Category archive

Технологија

Lada Vesta Sedan Cross: Лимузина за сите терени

Avtovaz ги објави првите фотографии од новата лимузина на Lada која има повисоко растојание од земјата за разлика од останатите возила во оваа категорија. Vesta Sedan Cross е уникатен модел, нетипичен за источноевропските производители на автомобили. Повишените верзии на моделите седан се права реткост на пазарот, со оглед на тоа што производителите обично им нудат… Продолжи да читаш

Instagram ќе овозможи преземање на приватните податоци

Социјалната мрежа Instagram откри дека наскоро ќе им овозможи на корисниците да ги преземаат своите податоци. Порталот Techcrunch пишуваше за недостатоците на оваа социјална мрежа, а на ваквата статија пристигна одговор. Моментната ситуација е дека корисниците не можат да ги преземат своите фотографии кои ги поставиле на оваа социјална мрежа. Одговорот кој пристигна е дека… Продолжи да читаш

Huawei го презентираше новиот смартфон Honor 10

Вчера во Кина беше презентиран новиот модел на серијата Honor – Honor 10. Телефонот има одлични спецификации, но се чини дека најпривлечното нешто се боите на самиот телефон. Телефонот личи на Huawei P20, има екран со дијагонала од 5.84 инчи и резолуција од 2280×1080 пиксели. Телефонот го има најновиот процесор на компанијата – Kirin 970,… Продолжи да читаш

Motorola ги најави моделите Moto G6 и E5

Motorola ги претстави новите модели од сериите G и E, кои ќе бидат со достапни цени од 100 до 300 долари. Иако ова не се телефони со кои Motorola ќе им конкурира на Samsung и Apple, сепак овие модели се многу важни за компанијата. Moto G и понатаму останува најпродаваниот модел на Motorola и најпродаван… Продолжи да читаш

Како Mercedes ја замислуваше иднината во 1996 година?

Mercedes отсекогаш бил иноватор на многу нови технологии и системи што денес се стандард во автомобилската индустрија. Најдобар пример за тоа е концептуалниот модел F200 Imagination од 1996 година. Многу иновации во автомобилската инустрија најпрво се појавуваат на концептуални модели, а по години, а некогаш и децении, си го наоѓаат своето место во продукциските модели.… Продолжи да читаш

Зависноста од смартфони раѓа невролошки проблеми

Научниците од Универзитетот во Сан Франциско открија дека зависноста од електронски уреди, што секоја година станува се почеста, ги тера луѓето да не се задоволни од својот живот. Истражувачите на проблематиката дошле до заклучок дека луѓето што се зависни од паметни телефони во мозокот постепено формираат невролошки врски кои се идентични како зависност од наркотици… Продолжи да читаш

Apple подготвува нов 6,1 инчен iPhone кој ќе чини 550 долари

Apple се очекува да претстави три нови паметни телефони на есен, при што два од нив ќе имаат OLED дисплеи, додека другиот модел ќе биде поевтин и ќе понуди LCD панел. Во мрежата сега се појавија повеќе детали за евтиниот уред, објавени од популарниот аналитичар Минг-Чи Куо од „KGI Secutiries“. Според него, 6.1-инчниот паметен телефон… Продолжи да читаш

Новиот iPhone ќе има слот за две СИМ картички и ќе чини 550 долари

Купертино, 19 април 2018 (МИА) – Apple се очекува да претстави три нови смартфони наесен, при што два од нив ќе имаат OLED дисплеи, додека другиот модел ќе биде поевтин и ќе понуди LCD панел. Сега се појавија повеќе детали за евтиниот уред, објавени од популарниот аналитичар Минг-Чи Куо од „КГИ секјуритис“. Според него, 6.1-инчниот… Продолжи да читаш

Манчевски: Ги дефиниравме заедничките цели за дигитална трансформација на регионот

Во завршницата од дводневната агенда на првиот Дигитален самит на Западен Балкан министерот за надворешни работи, Никола Димитров, и министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, одржаа прес-конференција на која ги пренесоа пораките и заклучоците што произлегоа од првиот самит за дигиталната агенда на регионот. „За нас како домаќини задоволство и гордост е што… Продолжи да читаш

Google и Raspberry Pi нудат напредна вештачка интелигенција

Google Voice Kit е едноставен, таканаречен AIY (Artificial Intelligence Yourself) пакет кој лесно се составува и кој овозможува да се користат услугите на Google преку гласовна команда со помош на компјутерот Raspberry Pi. Во неговата прва верзија, Google го испорачуваше овој пакет со сите потребни компоненти освен компјутерот Raspberry Pi, кабли и полнач, кои купувачот… Продолжи да читаш

Оди на почеток