Category archive

Култура - 85 страна

Култура

Александар Иванов е добитник на откупната награда за делото „Извор“

Паричната награда од 30.000 денари и симболична креација Златен лист работена во месинг, во чест на великанот на македонското сликарство, Владимир Георгиевски ќе му биде доделена за делото работено во комбинирана техника за хартија, објаснуваат организаторите. Продолжи да читаш

Утре започнува Вино Скоп

Тамбураши, чалгии, забави со рок, блуз и џез бендови ќе бидат составен ден на годинешниот Вино Скоп кој започнува утре и ќе трае до недела. Фестивалот оваа година ќе се оддржи на плоштадот „Мајка Тереза“  пред Македонската опера и балет. -Посетителите на годинешниов Вино Скоп ќе имаат можност да дегустираат повеќе видови вина, кои ќе… Продолжи да читаш

ВМРО-ДПМНЕ: Алаѓозовски не реализираше ниту еден проект за подобро културно живеење во Македонија

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвини дека СДСМ скратила 4,5 милиони евра за култура и тоа за заштита на културното наследство, за филмската продукција, а нема инвестиции во културата, ниту средства за доградба на струмичкиот театар. Продолжи да читаш

Алаѓозовски: „Скопје 2014“ го третираме изолирано и му пристапуваме внимателно

Петчлена работна група во Министерството за култура го анализира проектот „Скопје 2014“ и ќе му пристапи во фази и по приоритети. За некои споменици и објекти кои се најспорни и за кои има реакции и од јавноста, веќе има првични предлози како да се решат, но ќе ги разгледа и за нив ќе одлучи Владата,… Продолжи да читаш

Алаѓозовски: Со штетни договори оштетен е буџетот за околу 2,4 милијарди денари

Преку штетни менаџерски договори и договори за закуп претходните раководства му нанеле штета на буџетот од околу 2,4 милијарди денари, или околу 39.000.000 евра, рече министерот за култура Роберт Алаѓозовски на денешниот отчет во рамки на 100 – те дена Влада на Република Македонија. Продолжи да читаш

Култура

Театарот за деца и младинци освои две награди на фестивал во Подгорица

Театарот за деца и младинци (ТДМ) за претставата „Петар Пан“ во режија на Боњо Лунгов, освои две награди на 6. Меѓународен фестивал на кукларство во Подгорица, соопшти ТДМ. Продолжи да читаш

Култура

Гоце Ристовски, лауреат на 9-тиот Меѓународен театарски фестивал Св. Јоаким

Македонскиот писател, новинар, литературен и театарски критичар е лауреат на Деветтиот Интернационален театарски фестивал Свети Јоаким Осоговски во Крива Паланка. Продолжи да читаш

Култура

Меѓународна сликарска колонија „Стари поток“

Здружението за култура, наука и општествени дејности „Стари поток“ од Кочани како дел од годишната програма по вторпат ја реализира манифестацијата Сликарски конак под наслов „Арт варијации – Стари поток“. Продолжи да читаш

Библиотеки низ светот кои го кршат секој стереотип за една библиотека

На повеќето од нас кога ќе се спомне зборот „библиотека“, веднаш во глава им се појавува слика на мрачен простор, полн со прашини и пајажини, редици гломазни книги кои никој со години не ги допрел и едно намуртено лице на пултот за подигнување на книгите кое едвај ги изговорува зборовите „Добар ден“. Но, не секаде… Продолжи да читаш

Оди на почеток