Category archive

Бизнис - 4 страна

Eкономија

Макрадули не кажува со колку пари Владата помага за филтри на „Југохром“

Министерот за животна средина Јани Макрадули потврди дека Владата на РМ финансиски го помага комбинатот „Јухохром“ да постави филтри и со тоа да ја стекне лиценцата за повторно да проработи, но одби да ја каже сумата за време на третата официјална посета од Европската агенција за животна средина – ЕЕА. Согласно задачите кои ги има добиено… Продолжи да читаш

Eкономија

Објавен конкурсот за проект на новата градска болница: Ќе биде на четири ката

Министерството за здравство распиша Конкурс за избор на идеен проект за нова Градска болница на локација во општина Аеродром. Како што соопштија од министерството, конкурсот ќе се спроведува преку Електронскиот систем за јавни набавки, каде што се објавени целите на проектот и критериумите за избор. „Со цел да се обезбеди болничка заштита во дефинирана мрежа… Продолжи да читаш

Eкономија

Граѓаните соголени до гуша: Фрапантни суми наплатени од извршителите

Извршителите не запираат со наплаќање на рекордни суми на граѓаните. Додека се подготвува новиот закон за извршување, со кој треба да се стави ред во постапката за која граѓаните тврдат дека е само во нивна штета, растат приходите на извршителите. Власта подготвува тарифници со кои нaдоместоците за извршителите ќе бидат пониски, но минатата година е… Продолжи да читаш

Eкономија

Потоп во последните 24 часа – кон каде оди биткоинот?

Цената на биткоинот достигна седуммесечен минимум, бидејќи таа криптовалута е во пад од 400 долари за последните неколку часа. Биткоинот моментално вреди под 6500 долари. Ценовниот колапс на биткоинот доаѓа како последица на хакерскиот напад претходно оваа недела, што резултираше со масовна продажба а се поклопува и со новите истражувања кои сугерираат дека вредноста на… Продолжи да читаш

Eкономија

На Македонците, Србите и Турците им е најтесно дома

На Македонците, Србите и Турците им е најтесно дома во цела Европа. Според „Евростат“, во овие три земји најмногу се пожаиле дека имаат мал простор за живеење или пак дека дома им е „гужва“ поради животот во заедница. Со ваков проблем се соочуваат 50,1 насто од Македонците, кај Србите тоа се 55,5 насто, а кај… Продолжи да читаш

Eкономија

Кој лапна најмрсна дивиденда?

Повторно се покажа дека акциите се многу побериќетни од вложувањето во депозити во банките. Дивидендите кои досега се објавија во однос на последните пазарни цени на акциите пред дивиденден пресек носат приноси од 11,1 отсто па до 1,1 отсто Обичната акција на „Стопанска банка Скопје“ и акцијата на „РЖ Техничка контрола“ се двете акции со… Продолжи да читаш

Eкономија

Народна банка на РМ ќе потроши 250.000 евра за летање

Народна банка на РМ за наредните две години ќе потроши 250.000 евра за авио-билети за редовни воздушни линии. Во услугата што се бара од тендерот е вклуен транспорт на луѓе и товар, освен транспорт на поштенски пратки. Конкурентот во тендерската постапка треба да покаже сертификат за продажба на авиобилети во редовниот меѓународен сообраќај и сертификат… Продолжи да читаш

Eкономија

Денес започнува фудбалскиот планетарен собир: Ќар или загуба за Русија

Денеска започнува Светското фудбаско првенство во Русија, а дали земјата-домаќин на Мундијалот ќе ја искористи организацијата и ќе постигне финансискиот успех зависи од  бројни фактори. На една недела пред турнирот биле продадени повеќе од 2,4 милиони билети. Топ-10 земји во однос на бројот на купени билети се: 1. Русија – 871 797 2. САД –… Продолжи да читаш

Eкономија

Сашо Самарџиоски отповикан од Одборот на директори на Витаминка

Сашко Самарџиоски, досегашен директор на прилепска „Витаминка“ е отповикан од функцијата. Одлуката за отповикување на членовите од Одборот на директори веќе е објавена на Македонска берза. Освен Самарџиоски од Одборот се отповикани и Симон Наумовски кој беше претседател на Одборот, Сашо Наумовски, Благоја Ѓорѓијовски и Ѓорѓи Манчевски. Сепак дел од нив повторно се предложени за… Продолжи да читаш

Eкономија

Остануваат забраните за увоз на пилешко месо

Агенцијата за храна и ветеринарство потсетува дека на сила остануваат забраните за увоз на жива живина и производи од живина од регионите во соседна Бугарија каде кон крајот на минатиот месец беше потврден вирусот птичји грип, како и забраните за увоз од неколку европски земји. – Со цел спречување на евентуална појава и ширење на… Продолжи да читаш

Оди на почеток