Category archive

Бизнис

Placeholder

Curiosity: 2.000 дена на Марс

Роверот Curiosity на НАСА, познат и како Mars Science Laboratory (MSL), одбележа 2.000 марсовски денови на Црвената планета. Роверот го истражува кратерот на Гејл на Марс. Во ова време Curiosity забележа низа интересни глетки, а тимот на мисијата направи потесен избор од нив. Curiosity беше лансиран од Кејп Канаверал на 26 ноември, 2011 година и… Продолжи да читаш

Цукерберг: Откривме голем број профили за лажни вести од Македонија (ВИДЕО)

Во Македонија откривме голем број лажни профили што генерираат лажни вести, рече Марк Цукерберг, основачот на „Фејсбук“ во неговото прво интервју и појавување во јавноста откако деновиве изби скандалот со злоупотреба на повеќе од 50 милиони кориснички профили. – Во 2017 година креиравме алатки со кои детектиравме лажни профили и акаунти што генерираат лажни вести.… Продолжи да читаш

Основачот на Twitter смета дека биткоин ќе биде единствената валута во светот

Сопственикот и основач на Twitter, Џек Дорси, смета дека за десетина години во светот ќе има само една валута која ќе биде прифатена како најмоќна и со која ќе се служат сите луѓе, најверојатно преку интернет. Во интервјуто со Times, Дорси вели дека е под претпоставка дека некој вид на криптовалута, веројатно биткоин, ќе завладее… Продолжи да читаш

Закерберг: Откривме голем број профили за лажни вести од Македонија

Њујорк, 22 март 2018 (МИА) – Сопственикот на Фејсбук, Марк Закерберг изјави за Си-Ен-Ен дека во 2017 година откриле голем број лажни профили од Македонија од каде се шират лажни вести, и оти е подготвен да сведочи пред американскиот Конгрес поради злоупотребата на лични податоци на милиони корисници на таа социјална мрежа. – Во 2017 година за време… Продолжи да читаш

Huawei го претстави P20 lite на македонскиот пазар со FullView дисплеј 2.0

Huawei го претстави новиот HUAWEI P20 lite, комбинирајќи „high-end“ дизајн со исклучителни перформанси и напредни функции. Паметниот телефон доаѓа со најновиот EMUI 8.0 интерфејс, втора генерација FullView 2.0 дисплеј технологија и двојна јадро камера со сопствени алгоритми за природна убавина. Воодушевувачки изглед со елегантен, минималистички дизајн Дизајниран за динамични и активни корисници, HUAWEI P20 lite… Продолжи да читаш

Заборавете на лозинки: Која е иднината на заштитата на податоците?

Сѐ повеќе компании ширум светот се откажуваат од лозинките како метод на заштита на податоците и бараат нов начин со кој ќе осигураат безбедност на чувствителните информации. Биометриското потврдување користи препознавање на лицето, отпечатоци од прстите или скенирање на рожницата за утврдување на идентитетот. Производителите на смартфони веќе го воведоа отклучувањето на уреди со биометриска… Продолжи да читаш

Цукерберг ги призна грешките, најавува подобра заштита на податоците

Извршниот директор и основач на Facebook се огласи по четири дена молчење Извршниот директор и основач на Facebook, Марк Цукерберг денеска ги призна грешките и најави чекори кон подобра заштита на податоците на корисниците по скандалот со преземање на личните податоци на повеќе од 50 милиони корисници. Цукерберг се огласи по четири дена молчење, забележуваат светските… Продолжи да читаш

Закерберг ги призна грешките, најавува подобра заштита на податоците

Њујорк, 21 март 2018 (МИА) – Извршниот директор и основач на Facebook Марк Закерберг денеска ги призна грешките и најави чекори кон подобра заштита на податоците на корисниците по скандалот со преземање на личните податоци на повеќе од 50 милиони корисници. Закерберг се огласи по четири дена молчење, забележуваат светските агенции. Тој на својот профил… Продолжи да читаш

McLaren нема да вози на струја: Го сакаме звукот на моторите

Додека повеќето производители на суперавтомобили се во трка кој ќе го понуди првиот модел што ќе работи само на струја, McLaren обива да биде дел од тој свет. Ferrari, Lamborghini и Porsche веќе најавија дека прават електрични суперавтомобили, но Британците, како по обичај, остануваат верни на традицијата. „Искрено, не знам многу на таа тема, не… Продолжи да читаш

Оди на почеток