Category archive

Бизнис - 2 страна

Eкономија

Колкава е просечната плата на менаџер во „Фершпед“?

Просечната месечна бруто плата на член на Управниот одбор на најголемата македонска шпедитерска компанија лани е 3.300 евра, објавено е во годишниот извештај на „Фершпед“ Просечната бруто плата на член на Управниот одбор на „Фершпед“ била 3.300 евра месечно, наведено е во годишниот извештај за работата на Управниот одбро на „Фершпед“ за 2017 година. Според… Продолжи да читаш

Eкономија

Доаѓаат „црни денови“ за биткоинот

Вредноста на биткоинoт (BTC) оваа недела најверојатно ќе продолжи да се намалува и за прв пат од ноември 2017-та година ќе падне под психолошката граница од 6.000 долари, велат експерти. Во минатата недела биткоинот загуби 4% од цената и падна до 6,125 долари на „Bitfinex“. Ова е минимално ниво забележано на 6-ти февруари 2018-та година.… Продолжи да читаш

Eкономија

Бислимовски претседател на Регулаторна, еве и кој друг влегува во комисијата

Марко Бислимовски е предложен за претседател на Регулаторната комисија за енергетика. На тоа место треба да го замени досегашниот Димитар Петров. Одлуката ја донесе денеска Владата на денешната седница. Бислимовски и досега беше вработен во Комисијата како советник и има искуство во енергетската област. Освен него, за мандат како комисионери се предложени и Наташа Велљановска,… Продолжи да читаш

Eкономија

Инсталација за електронска наплата на патарините до крајот на јуни

До крајот на месецов се очекува да заврши инсталирањето на електронскиот систем за наплата на патарините, најави денеска директорот на Јавното претпријатие за државни патишта Зоран Китанов. Со тоа ќе се обезбеди современ и ефикасен начин на наплата на патарините и побрз проток на возилата. Наплатата ќе се врши со картички во пост пејд и… Продолжи да читаш

Eкономија

Сестрата на Катица Јанева стапи на функција во КХВ

Лиле Делиџакова, позната како сестра на Катица Јанева – главен обвинител на Специјалното јавно обвинителство, официјално е избрана и службено стапи на должност како еден од петте члена на новоформираната Комисија на хартии од вредност и на функција заменик-претседател на истото тело. Во Службен весник на РМ бр. 110 од 14.6.2018 (четврток) на стр.2 е… Продолжи да читаш

Eкономија

ЖЕСТОКА РЕАКЦИЈА ОД КИНЕЗИТЕ: Силни контрамерки за уцените на Трамп

Кинеската влада денес ги осуди зканите на американскиот претседател Доналд Трамп со новите тарифи на кинеските производи во вредност од 200 милијарди долари нарекувајќи ги уцена, и предупреди дека ќе одговори со „силни контрамерки“. Трамп вчера даде налог на американскиот трговски претставник да ги подготви новите тарифи на увозот на стока од Кина, заострувајќи го… Продолжи да читаш

Eкономија

Еве колку плата земал за неполни шест месеци Младеновски во „Макошпед“

За неполни шест месеци долгогодишниот првиот човек на „Макошпед“ според  годишниот извештај за лани земал над 30 000 евра плата и уште 67.000 евра надоместоци по основ на менаџерски договор . Коста Младеновски чија функција престана во мај лани , минатата година  добил плата од 30.000 евра односно 1,89 милиони денари а по основ на останати надоместоци по менаџерски договор… Продолжи да читаш

Eкономија

Туристичките агенции од Србија поевтини за македонските туристи

Два до три дена повеќе одмор за истата цена може да се искористи доколку се направи аранжман преку туристичка агенција од Србија, споредено со истото место за летување што го нуди туристичка агенција од Македонија. „Фактор“ направи споредба, на сугестија на туристите, и резултатите тоа го потврдуваат. Постојат случаи кога за истите пари за сместувањето… Продолжи да читаш

Eкономија

Анѓушев: Придобивките од договорот се големи, ќе има полесен пристап до фондови

Решениот спор со Грција на земјава ќе и донесе и економски бенефит, но и финансиски импликации. Ова денес го истакна вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев  кој смета дека придобивките се многу големи, без разлика на трошоците што можеби ќе настанат од имплементацијата на овој договор. „Економските бенефити од договорот со Грција и од решението на овој проблем… Продолжи да читаш

Eкономија

Хеленик Петролеум преговара со Владата за нафтовод

Хеленик Петролеум иницира, а Владата со задоволство ќе прифати средба и ќе преговара за нафтоводот, рече денеска вицепремиерот Кочо Анѓушев. На прес-конференција во Владата, Анѓушев одговарајќи на новинарски прашања соопшти дека преговорите не се почнати, но ќе почнат и за тоа јавноста ќе биде информирана. – Хеленик Петроелум иницира средба со Владата која ние со… Продолжи да читаш

Оди на почеток