Category archive

Технологија - 2 страна

Кој е најпродаваниот смартфон од почетокот на оваа година?

И покрај очекувањата, iPhone X е продаден во 16 милиони примероци што го прави најпродаваниот смартфон во првиот квартал од 2018 година. Во првите три месеци од 2018 година, Аpple, успеа да продаде дури 16 милиони примероци од моделот iPhone X, објави агенцијата за истражување на пазарот на смартфони, Strategy Analytics. iPhone 8 и iPhone… Продолжи да читаш

Twitter советува: Сменете си ги лозинките

Лос Анџелес, 4 мај 2018 (МИА) – Корисниците на Twitter се советуваат да ги сменат своите лозинки, соопшти компанијата. Оттаму вчера известија дека неодамна е откриен тн. „баг” којшто ги чувал лозинките во незаштитена форма, но и оти нема индикации дека имало злоупотреба на лозинки. Сепак, на корисниците им се препорачува да ги променат своите… Продолжи да читаш

Што велат резултатите на Apple за иднината на iPhone?

Последните објавени резултати на Apple ја открија иднината на iPhone. Новите вести можеби нема да бидат добри за вашиот џеб, но тие се добри за телефонот во вашиот џеб. Бројките кои ги претстави Apple се одлични за компанијата. Во последните неколку месеци кружеа шпекулации дека можеби Apple би требало да се откаже од производство на… Продолжи да читаш

Volkswagen со ново лого во ерата на електрични автомобили

Волфсбург, 3 мај 2018 (МИА) – Тркалезното лого на компанијата Volkswagen е еден од најпрепознатливите знаци, не само во автомобилската индустрија, туку и како еден од симболите на 20-от век. Но, германската компанија во блиска иднина планира да го прилагоди своето лого за новата ера на електрични автомобили. Агенцијата Bloomberg наведува дека директорот за маркетинг… Продолжи да читаш

Елон Маск: Model Y ќе биде револуција во производството

Директорот и основач на компанијата Tesla, Елон Маск, најави дека новиот електричен кросовер, Model Y, ќе биде револуција во производството, иако популарниот автомобилски произведувач се уште се бори со тоа неговиот Model 3 да го пронајде својот пат до потрошувачите. Маск изјави дека Tesla допрва треба да вложува во Model Y, но и дека компанијата… Продолжи да читаш

LG V30 ThinQ пристигнува на пазарот

Од LG на почетокот на оваа година најавија дека нивниот модел V30 ќе добие нова верзија која ќе има повеќе меморија и ќе биде дел од серијата модели познати под името ThinQ. Денеска конечно LG V30 ThinQ беше претставен на пазарот и беа откриени детали за него. Новата верзија на моделот V30 ќе чини 930… Продолжи да читаш

Од август поевтин роаминг за Македонија

Цените на роамингот за Македонија и за Србија ќе бидат намалени во август, а одлуката за тоа ќе биде донесена за време на бугарското претседавање со ЕУ, изјави министерот за транспорт на Бугарија Ивајло Московски. Тој очекува наскоро поевтинување на роамингот и за останатите земји од Западен Балкан. Московски информира дека мобилните оператори од Бугарија,… Продолжи да читаш

Вашата тастатура е повалкана од WC шолјата – еве колку пати неделно треба да ја чистите

Тастатурата на вашиот компјутер е вистинско легло на бактерии. Австралиските научници открија дека даската на wc шолјата има педесетина бактерии на два квадратни сантиметра, додека тастатурата која ја делат повеќе луѓе има 400 пати повеќе бактерии. Во една болница во Чикаго е откриена високоотпораната бактерија MRSA на тастатурата, која може да преживее 24 часа. Во… Продолжи да читаш

Instagram воведува опција за видео повици и ја редизајнира страницата за пребарување

Instagram во последно време воведува многу нови функции, а сега најави и видео повици и редизајнирање на страницата за пребарување, односно, откривање на нови објави и луѓе (Explore page). Страницата за пребарување ќе има опција на врвот на страницата, која на корисниците ќе им даде можност да изберат категории како животни, фотографии, архитектура и слично,… Продолжи да читаш

Пристигна новиот LG G7 ThinQ

По неколку месеци полни со шпекулации, компанијата LG конечно го претстави новиот адут на пазарот на смартфони – G7 ThinQ. Скоро сите информации кои ги добивме во последниот месец се точни и телефонот доаѓа со бонус копче за асистентот на Google, а го има и популарниот „notch“. Сите камери на овој телефон имаат предност во… Продолжи да читаш

Оди на почеток