XH.A

Tri shenja që tregojnë se duhet të pini më shumë ujë

Është e qartë që uji pihet atëherë kur ndieni etje, mirëpo ka rezultuar që ekzistojnë disa shkaqe më pak të qarta të cilat tregojnë që duhet të shtoni konsumimin e ujit Trupi e përdor ujin në çdo qelizë, organ apo ind, jo vetëm për të rregulluar temperaturën e brendshme por edhe për të mirëmbajtur çdo

Dëmtimi që Covid-19 shkakton në tru

Disa shkencëtarë dyshojnë se Covid-19 shkakton dëme në frymëmarrje dhe vdekje përmes dëmtimit maksimal të mushkërive, por ashtu siç e dimë, kjo sëmundje e re shkakton edhe një sërë dëmesh të tjera. Për mjeken Julie Helms, e cila nisi trajtimin e pacientëve të pranuar në njësinë e saj të kujdesit intensiv në Spitalin Universitar të

Nëse humori juaj ndryshon sipas stinëve, me siguri vuani nga ky lloj depresioni

Shumë njerëz janë të njohur me çrregullimin afektiv sezonal ose SAD-in, si një formë depresioni që del në sipërfaqe gjatë dimrit. Por, ekziston një lloj tjetër i sëmundjes afektive sezonale që godet kur moti bëhet më i mirë E kundërta e SAD është një gjendje që ndikon në humorin tuaj pasi temperaturat bëhen më të

Qofte Në Salcë Domatesh Dhe Kos – Receta me Shije Speciale

Përgatitja e qofteve nuk kërkon aftësi të mëdha në kuzhinë, megjithatë çdo amvisë shqiptare e di se qoftet janë art. Foto: Flickr Pritshmëritë ndaj një amvise janë gjithmonë të mëdha. Ajo duhet të shkrijë talentin çdo ditë të javës për të kënaqur familjen por edhe për të gëzuar reputacionin e një amvise duarartë në të

Si Të Përdorni Lëngun e Qepës Kundër Njollave Të Moshës

Një përmbajtje e tillë, e bën lëngun e qepës ideal kundër njollave të moshës që shfaqen në lëkurë. Foto: Flickr Lëngu i qepës është një pije jo shumë e përhapur dhe me shumë mundësi e padëgjuar. Ky lëng ka një përdorim tërësisht mjekësor falë vlerave të jashtëzakonshme që ka për shëndetin e njeriut. Ai është

Kërpudha për shëndet më të mirë

Shkencëtarët modernë po zbulojnë disa veti tërheqëse të kërpudhave. Më shumë se njëqind lloje të kërpudhave aktualisht janë duke u studiuar në të gjithë botën sot për përfitimet e tyre të mundshme shëndetësore. Më poshtë keni informacione për tre nga varietetet më të njohura: Chaga (Inonotus obliquus) Kërpudhat Chaga janë të pasura me një shumëllojshmëri