Category archive

Бизнис - 268 страна

Eкономија

Да се пријават хотелите кои сакаат да ги сместат работниците со ниски примања

Министерството за економија ги повикува заинтересираните категоризирани угостителски објекти (хотели) во Македонија да се пријават на јавниот повик за организиран одмор на работници со ниски приходи. Продолжи да читаш

Eкономија

Бектеши предлага директна авиолинија Скопје – Тел Авив

Воспоставување директна авиолинија која би го поврзувала Скопје со Тел Авив, како и потпишување на договор во областа на туризмот, предложил министерот за економија, Крешник Бектеши, за време на неговата официјална посета на Израел. Продолжи да читаш

Анѓушев на бизнис форум во Ерусалим: Македонија е отворена за инвестиции од Израел

Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, како дел од официјалната Владина делагација е во тридневна посета на Израел. За време на посетата, Анѓушев се обрати на бизнис форум во Ерусалим, на кој присуство земаа педесетина претставници на израелски и македонски компании. Тој на присутните им ги презентираше мерките кои Владата ќе ги преземе во насока… Продолжи да читаш

Бензините поскапуваат до еден денар, дизелот со иста цена

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 од ноќеска на полноќ се зголемува за еден денар по литар, на ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Екстра лесното масло за домаќинство за 0,5 денари, додека цената на ЕУРОДИЗЕЛ останува непроменета, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Продолжи да читаш

Патент на Facebook покажува дека компанијата размислува за паметни очила

Најголемата друштвена мрежа би можела да претстави паметни очила. Станува збор за очила кои не се разликуваат од очилатa за читање или очилата за сонце, покажува патент кој го сподели ReadWrite. Продолжи да читаш

Укинато плаќањето за повторно поднесување пријава во Катастарот

Плаќањето за повторно поднесување пријава за запишување/промена во катастарот на недвижностите од денеска се укинува, информира Агенцијата за катастар на недвижности. Продолжи да читаш

Груевски: Намалувањето на индустриското производство е потврда дека економијата не оди во добар правец

Во месец јули во однос на јуни имаме пад од 2,2 отсто на индустриското производство и тоа доаѓа последователно и со намалувањето на просечната плата во Македонија за 0,7 отсто за истиот период, така што по намалувањето на просечната плата доаѓа и до намалување на еконмијата или поточно на индустриското производство за 2,2 проценти, што… Продолжи да читаш

Eкономија

ВМРО-ДПМНЕ: Николоски не може да прикрие дека скрати 387 милиони денари од буџетот за земјоделие

Николоски со ништо не може да го прикрие фактот дека скрати 387 милиони денари од буџетот за земјоделие. СДС е временска непогода за македонското земјоделие. Граѓаните знаат што сработил ВМРО-ДПМНЕ, а што СДС, соопшти ВМРО-ДПМНЕ. -Николовски не кажа ништо ново за субвенциите. Николовски кога зборува за субвенциите треба да знае дека тие го исплаќаат она… Продолжи да читаш

Оди на почеток