Category archive

Видео вести

(ВИДЕО) Заев по средбата со Ципрас: Веруваме дека можеме да најдеме решение

Македонија и Грција го зајакнуваат пријателството. Со премиерот Ципрас веруваме дека можеме да најдеме решение кое го штити достоинството на граѓаните во двете држави, напиша на Фејсбук премиерот Зоран Заев, по средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас на маргините за Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија.Деталите од средбата треба да ги соопшти премиерот Зоран Заев на… Продолжи да читаш

(ВИДЕО) Шилегов: МВР не ги разгледа нашите барања за улицата „Борис Сарафов“, некој нè опструира

Улицата „Борис Сарафов“ во Ѓорче Петров е вистинска опасност за децата. Основците од училиштето „Мирче Ацев“ секој ден ја поминуваат и ризикуваат. Често и играат во близина, иако улицата според повозрасните е како писта за натпревар по брзо возење. Понекогаш, како што раскажуваат, тука се вози и со 200 километри на час, поради што итно… Продолжи да читаш

(ВИДЕО) Мицковски: ВМРО-ДПМНЕ се враќа во Собранието, ќе бара гласање недоверба на Владата

Извршниот и Централниот комитет ВМРО-ДПМНЕ  синоќа донесе одлука пратениците од партијата да учествуваат во работата на Собранието на Македонија. – Донесовме одлука учествувајќи во работата на Собранието жестоко да се бориме за секој предлог кој е во корист на граѓаните и да се спротивставиме против секоја штетна мерка, и антидржавна политика спроведувана од парламентарното мнозинство,… Продолжи да читаш

(ВИДЕО) Хуманитарна трка за деца со Даунов синдром во Градски парк

Во Градскиот парк во Скопје, пред Школка, заврши Хуманитарна трка за деца со Даунов синдром. Дечињата со своите семејства истрачаа низ Градскиот парк и се дружат околу платото на Школка. Трката е организирана од Мечувалечкиот клуб „Ескрим“ со цел да ја подигне свеста за децата со Даунов синдром и да ги поттикне спортските центри и… Продолжи да читаш

(Bидеo) Иванов нема да го потпише Законот за јазиците

Претседателот Ѓорге Иванов нема да го потпише указот за прогласување на закон, откако во Собранието беше донесен Законот за јазиците во трето читање. Иванов во видео обраќање вели дека нема да потпише указ за закон, кој е донесен на ваков начин. Продолжи да читаш

(Видео) Законот за јазици донесен во тензична атмосфера

Во тензична атмосфера, 64 пратеници од владеачкото мнозинство, од кои 24 од помалите заедници, го донесоа Законот за јазиците. Состојбата ескалираше кога спикерот Талат Џафери ја отвори точката и веднаш го стави законот на гласање без било какво образложение во однос на 35-те илјади амандмани поднесени од ВМРО ДПМНЕ. Опозициската партија остро реагираше со гласни… Продолжи да читаш

(ВИДЕО) САД ќе помогнат, но трајно решение е она што ќе го договорат Македонија и Грција

САД ги поддржуваат Македонија и Грција во напорите да најдат заедничко решение, нагласи денеска по средбата со премиерот Зоран Заев американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел. Тој престојува во посета на регионот. Продолжи да читаш

(ВИДЕО) СОНК: Се прекинуваат договорите со работа, а се вработуваат други луѓе

Просветни работници од повеќе општини низ земјава, обвинуваат на неосновани  откази во градинките и училиштата. На состанокот со самостојниот синдикат, се  пожалија дека иако ги исполнувале сите услови, договорите за работа не им биле продолжени. Продолжи да читаш

(ВИДЕО) Се обештетуваат нови 1900 стечајци

Изгласани се дополнувањата на Законот за стечајци кој предвидува олеснување за добивање на надмест од околу 7.500 денари. Со измените, покрај постојаните 2732 стечајци, овие средства да ги добиваат нови 1900 стечајни работници. „Воведуваме можност да се опфатат и лица чии што работен однос и по приватизација на претпријатието, но истото тоа претпријатие да ги… Продолжи да читаш

Оди на почеток