Category archive

Бизнис - 266 страна

(ВИДЕО)Само 18 проценти од населението има канализација, проблемот со регионалниот развој мора да се реши

Само 18 проценти од македонското население е покриено со канализација. Селата и малите градови се празнат на сметка на Скопје и поголемите градови. Продолжи да читаш

Eкономија

Заев: Ќе најдеме решение за проблемот за исклучените од парно греење

Претседателот на Владата Зоран Заев, денеска се сретна со Ружица Попева Наумова, членка на Управниот одбор на Здружението за заштита на граѓански права „Но Пасаран“, и со други членови на здружението, соопшти владината прес-служба. Продолжи да читаш

Менаџерските договори на директорите на јавните и државните претпријатија прво на увид во Владата

Владата го прифати предлогот на Генералниот секретаријат, сите идни менаџерски договори кои се однесуваат на уредување на односите и обврските на директорите на државните и јавните институции, претходно да бидат доставени до Владата на запознавање, односно на одобрување, пред негово потпишување. Продолжи да читаш

Eкономија

Да се пријават хотелите кои сакаат да ги сместат работниците со ниски примања

Министерството за економија ги повикува заинтересираните категоризирани угостителски објекти (хотели) во Македонија да се пријават на јавниот повик за организиран одмор на работници со ниски приходи. Продолжи да читаш

Eкономија

Бектеши предлага директна авиолинија Скопје – Тел Авив

Воспоставување директна авиолинија која би го поврзувала Скопје со Тел Авив, како и потпишување на договор во областа на туризмот, предложил министерот за економија, Крешник Бектеши, за време на неговата официјална посета на Израел. Продолжи да читаш

Анѓушев на бизнис форум во Ерусалим: Македонија е отворена за инвестиции од Израел

Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, како дел од официјалната Владина делагација е во тридневна посета на Израел. За време на посетата, Анѓушев се обрати на бизнис форум во Ерусалим, на кој присуство земаа педесетина претставници на израелски и македонски компании. Тој на присутните им ги презентираше мерките кои Владата ќе ги преземе во насока… Продолжи да читаш

Оди на почеток