Category archive

Видео вести - 2 страна

(ВИДЕО) Заев: Силно сме уверени дека во јуни ќе почнеме пристапни преговори

Нашата желба да бидеме членки на ЕУ е прашање на вредност. Ние веруваме во вредностите на ЕУ и сакаме тие вредности да ги практицираме и живееме овде во Македонија, изјави премиерот Зоран Заев на заедничката прес-конференција со претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер. Продолжи да читаш

(ВИДЕО) Јункер: Името договорете го заедно со Грција

Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер, за време на неговата прва посета на Скопје, по повеќе од една деценија изјави дека последниве години Македонија направила очигледен прогрес за спроведувањето на реформите и посветеноста во процесот на интеграцијата во ЕУ. Премиерот Заев пак, ги изрази очекувањата на Владата до јуни земјата да добие датум за… Продолжи да читаш

(ВИДЕО) Касами избран за претседател на Беса

Биљал Касами е избран за претседател на Движењето Беса, односно на негово крило. Со поддршка од 60 делегати за кандидатура и 455 за претседател, Касами ја доби довербата за уште еден мандат. Во првите негови зборови потоа, Касами ги коментираше последните превирања во Беса, нарекувајќи ги игри и тенденции за раскол во партијата. Според него,… Продолжи да читаш

(ВИДЕО) Шилегов: „Ќосето“ не е отстранет реваншистички

Отстранувањето на споменикот на Андон Лазов Ќосето не е чин на реваншизам, туку чин на постапување по дивоградба. Така изјави градоначалникот на Скопје во синоќешното гостување на емисијата 360 Степени на АЛСАТ М. Досега, градот се правдаше дека споменикот е тргнат во раните утрински часови поради безбедноста во сообраќајот. Па, Шилегов беше прашан, зошто барем… Продолжи да читаш

(ВИДЕО) Османи – Да не прејудицираме кон конечни решенија за спорот со името

Солунскиот градоначалник, Јанис Бутарис во интервју за австрискиот весник “Курир” вели дека премиерот Зоран Заев се согласил на ново име за државата. Продолжи да читаш

(ВИДЕО) Воздухот во континуитет загаден – надлежните изгубени во маглата

Мерните единици повторно покажуваат дека воздухот и денеска е многу загаден во земјава, особено во делови во Скопје, а надлежните како да се изгубија во магла. Продолжи да читаш

(ВИДЕО) УЕФА објави сторија за малиот Јане

Деветгодишниот Јане Велковски од Скопје, живее за и со фудбалот. Тој игра фудбал во секоја можна прилика, а очите му светнуваат секогаш кога зборува за својот омилен спорт, почнува сторијата на УЕФА за малиот Јане кој е врзан за количка, со дијагноза за Спинална Мускулна Атрофија. Продолжи да читаш

(ВИДЕО) Де Роси: Зар јас да влезам во игра?

Италија не успеа да ја победи Шведска (0:0) и остана без пласман на Светското првенство 2018, а како се ближеше крајот на синоќешниот реванш од баражот со Шведска, тензиите растеа и на теренот и на клупата за резерви. Продолжи да читаш

(ВИДЕО) Почист и поздрав воздух за дишење за децата од градинката „13 Ноември“ во општина Центар

Почист и поздрав воздух за дишење за децата од градинката „13 Ноември“ во општина Центар спроти основното училиште „Песталоци“. Општина Центар во соработка со „Ротари клуб – Камен Мост“, донираа 12 апарати за прочистување на воздухот. Продолжи да читаш

(ВИДЕО) ИНТЕРВЈУ-ЈАСМИНА АТАНАСОВА СИМЈАНОСКА: Никој не сака да учи за оџачар

  Според неа државата ќе мора да поведе повеќе сметка за оџачарството како професија со оглед на фактот дека во сезона на греење има многу пожари настанати од неисчистени оџаци Продолжи да читаш

Оди на почеток