Category archive

Македонија

Posted on во категоријата Македонија

Заев: Jа примив пораката од граѓаните, по изборите ќе има чистки во локалната и централната власт (видео)

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев на вечерашната трибина во Карпош за поддршка на Стево Пендаровски рече дека ја примил пораката која ја испратила народот. Тој најави како што вели чистки во централната и локалната власт. Вели дека на нивно место ќе дојдат луѓе кои имаат поголеми капацитети. Заев ја обвини опозициската партија дека сака да… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

Мирни и добро организирани избори – „Помасовен одѕид на 5-ти мај“, велат од ОБСЕ/ОДИХР

Првиот круг од претседателските избори помина мирно и гласачите имаа можност да направат слободен избор меѓу тројцата кандидати. Ова беше заклучокот на меѓународните набљудувачи на набљудувачка мисија ОБСЕ и ОДИХР. Според следењето, Радиодифузниот сервис имал непристрасна покриеност, а медиумите понудиле разни информации за кандидатите, што за гласачите претставуваше можност да донесат правилна одлука. „Нашите набљудувачи… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

(ФОТО) Ова е автомобилот во кој се убиени таткото и синот кај Слупчане

Алсат ја обезбеди фотографијата од автомобилот Opel Astra во која непознат напаѓач ги  уби Елхам Салаху (47) и неговиот 8 годишен син. Според податоци од Обвинителството, тие биле застрелани од непосредна близина, недалеку од с. Слупчане, кај месноста наречена „Слупчански бунар“. Истрагата за настанот е во тек. . Извор: https://www.alsat-m.tv/mk/ Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

Во Студеничани нема да се прегласува бидејќи резултатот не влијае врз конечниот резултат

На избирачкото место со број 2344 во општина Студеничани каде во текот на вчерашниот ден не беше отворено, нема да се прегласува бидејќи добиените резултати нема да влијаат врз конечните резултати од шестите по ред претседателски избори. Извор: https://tv21.tv/ Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

Кржаловски во ТВ21: Тесната разлика ќе ги мотивира гласачите за вториот круг, со тоа ќе има цензус

Гостин во вестите во 15 часот на ТВ21 беше Александар Кржаловски, од Македонски центар за меѓународна соработка и добар познавач на политичките состојби во државава. Кржаловски во вестите истакна дека анкетите го победија победникот, но тие покажаа дека разликата ќе биде поголема. Исто така во вестите тој истакна дека ќе има цензус во вториот круг,… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

Здравствените власти оптимисти по почетокот на теренската вакцинација

Денеска на терен почна реализирањето на вакцинирањето против мали сипаници каде ќе се опфатат 11 училишта во четири општини во Скопје или повеќе од 480 невакцинирани деца. Лекарските тимови почнаа со работа од основното училиште „Јан Амос Коменски“ во Карпош 3 каде според директорот на Здравствен дом Скопје, Злате Мемедовиќ треба да се вакцинираат околу… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

Обвинителството го испитува двојното убиство во Слупчане

Синоќа во Слупчане најдени се безживотните тела на 47 годишен маж и неговиот 9 годишен син. Од МВР информираат дека автомобилот од типот Опел Астра  со скопски таблички, е најден од полициските службеници синоќа во 22:40 на местото наречено Слупчански бунар. Јавен обвинител и полициски екипи од Куманово излегле на терен и констатирале дека еден… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

Тетовци реагираат: Плодните површини не се место за отпад

Информациите за можната дислокација на пунктот за претовар на отпадот од излезот на Тетово на друго место, ги револтираше дел од мештаните кои во знак на протест, го блокираа патот за влегување на оваа парцела. Велат дека се сомневаат дека тука ќе се донесе депонијата и освен за земјоделските површини, претставува опасност и за околните… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

Јанушев: На минатите локални избори победивме само во пет општини, а сега сме победници во 47

Шефот на изборниот штаб на Гордана Силјановска, Игор Јанушев денеска на прес-конференција порача дека со вчерашното гласање власта е делегитимирана, и дека во коалиција со народот очекуваат конечна победа во вториот круг на гласање. „Вчерашниот ден покажа дека ВМРО-ДПМНЕ е политичка сила, и политиките на власта доживуваат порази. Власта е делигимитниаа, народот повеќе не им… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

Почна теренска вакцинација против морбили

Почнува вакцинацијата против морбили на терен согласно наредбата од Министерството за здравство за теренска вакцинација на сите невакцинирани деца од школска возраст. Во 11 училишта на територија на град Скопје во четири општини денеска се очекува да се изврши вакцинација на повеќе од 480 деца. . Извор: https://www.alsat-m.tv/mk/ Продолжи да читаш

1 2 3 509
оди на почеток