АО во кое… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

ТВ21 графика – Излезноста на претседателски избори од година во година сè помала

ТВ21 подготви графички приказ на сите шест досегашни избори за избор на Претседател на државата. Во 1994 година, право на глас имале 1.360.729 гласачи, правото на глас го искористил 77,76 проценти од запишаните избирачи. Во 1999 година, право на глас имале 1.610.340 гласачи, а правото на глас го искористил оваа година 65,23 проценти. Што е… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

Татко и син застрелани синоќа во Слупчане

Синоќа во близината на селото Слупчане било пронајдено возило „Опел астра“ со скопски регистарски таблици во кое биле истрелани повеќе куршуми. Во него биле пронајдени Е.С. (47) и неговиот деветгодишен син, двајцата од село Опае. „Службеници од Полициската станица во Матејче, во атарот на село Слупчане, на место викано „Слупчански бунар“, пронашле возило „Опел астра“… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

Облакот од Сахара се приближува кон соседството

Жолтеникав прав со потекло од пустината Сахара викендов достигна до делови во Европа. Зафатени беа западните делови на Стариот континент, а денеска се очекува да достигне до Франција и Шпанија. Песочен облак викендов бил забележан и во Хрватска, а кон Србија се очекува да се појави кон средина на неделава. Сѐ уште нема офцијални податоци… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

Деталите од вчерашната собраќајка кај Катланово: Два мотицикли се судриле со камион, загина мотоциклист, вториот тешко повреден

На 21.04.2019 година во 12.45 часот на автопатот „Пријателство“, атар на с.Ржаничино, скопско, се случила сообраќајна незгода помеѓу товарно возило – влекач „МАН“ со полуприколка „Шмитз“ со скопски регистарски ознаки, управувано од С.Ј.(54) од Скопје, мотоцикл „Сузуки“ со скопски регистарски ознаки, управуван од Б.Ѓ.(29) од Скопје и мотоцикл „Сузуки“ со скопски регистарски ознаки, управуван од… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

Две лица убиени во атарот на с. Слупчане

Доцна синоќа, околу 22:40 часот од страна на УПС во ПО-Матејче добиено е известување дека во атарот на селото Слупчане, кај месноста „Слупчански бунар“, било забележано патничко моторно возило, марка „опел астра“ со регистарски таблички СК 4080 АО во кое било пукано од непознат сторител и во него две лица. Од страна на ИМП потврдена… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

ДИК: Резултати од 99% преброени гласови

На вториот круг претседателски избори закажани на петти мај силите ќе ги одмерат кандидатите за Претседател на државата на СДСМ и на ВМРО ДПМНЕ Стево Пендаровски и Гордана Силјановска. По 99% од преброените гласови Пендаровски освоил 322.605 гласови, Силјановска 318.247, а Блерим Река 79.725 . Извор: https://www.alsat-m.tv/mk/ Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

Зекири: Граѓаните знаат да наградат, а и да казнат

„Горчлива победа. Резултатот поука за сите нас!!!Граѓаните знаат да наградат, а и да казнат. Посебна честитка до гласачите Албанци кои дадоа поддршка за Стево Пендаровски, како и за извонредниот резултат и поддршката што ја доби кандидатот Блерим Река!!!Граѓаните Албанци јасно демонстрираа дека е дојдено време од политичката сцена да се пензионира голем дел од политичката… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

(ВИДЕО) Пендаровски: Добив поддршка од мнозинството граѓани

Кандидатот на СДСМ, Стево Пендаровски, рече дека добил поддршка од мнозинството граѓани во првиот круг од претседателските избори, додавајќи дека концептот „Заедно напред“ ќе победи и во вториот круг на претседателските избори на 5 мај. Пендаровски ги повика гласачите на кандидатот на Алијансата за Албанците, Блерим Река, на неодлучните, но и на тие кои гласале… Продолжи да читаш

оди на почеток