Category archive

Култура - 87 страна

Култура

Во Виница ќе се гради Музеј на културата

Општина Виница ги привршува подготовките за реализација на проектот за изградба на Музеј на културата, кој ќе биде дел од културната и туристичката понуда на општината, заедно со музејот „Теракота“ и Виничкото кале. Продолжи да читаш

Култура

„Алиса зад огледалото“ ќе го отвори фестивалот „Иван се враќа дома“

Театарот „Мастерскаја П. Фоменко” од Москва денеска и утре со почеток во 18 часот на сцената на Македонскиот народен театар ќе ја изведе претставата „Алиса зад огледалото” во режија на Иван Поповски, наменета за публика над седумгодишна возраст. Продолжи да читаш

Култура

Македонско-бугарскиот филм „Насоки“ ќе го отвори 38. ИФФК „Браќа Манаки“

Филмот „Насоки“, македонско-бугарската копродукција на авторот Стефан Командарев и неговиот соработник, кинематограферот Веселин Христов, ќе го отвори 38. Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ во Битола. Продолжи да читаш

Култура

Со „Ноќ“ на Цветановски ќе биде отворен фестивалот „МИТ 2017″ во Подгорица

Со премиерната изведба на претставата „Ноќ” во режија на македонскиот режисер Андреј Цветановски, а според текстот на црногорскиот писател Александар Радуновиќ, денеска во Кралскиот театар „Зетски дом“ во Подгорица ќе биде отворен фестивалот „МИТ 2017″. Продолжи да читаш

Култура

Европски денови на културно наследство во Куманово со посета на Кокино и едукативни работилници

Посета на локалитетот Кокино, предавање и ликовна работилница во црквата Св. Ѓорѓи во Старо Нагоричане, едукативна работилница за ученици, се само дел од активностите кои ги реализира Националната установа Музеј Куманово, по повод „Европските денови на културното наследство“, соопшти установата. Продолжи да читаш

Култура

Навики за читање на високо успешни луѓе

Некои од највисоките светски достигнувачи имаат едно нешто заедничко: тоа не е висок IQ, ниту пак е неверојатна среќа, но нивната благодарност за читање. Книгите беа нивната најпрофитабилна инвестиција. Продолжи да читаш

Оди на почеток