Category archive

Култура

Posted on во категоријата Култура

На Скопскиот филмски фестивал проекција на документарецот „Модно фрик шоу” на Жан Пол Готје

Во рамките на програмата „Посебни проекции на Скопскиот филмски фестивал, утре, во 20 часот, во киното ‘Фросина’, ќе биде прикажан документарецот за раскошната изведба на модното шоу наречено ‘Модно фрик шоу’ на Жан Пол Готје, еден од најистакнатите и највпечатливи француски дизајнери на висока мода, препознатлив по неговите импресивни и субверзивни креации. Веднаш по проекцијата… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Култура

Објавена програмата за 18. ОФФ-фест

Традиционалниот ОФФ-Фест, што годинава ќе се одржи во рекордни шест дена од 3 до 8 јуни, е сочинет од 9 настапи и еден документарен филм. Осумнаесеттото издание на фестивалот ќе го отвори, на 3 јуни во МОБ, виртуозниот дует на велшката харфистка Catrin Finch и сенегалскиот кора-мастер Seckou Keita, како и нашиот њујорчанец Крсте Роџевски,… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Култура

На Скопје филм фестивал претставени новите кратки македонски филмови

Во рамки на програмата Македонска продукција на 22. Издание на Скопје филм фестивал, синоќа беа прикажани три краткометражни филмови од најновата македонска продукција. „Неонски срца“ во режија на Ана Јакимска, по нејзино сценарио во соработка со Диана Воинеа од Романија е современа приказна за еден средовечен геј маж кој живее двоен живот и почнува да… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Култура

Концертна промоција на албумот „Крик и прашина“ од Сашко Костов во МКЦ

Во салата „25 мај“ во МКЦ, на 20 април (сабота), во 21 часот, ќе се одржи концертна промоција на новиот албум на Сашко Костов со наслов „Крик и прашина“. Сашко Костов со овој албум отвора ново поглавје во неговото истражување на музиката, се вели во соопштението од МКЦ. „Осумте песни – ‘Прашина’, ‘Еј, еј’, ‘Ништо… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Култура

„Реквием“ на Верди на сцената на Македонската филхармонија

На 25 април, овој четврток, во 20 часот Филхармонијата заедно со Хорот на oперата и врвните солисти – Весна Ѓиновска-Илкова (сопран), Елени Матос (мецосопран-САД), Дејвид Јунгхон Ким (тенор-Кореја) и Милан Силјанов (бас-баритон), под диригентство на маестро Емил Табаков (Бугарија), ќе го изведат едно од најмоќните дела во историјата на музиката – „Реквием“ од Џузепе Верди.… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Култура

Хуманитарна изведба на претставата „Ревизор“ на ФДУ

Студентите по актерска игра од четврта година на Факултетот за драмски уметности вечер ќе ја изведат на претставата „Ревизор“. Влезот на претставата е со донации во висина од можностите и желбата на посетителите. Средствата што ќе се соберат ќе и бидат предадени на Снежана Караџовска, која во сообраќајна несреќа ги изгуби двете нозе над колена. Таа… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Култура

Укината поддршката за „Киненова“, реакции и од други филмски фестивали по конкурсните резултати

Меѓународниот филмски фестивал „Киненова“  реагира на целосно укинатата финансиска поддршка од Агенцијата за филм на РМ која пред неколку дена ги објави резултатите од конкурсот за финансирање фестивали. Организаторите на фестивалот тврдат дека дури и ги надминуваат предвидените критериуми за разлика од некои други фестивали што добиле пари за 2019 година,а кои, како што се… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Култура

Формите на градот низ очите на младиот уметник Марко Вујисиќ

Гостин во отвореното Студио 1 беше Марко Вујисиќ, млад уметник, кој веќе ја одржа својата втора самостојна изложба насловена „Формите на градот“. -Инспирацијата беше градот Скопје и градови што сум ги посетил. Гледам форми и композиции каде и да одам и оние бои што ме прават среќен. Сакам градот да го претставам со бои, да… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Култура

Концерт на Филхармонијата за Денот на вљубените

Популарни музички теми – инструментални и вокални композиции од познати филмови ќе бидат на програмата на концертот што Македонската филхармонија ќе го одржи на 14 февруари, за Денот на вљубените, насловен „Моја љубов“. Оркестарот ќе го води диригентот Борјан Цанев, а композиторот Владимир Николов специјално за концертот направи оригинални оркестрации. -Љубителите на добрата музика ќе… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Култура

Наградата „Григор Прличев“ врачена на поетот Славчо Ковилоски

На поетот, прозаист и книжевен историчар Славчо Ковилоски денеска на  пригодна свеченост во Центарот за култура во Охрид му беше врачена наградата „Григор Прличев“ за најдобро поетско дело  за  2018 година. Поемата „Крале Марко по вторпат“ беше избрана на конкурсот за најдобро авторско поетско дело што секоја година се доделува во чест на славниот охридски… Продолжи да читаш

1 2 3 47
оди на почеток