Category archive

Економија

Posted on во категоријата Економија

Повторно скок на цената на суровата нафта, ќе се одрази ли врз дериватите кај нас?

Цените на северноморската нафта „брент“ од денеска се повисоки за повеќе од три отсто и еден барел се продава за повеќе од 74 долари. Новите цени се резултат на  најавените санкции од САД за купувачите на иранската нафта. Државниот секретар на САД, Мајк Помпео најави дека „Стејт департментот од 2 мај нема повеќе да одобрува… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Економија

Платежната агенција се спаси од казни поради исплатените пари на лозарите

Управниот суд утврдил дека нема судир на интереси во одлуката за исплата на лозарите пред претседателските избори и ја поништи одлуката на Државната комисија за спречување на корупцијата по приговор на ВМРО ДПМНЕ. Претседателот на Управниот суд Бурим Сејдини денеска објави дека освен оваа одлука, за првиот дел од изборната кампања Судот постапувал по уште… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Економија

(ВИДЕО) Авто-кампот „Треска“ кај Струга оставен на забот на времето

Некогаш елитен авто-камп, а денеска вистински хорор. Вака изгледа кампот Треска кај Струга. Целосно уништена инфраструктура, искршени дрвени куќарки, уништени и украдени камп-приколки и пропаднати санитарни јазли. Некогашното омилено место на бројните домашни и странски гости, изградено во 1976 година, денеска е само споменик на тешката и болна транзиција. Додека охридско-струшкото крајбрежје сè повеќе се… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Економија

Почнува да расте кредитирањето на фирмите

Многу мал дел од банките како гаранција за инвестициски кредити за фирмите прифаќаат опрема или машини. Над 95 отсто од нив како обезбедување за овие кредити од фирмите бараат атрактивни недвижнини, алармираат бизнисмените. Велат дека пристапот за свежи пари за инвестиции во зголемување на капацитетите во земјава се уште е многу тежок. Бараат од банките… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Економија

И пред овие избори ветување за гасификација на општина Чаир

Иако пред пет години беше најавено дека Чаир ќе биде првата општина во Скопје која ќе биде целосно гасифицирана, се уште не се знае кога гасот ќе стигне до домаќинствата. Засега, овој енергенс ќе го користат само општината, едно училиште и една градинка. Градоначалникот Висар Ганиу не знае за колку време Чаир целосно ќе биде… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Економија

Владата ќе ги „кандисува“ административците да си дадат отказ

Владата прави план со кој ќе ги мотивира административците сами да преминат во приватниот сектор. Премиерот Зоран Заев кажа дека се подготвуваат алатки со кои државата ќе ги финансира лицата коишто од јавната администрација по сопствена волја ќе одлучат да си заминат и на тој начин да придонесат за намалување на нејзиниот број. Премиерот тврди… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Економија

Иако општината има долг од 4 милиони евра, Владата нема начин како да го дисциплинира струшкиот градоначалник Мерко

Набавката на нов луксузен автомобил на Општина Струга вреден 67 илјади евра, министерот за локална самоуправа Сухеил Фазлиу ја оцени како грешка, и најави дека ќе се обиде да ја поправи. Министерот Фазлиу вети дека ќе оди во Струга да поразговара со градоначалникот Рамиз Мерко и лично да се информира за набавката на обновениот возен… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Економија

На Ќафасан се чека оти нема доволно инспектори

За да го поминат граничниот премин Ќафасан кон Албанија, превозниците прво мора да се најават за да извршат фитосанитарна и ветеринарна контрола на производите за извоз. На овој граничен прмемин нема постојани лица за овој вид контроли. Дополнителни задржувања кои им прават финансиски трошоци на транспортерите е и скенирањето на возилата, бидејќи цариснките служби од… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Економија

Во сиромаштија живее повеќе од 20 проценти од населението во Македонија

22 отсто од населението во Македонија живее во сиромаштија. Дури 460 граѓани едвај обезбедуваат по еден дневен оброк. Тие живеат речиси со празен стомак. Најзагрозени се руралните и планинските предели. Граѓаните кои ги анкетираше Алсат се жалат на ниското ниво на економијата истакнувајќи дека недостига средната класа и дека се повеќе има сиромашни и богати… Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Економија

Успешни фирми, ако земат државни пари, дел од приходите ќе враќаат во Фондот

За три години, компаниите кои што реализирале проекти финансирани со неповратни средства од Фондот за иновации (ФИТР) вратиле околу 40.000 евра на сметката на оваа институција. Од 2015 до 2018 година Фондот на 35 компании им одобрил еден милион евра. Според директорот на ФИТР, Јован Деспотовски, околу две третини од фирмите кои ги реализирале инвестициите… Продолжи да читаш

1 2 3 27
оди на почеток