Category archive

Видео вести - 4 страна

Како би изгледала Октомвриска револуција ако Ленин имаше Твитер

Руска телевизиска мрежа „Раша Тудеј“ (РТ) на Твитер покрена интернет реконструкција под хаштаг #1917LIVE, посветена на Октомвриската револуција од 1917 година, од која годинава се навршуваат точно 100 години. Продолжи да читаш

(Видео) Женски боксер ја бакнува противничката на прес-конференцијата пред борбата

Во Норвешка, се одржа прес-конференција пред една женска борба помеѓу апсолутната шампионка во полусредна категорија Сесилија Брекхус и предизвикувачката Михаела Лорен. За време на вообичаеното разменување на „страшни“ погледи Лорен ја бакна Брекхус, на што ривалката прво се обиде да возврати со шлаканица, а потоа се насмеа.   Продолжи да читаш

(ВИДЕО) Научниците го пронајдоа “исчезнатиот дел” од универзумот

Деловите од универзумот кои недостасуваат се густо спакувани помеѓу галаксии и галактички јата, и се шири во структура на нишкаст космички веб, покажа нова студија. Меѓународен тим на научници успеа да ги лоцира исчезнатите 50 проценти од видливата материја во универзумот, се вели во резиме на едно истражување, објавено од страна на веб-страницата на arxiv.org. Продолжи да читаш

(ВИДЕО) ЕКСЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ: Саша Богдановиќ: Сѐ што ќе се прави во Центар ќе биде во интерес на граѓаните

Кандидатот за градоначалник од СДСМ за општина Центар во интервју за Post.mk вели дека доколку народот го избере за да ја води оваа општина, ќе ги реши најголемите проблеми на Центар  и ќе им обезбеди на жителите простор за паркирање во секое време, повеќе зелени површини, нови училишта и градинки и тоа за повеќето проекти… Продолжи да читаш

(ВИДЕО) ЕКСКЛУЗИВНO ИНТЕРВЈУ/ Хасани: Тетовската интервентна кардиологија спасува многу животи

Доктор Ваљон Хасани- специјалист интернист кој субспецијализира кардиологија, веќе 4 години работи на одделот за Интервентна медицина во Тетовската болница. Продолжи да читаш

70 илјади скопјани чекаат една екипа на Брза помош

Во моментов во Скопје еден тим на Итна медицинска помош опслужува 70 илјади граѓани. Новиот директор на здравствениот дом Скопје Злате Мехмедовиќ најави дека ќе побара зголемување на капацитетот на Итната медицинска помош од моменталните 10 дежурни екипи на 15. Продолжи да читаш

(ВИДЕО) ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ / Башким Бакиу: Ќе им ја вратиме општината на жителите на Сарај

Кандидатот на Движењето „Беса“ за општина Сарај, Башким Бакиу, во ексклузивното интервју за „Medial.mk“  ги изнесе причините за неговот кандидирање за градоначалник на Сарај. Продолжи да читаш

Оди на почеток