XH.A

Pse s’i hynë fëmijët e Ibrahim Rugovës garës për deputetë? Tregon Dardan Gashi

00:07 | 25 Shtator 2019 Dardan Gashi i Nismës Socialdemokrate, i njohur për afërsinë me familjen e ish-presidentit Ibrahim Rugova, ka komentuar mospërfshirjen e kësaj familje në listën e LDK-së në garën për deputetë për zgjedhjet e 6 tetorit. Në dy mandatet e fundit, Teuta Rugova, e bija e ish-presidentit Rugova, ishte deputete e LDK-së.

Thaçi takon Reeker dhe Palemer, bisedojnë për zhvillimet politike në Kosovë

23:08 | 24 Shtator 2019 Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka takuar sot në Nju Jork, Ndihmës Sekretarin e SHBA-së, Philip Reeker, dhe të dërguarin e posaçëm të SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer, me të cilët ka biseduar për zhvillimet e fundit politike në Kosovë. Presidenti Thaçi u shpreh se ndonëse Kosova

Islam Pacolli: Ejani nesër në sallën “1 Tetori” që nisim festën e fitores se madhe

21:49 | 24 Shtator 2019 Kandidati për deputet nga Aleanca Kosova e Re, Islam Pacolli ka njoftuar se koalicioni NISMA-AKR-PD nesër do të bëjë hapjen e fushatës zgjedhore me moton “Bashkë për shtetin”. Pacolli përmes një shkrimi në facebook ka thënë se se ky koalicion prioritet ka forcimin e shtetit dhe zhvillimin e ekonomik. “Ne

Vjosa Osmani për postin e kryeparlamentares: Albin Kurti nuk mund të më vendosë mua ku të dojë

21:06 | 24 Shtator 2019 Kandidatja e LDK’së për kryeministre, Vjosa Osmani, ka komentuar deklaratën e kandidatit të Vetëvendosjes, Albin Kurtit, i cili ka thënë se ‘do ta bëjë Vjosa Osmanin kryeparlamentare’. Osmani thotë se për të është fyerje për të dhe qytetarët nga Kurti të thuhet se do ta vendos si kryeparlamentare. Ajo tutje

Pacolli takohet me homologun çek, bisedojnë për bashkëpunimin mes dy shteteve

20:10 | 24 Shtator 2019 Ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli është takuar me homologun e tij nga Çekia, Tomash Petriçek, me të cilin biseduan për bashkëpunimin në mes dy vendeve. Përmes një shkrimi në profilin e tij në facebook, Pacolli ka thënë se Republika e Çekisë ka konfirmuan mbështetje të fuqishme për Kosovën.

Dhurata Hoxha nderon familjen e heroit Sylejman N. Jasharit

19:11 | 24 Shtator 2019 Ministrja në largim dhe njëherësh kandidatja për deputete nga PDK-ja Dhurata Sadiku-Hoxha sot ka vizituar familjen e heroit të kombit Sylejman N. Jasharit Pas kësaj vizite ka qenë ministrja ajo e cila përmes një postimi në “Facebook”, ka bërë të ditur që gjatë kësaj vizite ajo është njoftuar edhe me

Kundërshtohet kriteri për gjuhët e huaja në master e doktoratë

17:10 | 24 Shtator 2019 Vetëm edhe dy ditë kohë iu kanë mbetur studentëve kosovarë që të aplikojnë për studime master apo doktoratë në Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina”. Për dallim prej gjeneratave të kaluara, atyre që aplikojnë sivjet do të iu duhet që ta përmbushin edhe një kusht të ri për tu pranuar. Kushti

Katërfishohet Prodhimi i Vajit të Ullirit – Çfarë do të Thotë Kjo Për Tregjet Shqiptare

I pasur në vlera kurative, vaji i ullirit mbetet mbreti i shëndetit të mirë. Foto: Flickr Shqipëria është një nga vendet më të favorizuara për sa i përket bujqësisë dhe agrikulturës. Klima e përshtatshme i ka mundësuar fermerëve që të zhvillojnë kultura të ndryshme përgjatë viteve. Një prej tyre është dhe kultivimi i ullirit dhe

UNICEF në përmbyllje të Activate Talks i fton të rinjtë që të guxojnë të ëndërrojnë përtej barrierave

16:16 | 24 Shtator 2019 Zyra e UNICEF në Kosovë ka përmbyllur sot me sukses edicionin e dytë të “Activate Talks”, për këtë vit. Në këtë edicioni, që u mbajt sot në Cineplexx Prishtina në Albi Mall, u trajtua tema “Tejkalimi i kufijve”, me qëllim të ngritjës së zërit të përbashkët për problemet e shoqërisë

1 521 522 523