Category archive

Eкономија - 183 страна

СДСМ: Планот за економски раст ќе го помага растот на малите и средни претпријатија

Владата предводена од СДСМ преку планот за економски раст во фокусот на економските политики на државна поддршка ги става малите и средни претпријатија кои со години беа потценувани и запоставени од претходната власт на ВМРО-ДПМНЕ, се вели во соопштението на СДСМ. Продолжи да читаш

Eкономија

Ден на пензиска свесност: Поголема информираност за вториот и третиот пензиски столб

Потреба за поцелосно информирање на граѓаните за значењето на капитално финансираното пензиско осигурување, што се случува со средствата на членовите од вториот пензиски столб, кое е значењето на вложувањето во третиот доброволен фонд, како и потреба од ажурирање на податоците на членовите од пензиските друштва со цел навремено да добиваат информации, констатираа учесниците на денешната… Продолжи да читаш

ЕЛЕМ ќе го поништи тендерот на кој учествува фирмата на вицепремиерот Анѓушев

„Електрани на Македонија“ најверојатно ќе го поништат тендерот на кој учествува фирмата  „Феро Инвест“ на вицепремиерот Кочо Анѓушев. Конечната одлука за ваквиот исход на тендерот, треба да ја донесе тендерската комисија во текот на наредната недела, која најверојатно ќе биде само формалност. Причина за ваквата одлука е што понудените суми за набавка на транспортни ленти,… Продолжи да читаш

Eкономија

Почна пријавувањето за субвенциониран одмор за работници со ниски примања

Стартуваше јавниот повик за мерката за субвенции од 15.000 денари за работниците со ниски приходи кои ќе можат да ги искористат за петдневен одмор во некој од туристичките центри во земјата. Продолжи да читаш

Eкономија

Девет проценти од вработените Македонци се сиромашни

Околу девет проценти од вработените во Македонија се сиромашни или имаат приходи пониски од 12 илјади денари, покажуваат официјалните статистички податоци кои беа изнесени на денешната конференција за сиромашни и социјално исклучени лица што ја организираше Македонската платформа против сиромаштија. Продолжи да читаш

Експерти: Владините субвенции ќе вработат 20.000 луѓе за две до четири години

Бројката од околу 20.000 вработувања која што претходната влада ја постигна со државна помош за странските инвеститори за десет години, со новата економската програма на владата која беше презентирана вчера со која и домашното стопанство добива субвенции, може да се постигне за две до четири години. Продолжи да читаш

Eкономија

Дваесет тони македонски бисквити, соленки, вода и конзервни производи ќе завршат на рускиот пазар

Дваесет тони прехранбени производи од четири македонски компании ја сочинуваат првата пратка што тргна денеска од Македонија за Русија, договорена за пласман преку Македонскиот изложбено трговски дом лоциран во „Фуд сити“ во Москва. Продолжи да читаш

Eкономија

Расте бројот на патници од македонските аеродроми, најмногу летаат за Истанбул, Цирих, Виена и Базел

Од аеродромите „Александар Велики“ во Скопје и  „Св. Апостол Павле“ во Охрид во првите осум месеци од годинава се превезени 1.339.065 патници што претставува зголемување од  10,5  проценти споредено со истиот период во  минатата година, соопшти денеска Министерството за транспорт и врски. Продолжи да читаш

Оди на почеток