Category archive

Бизнис - 5 страна

Eкономија

МИЛИОНСКИ СУМИ: Колку се опари ФК „Вардар“ во најуспешната сезона?

Македонската фудбалска гордост како што ја нарекуваа многумина коментатори, лани го имаше најголемиот успех а не се за потценување ниту приходите кои ги прокнижи  „Вардар“ . Добивката на „Вардар“ во најдобрата  сезона во 70 годишната историја е 800.000 евра. Сите приходи на „Вардар“ во 2017 година, во која го направи најголемиот успех во историјата на… Продолжи да читаш

Eкономија

Колкави се приходите на ФК „Вардар“?

ФК „Вардар“ лани ја испиша најуспешната фудбалска сезона во својата 70 годишна историја и токму таа година прокнижи добивка од  800.000 евра. Приходите на македонската фудбалска гордост изнесуваат над 6 милиони евра во годината во која  „Вардар“  го направи најголемиот успех во историјата на македонскиот клубски фудбал. Податоците покажуваат дека дури 60 отсто од тие пари се пари од УЕФА кои… Продолжи да читаш

Eкономија

Екстра 200 евра за секоја медицинска сестра

Чешкиот премиер Андреј Бабиш на прес-конференција истакна дека државата секоја година ќе им дава еднократна парична помош од 200 евра на медицинските сестри, покрај редовната плата и другите бенефиции, во обидот да го стимулира и да ги задржи овој дефицитарен кадар во земјата. Заедно со министерот за здравство Адам Војтех и со министерката за финансии… Продолжи да читаш

Eкономија

Бугарија ја победи Македонија во трката за германска инвестиција

Бугарија ја победи Македонија во трката за германската инвестиција на Leoni, производителот на електрични системи и автомобилски кабли. Странскиот инвеститор во Плевен ќе отвори 2.000 работни места и ќе инвестира 32 милиони евра, што е најголема странска инвестиција во Бугарија во последните 10 години. Покрај Македонија, на Бугарија за оваа инвестиција и конкурираше и Србија,… Продолжи да читаш

Eкономија

Глигорие Гоговски докупи нови 3.000 акции од ТТК Банка

ТТК Банка АД Скопје ја известува јавноста преку соопштение на Македонска берза, дека г-н Глигорие Гоговски, Претседателот на Надзорниот одбор, се стекна со нови 3.000 обични акции издадени од ТТК Банка АД Скопје. Откако претходната недела Гоговски купи 1.000 акции од ТТК Банка, со оваа нова своја инвестиција, тој се повеќе го зголемува влогот во Банката, каде што… Продолжи да читаш

Eкономија

„Одржлив развој на западно тетијските металогени ресурси“, тема на 3–от Европски Форум за рударство и истражување „MINEX EUROPE 2018“, што се одржува во Скопје

Иновациите во испитувањето и вадењето руда, обработката, управувањето со отпад, перспективите на рударскиот бизнис во Европа и светот, се темите за кои ќе се дебатира на 3. Европски форум за рударство и истражување „MINEX EUROPE 2018“, под мотото „Одржлив развој на западно тетијските металогени ресурси“, што денеска и утре се одржува во Скопје и завршува… Продолжи да читаш

Eкономија

Колку ќе ги зголеми цените на акциите името „Северна Македонија“ ?

Ќе направат ли експлозија на берзата политичките случувања во државата е прашање кое си го поставија многумина. Според економистите евентуален исчекор кон решение за името и деблокадата на евроинтегративниот пат на Македонија, уште летово ќе се пресликаат на пазарот во раст на прометот, но и на цените. Прогнозите кои за Фактор ги дадоа познавачите на пазарот… Продолжи да читаш

Eкономија

Триесет еко-автобуси до крајот на годината во Скопје

Tриесет нови еколошки автобуси со погон на гас ќе бидат дел од возниот парк на Јавното сообраќајно претпријатие. Ова го најави градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов во обраќањето пред присутните на италијанско-македонскиот бизнис форум „Инвестициски проекти и можности во секторот транспорт, енергетика и животна средина во Македонија” што се одржа во Скопје. – Изминатиов… Продолжи да читаш

Eкономија

Меѓународни синдикати: Работничките права во Македонија паднаа во однос на лани

Работниките права во Македонија се паднати во однос на истиот период од пред една година, се констатира во извештајот на Меѓународните синдикати. Меѓународната конфедерација на синдикати во својот последен извештај за кршењето на синдикалните права во светот, наведува дека во Македонија „редовно се кршат“ работничките права. Резултатите на Индексот за 2018 за кршењето на синдикалните права се… Продолжи да читаш

Eкономија

Колкава е добивката на „Водостопанство на Македонија“?

Во 2015 и 2016 „Водостопанство на Македонија“ остварила добивка од вкупно 1,6 милиони евра по основ продажба на вода за наводнување . Добивката во 2015 година е 1 милион евра а а профитот е остварен  од приход од продажба кој е понизок од 3 милиони евра при што профитната маргина е 37 отсто. Економистите си го поставија прашањето дали е… Продолжи да читаш

Оди на почеток