Category archive

Култура - 5 страна

Култура

Манифестацијата „Дружење со пријателите“ вечерва во МОБ

На 11 јуни, понеделник, во 20 часот, во Кинотека на Македонија ќе има проекција на филмот „Прашина“ во режија на Милчо Манчевски, а во чест на доајенот на театарското и филмското глумиште Салаетин Билал. Салаетин Билал беше театарски, филмски и телевизиски актер кој студирал на Театарскиот конзерваториум во Истанбул, Турција. Во 1964 година станал член… Продолжи да читаш

Култура

Викендов во Градскиот парк шести пат ќе се одржи „Скопје стрит фестивал“

Почнувајќи од денес во 17 часот, во Градскиот парк, престојниов викенд, шести пат ќе се одржи „Скопје стрит фестивал“. Станува збор за отворен фестивал, без билети, кој и оваа година вклучува неколку стејџа – графити, стрит бол помеѓу познати скопски кафулиња, денс-стејџ, музичка стејџ, кои ќе бидат отворени до 9 јуни (1 часот). На шестото… Продолжи да читаш

Култура

Прва самостојна изложба на Геновева Качуркова во Галеријата на МКЦ

Од денеска до 10 јуни во Музејот на современата уметност – Скопје ќе се одржи дел од програмата на Викендот на гордоста Скопје 2018 во организација на „Коалицијата Маргини“ и ЛГБТИ-центарот за поддршка. Со изложбата на фотографии – „CORPUS QUEER: тела на отпор 1980-2018“ на Дел Лагрејс Волкено, која денеска ќе се отвори во 21 часот… Продолжи да читаш

Култура

Почина академик Матеја Матевски

Почнувајќи од денес во 17 часот, во Градскиот парк, престојниов викенд, шести пат ќе се одржи „Скопје стрит фестивал“. Станува збор за отворен фестивал, без билети, кој и оваа година вклучува неколку стејџа – графити, стрит бол помеѓу познати скопски кафулиња, денс-стејџ, музичка стејџ, кои ќе бидат отворени до 9 јуни (1 часот). На шестото… Продолжи да читаш

Култура

Промоција на книга од Ставре Џиков во портата „Македонија“

Деновиве излезе од печат најновата поетска книга на Сузана В. Спасовска, „Пеперутка од пепел“, како самостојно издание. Книгата е поддржана на Годишниот конкурс за проекти од национален интерес на Министерството за култура. „Пеперутка од пепел“ е петта стихозбирка на авторката. Рецензент на книгата е Владимир Мартиновски, кој истакнува дека поетското писмо на Спасовска е неразделно… Продолжи да читаш

Култура

Нов почеток за македонската кинематографија најавуваат ДФРМ и Агенцијата за филм

Јасна стратегија и силен креативен импулс за нов почеток на македонскиот филм, најавуваат филмските работници и Агенцијата за филм по денешното вонредното собрание на Друштвото на филмските работници на Македонија. На собранието е потпишан меморандум за соработка помеѓу Агенцијата за филм на Република Македонија и Друштвото на филмските работници во правец на зајакнување на заедничките… Продолжи да читаш

Култура

Почнува фестивалот за музички документарци „Скопје синема сити“

Јасна стратегија и силен креативен импулс за нов почеток на македонскиот филм, најавуваат филмските работници и Агенцијата за филм по денешното вонредното собрание на Друштвото на филмските работници на Македонија. На собранието е потпишан меморандум за соработка помеѓу Агенцијата за филм на Република Македонија и Друштвото на филмските работници во правец на зајакнување на заедничките… Продолжи да читаш

Култура

Скопје доби Музеј на илузии

Јасна стратегија и силен креативен импулс за нов почеток на македонскиот филм, најавуваат филмските работници и Агенцијата за филм по денешното вонредното собрание на Друштвото на филмските работници на Македонија. На собранието е потпишан меморандум за соработка помеѓу Агенцијата за филм на Република Македонија и Друштвото на филмските работници во правец на зајакнување на заедничките… Продолжи да читаш

Култура

Концерт на африканскиот уметник Феми Курти и филмот „Исцелител“ под отворено небо во Градскиот парк

Во амфитеатарот на INALCO, Paris Cite Sorbonne, синоќа се одржа церемонијата на доделувањето на наградите, со што се заокружи осмото издание на Фестивалот на кинематографиите на Југоисточна Европа – SEE a Paris 2018. Фестивалот се отвори на 30 мај во присуство на повеќе истакнати личности од културниот и општествениот живот на Франција и на амбасадорката… Продолжи да читаш

Култура

Промоција на поетска книга од Јовица Ивановски

Деновиве излезе од печат најновата поетска книга на Сузана В. Спасовска, „Пеперутка од пепел“, како самостојно издание. Книгата е поддржана на Годишниот конкурс за проекти од национален интерес на Министерството за култура. „Пеперутка од пепел“ е петта стихозбирка на авторката. Рецензент на книгата е Владимир Мартиновски, кој истакнува дека поетското писмо на Спасовска е неразделно… Продолжи да читаш

Оди на почеток