Category archive

Македонија

Posted on во категоријата Македонија

Јован Митревски наместо Артан Груби ќе ги филтрира вработувањата во новата УБК

Претеникот Јован Митревски е именуван за член на комисијата за избор на вработените во новоформираната Агенција за национална безбедност. Тој доаѓа наместо Артан Груби кој одби да седне на таа позиција поради други обврски. Од пратениците за член е избран и Трајчо Димков. Во оваа комисија пратениците ќе имаат набљудувачка улога, а дел од обврската… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

Жителите на Љуботен разочарани: „Тутунот е наш, произведен со труд и мака“

„Тутунот го садиме во расадник. Таму треба да израсне 10-25 сантиметри, потоа го садиме на нива, во редови, правиме редови и ги садиме. Тогаш почнуваме и да го копаме. Па, потоа го собираме на крајот, потоа втората рака, третата, четвртата и така натаму“, вели Џезми Имери, жител на Љуботен. Џезми од скопски Љуботен не се… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

Лути на Заев, НДП и Весел Мемеди се повлекуваат од власта

Националната демократска преродба и нејзиниот претседател, Весел Мемеди, ја напуштаат и Владата и Собранието. Причина за тоа е одлуката на премиерот Заев со реконструкцијата на владиниот кабинет да биде зафатено и Министерството за локална самоуправа кое ù е одземено на НДП. На одржаната прес-конференција Мемеди изнесе сомнежи за можен договор меѓу СДСМ и ДУИ да… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

Македонски државјанин летал од Скопје до Дортмунд, од аеродром завршил во затвор

Македонски државјанин е уапсен во вторникот наутро на аеродромот во Дортмунд, и веднаш приведен во истражен затвор поради истржување на казна од 2 години и 8 месеци, за две поединечни случаи во 2013 и 2014 година. Не е познато зошто 39-годишното лице не заминало да ја исдржи казната, поради возење под дејство на алкохол во… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

До петок ќе се знае новата цена на струјата

Новата цена на струјата ќе биде утврдена во петок. Од Регулаторната комисија не очекуваат ценовен шок, а дали таа ќе биде повисока или граѓаните ќе добијат пониски сметки за електрична енергија од август, ќе се знае по отварањето на  понудите на тендерот распишан од универзалниот снабдувач со електрична енергија, новоформираната компанија „ЕВН хоум“ Марко Бислимовски,… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

Лидерот на НДП и потпретседател на Собранието Весел Мемеди се повлекува од владината коалиција

Лидерот на НДП и потпретседател на Собранието на Северна Македонија, Весел Мемеди сe повлекува од владината коалиција. Причина за ова е одлуката на премиерот Зоран Заев да го разреши министерот за локална самоуправа Сухејл Фазлију, кој доаѓа токму од партијата на Весел Мемеди. Вчера Заев за ТВ21 изјави дека го разрешил Фазлију бидејќи не бил… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

Весели предупредува: НДП може да ги напушта сите функции

“Не може да има пазарења со министерството бидејќи ова министерство секогаш им припаѓаше на албанците. Немам мандат да го дадам ова министерство на СДСМ. Немам морално право да го жртвувам министер Сухејл Фазлиу, зад кој стои национална и верска елита. Не знам како СДСМ и ДУИ очекуваат да направам пазарење за ова министерство “, рече… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

Tевдовски не е меѓу министрите што си поднеле оставка

На почетокот на собраниската седница за владината реконструкција, претседателот на Собранието Талат Џафери ги прочита министрите кои си поднеле оставка. Меѓу нив го немаше министерот за финансии Драган Тевдовски. Премиерот Зоран Заев подоцна ги предложи за разрешување Драган Тевдовски, Хазби Лика и Сухеил Фазлиу. Заев кажа дека согласно Уставот и Законот за влада, ќе раководи… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

Те чекаме дома. Не брзај!“- превентивна кампања за побезбеден сообраќај

„Денеска на граничниот премин Стар Дојран промовираме уште една наша информативна акција со порака до сите учесници во сообраќајот: “Те чекаме дома. Не брзај!“. Нашата интенција е да им укажеме на учесниците во сообраќајот, особено сега кога во летните периоди традиционално се зголемува фреквентноста на сообраќајот, дека за безбедното патување е примарно почитувањето на сообраќајните… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

„Уставот дозволува, но јас го повлекувам предлогот да бидам министер за финансии“, рече Заев

Од Собраниската говорница премиерто Зоран Заев рече дека иако уставот го дозволува тоа сепак тој ќе го повлече предлогот за да биде министер за финансии. „Уставот и Законот за Влада дозволуваат премиерот да биде и министер. Сепак, му дадов налог на кабинетот да ја повлече мојата кандидатура за министер за финансии. Кога е отворена дилема… Продолжи да читаш

1 2 3 589
оди на почеток