Category archive

Здравство

Водата и овој минерал се најважни за празниците

во категорија Здравство од

Сите знаеме колку е важна водата и дека животот без неа не е возможен, а дневно според нутриционистите треба да се внесуваат околу 2 литри вода.

Така ќе имаме доволно енергија и сила, а ќе правиме и детоксикација на телото.

Со оглед на тоа дека за празниците често се јаде помасна храна, потребно е да пиете многу вода, за да направите баланс на телото.

Исто така, за овој период е важен и магнезиумот, кој дава енергија, го намалува нивото на холестерол на телото, го поттикнува метаболизмот и помага да се развие хормонот на среќа или серотонин.

Затоа за време на претстојните празници редовно консумирајте ја препорачаната дневна количина вода и магнезиум и бидете здрави и енергични.

Вода и магнезиум – големи сојузници за повеќе енергија

во категорија Здравство од

Во текот на периодов ќе се сретнуваме со полни трпези, многу храна и многу алкохол. Сите овие дружења иако се одлични, резултираат со помалку квалитетен сон, зголемено ниво на замор и намалување на енергијата.

Продолжи да читаш

Спас за пушачите: Храна која ги враќа во живот белите дробови

во категорија Здравство од

Ново истражување тврди дека постои начин да ја поправиме штетата која сме ја предизвикале, па дури и таа да е предизвикана со пушење.

Продолжи да читаш

Чаша црвено вино, прочитај колку многу помага на здравјето

во категорија Здравство од

Pечиси секој кој живее стресен начин на живот (а кој не живее под стрес во денешно време?) знае дека чаша вино е одличен начин за опуштање.

Продолжи да читаш

ВНИМАВАЈТЕ: Кожата ги сигнализира овие сериозни заболувања

во категорија Здравство од

Здравствените проблеми може лесно да се забележат преку нашиот изглед, а нашата кожа е еден од главните индикатори. Затоа е важно да бидеме свесни за сигналите што ни ги дава нашата кожа.
Ние ви ги составивме најчестите проблеми со кожата кои можат да се појават ако има некој проблем со вашето тело.

Продолжи да читаш

Милиони луѓе во светот ја прават оваа грешка со лимонот – Живејте здраво

во категорија Здравство од

Лимонот е здрав, богат со витамин Ц и се користи за зајакнување на имунитетот и како превентива од многу болести, но многумина од нас прават една грешка со него.

Продолжи да читаш

Што треба да се знае за инхалација во домашни услови?

во категорија Здравство од

Небулизираните лекови често се користат за подобрување на протокот на воздух. Во текот на инхалацијата или после неа може да настанат некој несакани ефекти кој претежно се однесуваат на лекот не на небулизаторот.

Продолжи да читаш

Жената починала при породување, нејзиниото тукушто родено синче и го ставил ракчето на челото! Таа оживеала, докторите во шок! (ФОТО)

во категорија Здравство од

Жената починала при породување, а потоа нејзиниот само што роден син и го ставил ракчето на челото: Чудото се случило, ќе ве расплаче до солзи. Таа е оживеала!

Продолжи да читаш

НОВ ТРЕНД НА ОТКАЖУВАЊЕ ОД ПУШЕЊЕ

во категорија Здравство од

Во текот на летото, вработените во една Јапонска компанија за маркетинг, забележале дека останатите колеги не работаат исто толку часови. Околу една третина од луѓето во компанијата „Пијала“, излегувале во текот на денот заради пауза за цигара. Наспроти времето кое пушачите го поминувале во канцеларија, секој попладне излегувал од канцеларијата во исто време.

Продолжи да читаш

Оди на почеток