XH.A

Ismaili nënshkruan kontratën për furnizim me terapi për Sklerozën Multiple

Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Uran Ismajli ka nënshkruar kontratën e parë për furnizim me Interferon- Beta 1a, terapi kjo për të prekurit nga Skleroza Multiple. “Meqenëse kjo terapi nuk ka qenë më herët pjesë e listës esenciale, shumë familje kosovare të prekura nga kjo sëmundje e rrallë janë varfëruar si pasojë e shpenzimeve të

Personalizimi i kartolinave për festa

Jemi në kohë festash e dhuratash. Dhe kur jemi tek këto të fundit, dimë se edhe mund të na e zbrazin paksa kuletën. Mirëpo, me pak kreativitet, të paktën kartolinat e urimeve mund t’i bëjmë vet në shtëpi dhe ato do të duken shumë unike. Për më shumë, klikoni në videon e mëposhtme. Wonderful DIY

Vaksina Kundër Gripit – Ta Bëj, apo Mos ta Bëj?

injecting injection vaccine vaccination medicine flu man doctor insulin health drug influenza concept – stock image Jemi në dimër, stinën më të ftohtë të vitit, dhe mbi të gjitha në stinën e infeksioneve virale dhe të ftohtit. Shqipëria gjatë këtyre muajve preket nga epidemi, apo periudha me intensitet të lartë gripi. Në faqen zyrtare të

I akuzuari për krime lufte, Nenad Arsiq deklarohet i pafajshëm

I akuzuari për krime lufte, Nenad Arsiq është paraqitur dot para Gjykatës Themelore në Prishtinë ku është deklaruar i pafajshëm. Këtë e konfirmoi për Radio Kontakt Plus, avokati Dejan Vasiq. Arsiq akuzohet për torturimin e dy civilëve shqiptarë me pjesëtarë të tjerë të policisë serbe në 1999 në lagjen Emshir të Prishtinës, pasi dyshohet se

Për Rininë e Lëkurës – Ushqimet Që Duhen Shmangur

Infeksione bakteriale në fytyrë mund të shkaktojnë edhe probleme psikologjike. Foto: Flickr Problemet me lëkurën nuk janë shqetësuese vetëm për aspektin fizik dhe paraqitjen e jashtme të njeriut. Infeksione bakteriale në fytyrë mund të shkaktojnë edhe probleme psikologjike. Aknet dalin më shpesh tek lëkurat e yndyrshme. Ato shfaqen në grupmosha të ndryshme. Tek nënat e

Kurti e Mustafa edhe sot në një takim tjetër

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti dhe ai i LDK-së Isa Mustafa, sot do të mbajnë edhe një takim tjetër. Klan Kosova mëson se takimi mes Kurtit e Mustafës është paraparë nga ora 13:00, por nuk janë dhënë të tjera detaje nëse ka pajtueshmëri për marrëveshje bashkëqeverisëse ku do të finalizohej sot apo jo. Takimet

Qepë, Hudhra, Uthull Molle – Si të Përgatisni Antibiotikun Natyral

Hudhra dhe qepa janë antibiotikë natyralë dhe vrasin vetëm bakteret e dëmshme. Foto: WebLibrary Mjekësia farmaceutike me atë alternative me produkte natyrale është gjithnjë në “luftë”, për të prodhuar ilaçe të reja që shpëtojnë njerëzimin dhe antibiotiku është një ndër mrekullitë e shpikura. Por jo rrallë dëgjojmë që ndokujt ‘nuk i bënë fajde’ as antibiotikët.

Gripi, simptomat dhe parandalimi

Ftohja e zakonshme dhe gripi mund të duken të ngjashme në fillim. Që të dyja vështirësojnë frymëmarrjen dhe mund të shkaktojnë simptoma të ngjashme, por viruse të ndryshme shkaktojnë këto dy sëmundje. Simptomat janë ato që ndihmojnë të dini dallimin midis tyre. Si një i ftohtë ashtu edhe gripi kanë disa simptoma të zakonshme. Bllokimi  hundëve Teshtima

Prishtinë: Gjendet i vdekur një person në shtëpinë e tij

Policia e Kosovës në Prishtinë raporton se një person është gjetur pa shenja jete në shtëpinë e tij. Vdekjen e viktimës e ka konstatuar ekipi mjekësor në vendin e ngjarjes. Sipas familjarëve, viktima ishte përdorues i substancave narkotike. Me vendim të prokurorit, trupi i pajetë i viktimës u dërgua në Institutin e Mjekësisë Ligjore për