Category archive

Култура

Posted on во категоријата Култура

Јавен повик за учество на јубилејната „Бела ноќ“

Оваа година по 15-ти јубилејен пат, во организација на Град Скопје и ЈУ „Универзална сала“ – Скопје, се одржува културната манифестација “Бела ноќ“. За таа цел, распишан е отворен јавен повик, на кој заинтересираните уметници до 6-ти септември ќе можат да се пријавуваат и со тоа, да бидат дел од овогодинешната “Бела ноќ“. Визуелните уметности,… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Култура

Со претставата „Одисеј“ на Горан Стефановски се спушта завесата на Охридско лето

Театарската претстава „Одисеј“ на Горан Стефановски вечерва на Античкиот театар со почеток во 21 часот ќе го означи крајот на годинешното 59. издание на фестивалот Охридско лето. Се работи за копродукциски проект на театрите „Гавела“ од Загреб, „Улисис“ од Бриони, Српскиот народен театар од Нови Сад, „Драма“ од Марибор, „Ателје 212“ од Белград, Стериин театар… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Култура

Зографска-Беличанец: Купивме локација во Охрид за да бидеме поблиску до Охридско лето

Музичката програма на годинешното 59. издание на Охридско лето беше заокружена вчеравечер со авторски концерт на великанот на македонската класична музика, композиторот Томислав Зографски, со што и фестивалот се вклучи во одбележувањето на големиот јубилеј, 85 години од неговото раѓање. На подиумот во црквата „Света Софија“, каде што во текот на изминатите 40 фестивалски вечери… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Култура

Заврши 31. издание на Поетската ноќ во Велестово

Со претставувањето на романот „Некој беше тука“ од Николина Андова-Шопова, синоќа, во Охрид, заврши 31. издание на интернационалната манифестација Поетска ноќ во Велестово. Во трите фестивалски вечери пред многубројна публика се претставија десетина уметници (поети, музичари, сликари, актери, како и теоретичари) од три земји: Македонија, Ирска и Бугарија. Првата вечер се одржа во селото Велестово,… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Култура

Изложба на „Уметничка меѓународна група со пријателите“ во Домот на култура „Илинден“

Утре со почеток во 12 часот, во Домот на култура „Илинден“, во Општина Илинден ќе биде отворена изложба на слики во рамките на проектот „Уметничка меѓународна група со пријателите“. На изложбата што ќе ја отвори сликарката од Русија, Олга Панкина, ќе бидат застапени 15 уметници од Велика Британија, Русија, Бугарија, Кореја, Романија, како и од… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Култура

„Охридско лето“ утре одбележува 85 години од раѓањето на композиторот Зографски

Во рамките на фестивалот „Охридско лето“ утре во црквата „Света Софија “ со почеток во 21 часот ќе се одржи концерт посветен на јубилејот, 85 години од раѓањето на композиторот Томислав Зографски. На авторската вечер посветена на творештвото на Томислав Зогравфски учество ќе земат реномираните македонски уметници: пијанистите Марија Ѓошевска, Елена Атанасовска-Илиевска, Марија Вршкова и… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Култура

Младиот пијанист Величков вечерва ќе се претстави пред публиката на „Охридско лето“

Репертоарот на класична музика во рамки на 59-тото издание на фестивалот „Охридско лето“ вечерва ќе го збогати младиот и талентиран пијанист Димчо Величков од Бугарија. Концертот ќе се одржи во црквата „Света Софија“, во стандардниот фестивалски термин, од 21 часот. Димчо Величков е роден во 1987 година во Стара Загора, Бугарија во семејство на музичари.… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Култура

Почина актерот Питер Фонда, ѕвездата на филмот „Голи во седло“

Актерот Питер Фонда почина на 79-годишна возраст на својот имот во Лос Анџелес. Тој боледуваше од рак на белите дробови. Тој е син на актерот Хенри Фонда, брат на актерката Џејн Фонда и татко на актерката Бриџит Фонда. Во 1969 година, тој стана продуцент и коактер со Денис Хопер и Џек Николсон во филмот, кој… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Култура

Агенција за филм: Жешко лето за македонската кинематографија со изгледи за „Оскар“

Агенцијата за филм на Република Северна Македонија ги сублимираше успесите и континуитетот на продукција во домашната кинематографија. Врз основа на тој сублимат од таму со задоволство констатираат дека на македонскиот филм конечно му се „заканува“ и „Оскар“. Од Агенцијата посочуваат дека доколку се следат промоцијата и реакциите за документарниот филм „Медена земја“ во САД, може да… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Култура

ЕКСКЛУЗИВНО СО ТУРСКИОТ АКТЕР ХАЛИЛ ЕРЃУН – Али Риза во Битола: Би се преселил во Македонија, луѓето уште не се поразени од капитализмот

Бунтовен, прогресивен, поборник за вистинските човечки вредности, како правдата и половата рамноправност, исклучително харизматичен, турската актерска ѕвезда Халил Ерѓун, познат на домашната телевизиска публика како Али Риза во турската серија „Кога лисјата паѓаат“, изминативе две недели беше во Битола за потребите на снимањето на филмот „Најтешкото нешто“ каде што ја толкува улогата на Африм. Станува… Продолжи да читаш

1 2 3 64
оди на почеток