Category archive

Технологија - 3 страна

Американско оружје кое со микробранови може да го сопре секое возило

Возилата кои служат за бегство или напад им создаваат големи проблеми на службите за спроведување на законот и редот. Затоа, американското министерство за одбрана веќе некое време развива безопасно енергетско оружје чија намена е брзо онеспособување на модерните возила. Оружјето наречено Radio Frequency Vehicle Stopper функционира на принцип на високоенергетски микробранови, кои насочени кон погонот… Продолжи да читаш

„Bloomberg“: Tesla останува без пари до крајот на годината

Директорот на Tesla, Елон Маск, на 1 април се пошегува дека компанијата е пред банкрот. Тоа секако не се случи, но ако можеме да им веруваме на информациите на „Bloomberg“, оваа компанија не е далеку од такво нешто. И покрај „најпродуктивниот квартал во историјата на компанијата“ на почетокот на 2018 година, Tesla и понатаму има… Продолжи да читаш

Facebook ќе понуди услуга за онлајн запознавање

Извршниот директор на Facebook, Марк Цукерберг на F8 конференцијата изненади со најавата дека најголемата социјална мрежа ќе добие нова флерт-функција. Тоа веднаш се одрази на берзата. За да ја користат функцијата за флертување, членовите на Facebook ќе мора да направат посебни профили кои ќе бидат видливи само за оние кои исто така се заинтересирани за флерт,… Продолжи да читаш

Facebook подготвува нов редизајн на Messenger

Социјалната мрежа Facebook набрзо комплетно ќе го редизајнира Messenger за да им обезбеди на корисниците поедноставно користење на апликацијата, која години наназад е преполна со непотребни опции и игри. „Кога испраќате пораки, сакате тоа да биде брзо и едноставно искуство. За да се фокусираме на овие идеи, сакаме да направиме редизајн на апликацијата Messenger“, рече… Продолжи да читаш

Пет бесплатни онлајн алатки за обработка на фотографии

Дури и да немате инсталирано Photoshop, можете да направите вашите фотографии да изгледаат професионално со помош на неколку бесплатни алатки. Let’s Enhance Многу важна работа за крајниот квалитет на сликата е таа да биде во вистинската резолуција. Доколку сметате дека оригиналната слика е со премногу мала резолуција, или пак едноставно сакате да ја измените и… Продолжи да читаш

NASA ќе копа на Марс за да ги дознае тајните на „црвената планета“

NASA ќе испрати нов ровер на Марс чија задача ќе биде да копа длабоко под површината на оваа планета за евентуално да пронајде жив свет и да дознае како била формирана планетата. Мисијата InSight ќе започне шест години откако NASA го испрати последниот ровер да ја истражува „црвената планета“. Новиот ровер ќе ја врши истата… Продолжи да читаш

Apple се подготвува да исфрли важна работа од кутијата за iPhone

Ако досега не ви стана јасно, секоја инвестициска брокерска куќа и банка на берзата има посебен аналитичар кој е исклучиво фокусиран на Apple. Ова не е премногу изненадувачки, со оглед на тоа дека во прашање е една од највредните компании на берзата. А во склад со тоа, само што се појави извештајот на аналитичката компанија Barclays кој… Продолжи да читаш

FIFA 18: Светското првенство во Русија доаѓа бесплатно

Сите кои ја имаат FIFA 18, бесплатно ќе ја добијат екстензијата Russia 2018. Играчите на FIFA 18 ќе ја добијат бесплатно World Cup Russia играта која ќе биде достапна од 29-ти мај. Во рамки на 2018 FIFA World Cup Russia ќе бидат вклучени сите 32 тима кои се квалификуваа за Мундијалот во Русија, а вклучени… Продолжи да читаш

Land Rover слави 70 години постоење

Во годината во која славниот произведувач на теренски возила Land Rover го слави својот 70 роденден, се сеќава на бројните варијанти на своите возила низ историјата долга полни седум децении. Land Rover почна сериско производство на својот прв и најдолговечен модел – Defender во фабриката Солихули во 1948 година. Овој модел набгу после лансирањето на… Продолжи да читаш

Над 100 милиони смартфони ќе имаат сензор за отисоци под екранот

Во иднина се повеќе паметни телефони ќе имаат сензор за отпечатоци на прсти имплементиран под екранот, па така корисниците само ќе треба да го постават прстот на долниот дел од екранот за отклучување на телефонот. Apple одлучи да го замени овој сензор со Face ID технологијата, а останатите компании кои што претставија телефони со екрани… Продолжи да читаш

Оди на почеток