Category archive

Македонија - 1001 страна

Кабинет на Иванов: Јавноста треба да знае кој го пратил Живаљевиќ во Собранието

Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов го поздравува интересот на Јавното обвинителство за случувањата во собранието на 27 април, бидејќи, велат од таму, треба да се утврдат фактите и вистината, наместо да се шират лажни вести и информации. Продолжи да читаш

Обвинителството ќе ја истражува вмешаноста на Иванов во нападот на 27 април

Обвинителството за организиран криминал и корупција ќе ја испитува вмешаноста на претседателот на Македонија Ѓорге Иванов, советникот за безбедност во неговиот кабинет, Синиша Алексовски и на српскиот разузнавач Горан Живаљевиќ во крвавите настани во Собранието на 27 април. Продолжи да читаш

МТСП: Децата во градинките ќе се згрижуваат во текот на денот согласно со потребите на родителите

Од Министерството за труд и социјална политика информираат дека во одредени градинки се вршат анкети во кои родителите се анкетираат дали нивното дете ќе посетува прва или втора смена од 7:00 до 14:30 или од 14:30 до 21:30. Продолжи да читаш

(ВИДЕО) Најбогатиот Македонец лани заработил 2,6 милиони евра, 775 лица 190 милиони евра

Најбогатиот Македонец лани заработил чисти 2,6 милиони евра. Земјава има вкупно 775 лица, или 0,1 процент, кои лани тежеле неверојатни 190 милиони евра. Продолжи да читаш

MTСП-Петок – првиот ден на Курбан Бајрам неработен за граѓаните од муслиманска вероисповед

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ , 1 септември 2017 година (петок), Курбан Бајрам, првиот ден на Курбан Бајрам е неработен ден за граѓаните од муслиманската вероисповед во Република Македонија   Продолжи да читаш

Се чека Касами сам да пресече дали ќе се кандидира за Тетово

Движењето БЕСА ги дефинирано првите имиња на кандидати за градоначалници на општините. Според првичните информации, се дознава дека БЕСА за Студеничани се одлучила кандидат за градоначалник да биде лекарот Реџеп Мемеди. Близу до потврдување е и Амир Елези, кој се очекува да биде кандидат за општина Теарце. Продолжи да читаш

ДУИ ја официјализира кандидатурата на Ганиу за градоначалник на Чаир

Висар Ганиу, заменик-минитер за образование е новиот кандидат за Чаир од ДУИ, одлучи на синоќешниот состанок чаирскиот разгранок на партијата на Али Ахмети. Кампањата и изборниот штаб ќе ги предводи вицепремиерот Бујар Османи. Продолжи да читаш

Правни експерти ќе бараат чаре дали има место за Беса во ДИК

Претседателот на собраниската Законодавно-правна комисија, Петре Шилегов ќе го стави на дневен ред барањето на Движењето Беса за автентично толкување на Изборниот законик, во делот на составот на ДИК,  иако Владата препорача дека нема потреба од автентично толкување, бидејќи законикот е јасен, потврди за „Post.mk, Шилегов. Продолжи да читаш

Ханс ван Бален: Спорот со Грција ќе биде решен во духот на новиот пристап на Владата

Во Владата денеска беа презентирани заедничките заклучоци од средбата на министерот без ресор задолжен за регулатива за подобрување на инвестициската клима за домашните претпријатија Зоран Шапуриќ, со европратеникот Ханс ван Бален, претседател на Алијансата на либерали и демократи во Европа (АЛДЕ). Продолжи да читаш

Оди на почеток