Category archive

Бизнис

Eкономија

ПОСЛЕДЕН ЧИН НА РУСКИОТ ТАЈКУН: Како Олег Дерипаска ќе се спасува од санкциите на САД?

Рускиот алуминиумски гигант Русал соопштил дека оставката во управниот одбор која веднаш стапува на сила ја поднел главниот акционер рускиот милијардер Олег Дерипаска. Тоа е неопходен потег фирмата да ги избегне американските санкции насочени против него. „За да ги продолжиме напорите кои ги презеде управата на групата за да ги заштити интересите на компаниите и… Продолжи да читаш

Eкономија

Дуковска: Tрeба да се спречи трансгенерациското пренесување на сиромаштијата

Билјана Дуковска, претседателка на Македонска платформа против сиромаштија вели дека кога зборуваме за намалување на сиромаштија во суштина треба да се насочиме кон решавања на сите причинители кои ја потхрануваат и да направиме едно решение да носи кон друго. Смета дека приоритет е да се спречи трансгенерациското пренесување на сиромаштијата и да се скршат маѓичните кругови… Продолжи да читаш

Eкономија

СКАПА ЕНЕРГИЈА: Ветер, сонце, биогас од што најдобро се заработува?

За производство на зелена струја, Македонија лани плати 35,7 милиони евра или еден мегават струја произведена од ветар, вода, сонце и од биомаса во просек чини 109 евра. За споредба, регулираната цена за произведен мегаватчас електрична енергија што му ја одобрува Регулаторната комисија за енергетика на ЕЛЕМ изнесува 41 евро. Драстичната разлика во цената покажува… Продолжи да читаш

Eкономија

Ова се 20-те најбогати земји во светот

Двапати годишно ММФ објавува податоци за моќта на нациите во светот со статистики за БДП по жител. ММф ги рангира земјите според нивниот БДП и куповната моќ по жител, пишува Business Insider. Куповната моќ ги зема предвид релативните трошоци на живот и стапките на инфлација во земјите во споредба со стандардот на живот. Малите земји кои… Продолжи да читаш

Eкономија

Јавниот долг ќе руши плафон: Владата планира да го зголеми долгот до 54,8 отсто од БДП

Владата планира да го зголеми јавниот долг на државата до рекордни 54,8 отсто од Бруто одмашниот производ (БДП) во 2020 година. Планот е дел од новата фискална стратегија од 2019 до 2021 година. Според проекциите, вкупниот јавен долг ќе се зголемува во сите следни години. Така ако лани, Македонија должела сума која е 47,6 отсто… Продолжи да читаш

Eкономија

КАЈ БИТКОИНОТ НИШТО НОВО: Паѓа под психолошка граница

Биткоинот падна на најниско ниво за месец дена и сега изнесува 8000 долари, и ова е прв пат од средината  на април.  Оваа криптовалута падна за 3 проценти на 7.868,71 долари.  Етериумот падна за 5 проценти, а биткоин кеш се намали за 9 проценти.  Биткоинот ќе се зголеми оваа година и ќе достигне до претходните високи… Продолжи да читаш

Eкономија

Заев на отворање на фабрика за производство на фотоволтаични соларни и фотоволтаични термални панели: Создадовме стабилен економски амбиент

Премиерот Зоран Заев денеска присуствуваше на свеченото отворање на фабрика за производство на фотоволтаични соларни модули и производство на фотоволтаични термални модули, прва од овој тип во Македонија на компаниите „ПИКСЕЛ Груп“ и  „СОЛАР-ЕТ“. Потенцирајќи ја заложбата на Владата да создава стабилен  и поволен економски амбиент,  премиерот Заев изрази задоволство од новата домашна инвестиција, која… Продолжи да читаш

Eкономија

Со што ќе се занимава Богов по гувернерската функцијата?

НБРМ од денеска има нова гувернерка. Вчера од Димитар Богов , функцијата гувернер на НБРМ ја презеде првата дама гувернерка на НБРМ Анита Ангеловска-Бежоска. По заминување од позицијата во Централната банка со која управуваше седум години Богов законски нема право една година да работи во финансиска институција. Самиот поранешен гувернер кажа дека во однос на… Продолжи да читаш

Eкономија

КОЈ И ПОМАГА: Нафтата врви кон максимум

Цените на нафтата продолжија да се движат околу триполгодишен максимум. Новиот бран на американски санкции на Венцуела внесоа вознемирување од намалувањето на производството на нафта во таа земја, додека аналитичарите предвидуваат понатамошен пад на залихите во САД. Нафтените фјчерси во Њујорк пораснаа за дури 0,7 отсто, откако американскиот претседател Доналд Трамп забрани купување на венецуелскиот… Продолжи да читаш

Eкономија

Казна затвор од четири години за неквалитетен мазут

Скандалот со неквалитетна нафта повторно го тресе регионот. Приштинскиот суд за кривични дела во Косово изрече затворска казна од 4 години за сопственикот на „ХИБ Петрол“, Кујтим Бакалиу, кој ќе треба да исплати и 15 000 евра на судот. Неговата компaнија од 2012-та до 2014-та снабдувала училишта во Приштина со мазут за кој институциите докажале… Продолжи да читаш

Оди на почеток