XH.A

Kurti: I kujtojmë me nderim dëshmorët e Koshares dhe nuk ua harrojmë idealin

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, ka kujtuar në 21 vjetorin e saj Betejën e Koshares, transmeton Klan Kosova. Kurti e konsideron Betejën e Koshares si një nga momentet e lavdishme të luftës së Kosovës për çlirim e bashkim. “Duhet t´ua shpjegojmë më të rinjve rëndësinë e asaj beteje, ku luftëtarët tanë e thyen me vullnet

Kurti: I kujtojmë me nderim dëshmorët e Koshares, dhe nuk ua harrojmë idealin

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, ka kujtuar në 21 vjetorin e saj Betejën e Koshares, transmeton Klan Kosova. Kurti e konsideron Betejën e Koshares si një nga momentet e lavdishme të luftës së Kosovës për çlirim e bashkim. “Duhet t´ua shpjegojmë më të rinjve rëndësinë e asaj beteje, ku luftëtarët tanë e thyen me vullnet

Infektologu Krasniqi: 72 vjeçari që ndërroi jetë sot kishte sëmundje tjera shoqëruese

Në orët e mbrëmjes në Klinikën Infektive ka ndërruar jetë 72 vjeçari nga Gjilani i prekur nga koronavirusi. Infektologu Valbon Krasniqi ka theksuar që personi që ka ndërruar jetë “kishte edhe sëmundje tjera shoqëruese”. “Pacienti që ka ndërruar jetë sot kishte edhe sëmundje tjera shoqëruese. Për momentin në Klinikën Infektive i  kemi 41 pacientë të

Surroi: Pasi të relaksohet situata me COVID-19 do të rriten apetitet politike, s’do të flitet për ekonominë

Publicisti Veton Surroi ka thënë se pandemia e Koronavirusit do të ketë pasoja edhe në ekonominë e Kosovës. “Neve na kushton sot. Ka qytetarë që kanë mungesë rezervash. Do të ketë biznese që nuk do të mund të dalin përtej kësaj krize. Kafiteritë dhe restorantet me 3 muaj e kanë humbur jastëkun që kanë pasur

Mos vallë po shihni shumë ëndrra këto kohë?

Çfarë kanë të përbashkët dallgët, injeksionet vdekjeprurëse dhe një grusht me krimba të bardhë? Të gjitha u kanë dalë njerëzve në ëndërr gjatë pandemisë së koronavirusit. Njerëzit po raportojnë gjithnjë e më shumë ëndrra të çuditshme dhe të gjalla gjatë karantinës dhe izolimit. Mendohuni dhe kujtoni ëndrrat tuaja të javëve të fundit. Kanë qenë më

Kurti viziton Malishevën dhe Prizrenin (VIDEO)

Ka dalë ta presë dikë që e kritikoi se nuk po e mbështet sa duhet në ditët më të vështira. Njëjtë Ragip Begaj u ankua edhe të ënjtën kur kryeministri në detyrë Albin Kurtin i erdhi mysafir në Malishevë, njofton Klan Kosova. Në vendin që po konsiderohet vatër e pandemisë me 66 të infektuar, me

Surroi: Formimi i Qeverisë pa pëlqimin e Vetëvendosjes si parti e parë është antikushtetues

Sipas shkrimtarit dhe publicistit, Veton Surroi, çdo përpjekje për krijimin e Qeverisë. pa pëlqimin e partisë më të votuar do të ishte antikushtetues. “Çfarëdo përpjekje për të formuar qeveri pa pëlqimin e Lëvizjes Vetëvendosje, ose në kundërshtim me vullnetin e saj do të jetë kundër kushtetues, siç ka qenë kundër kushtetuese sipas Gjykatës Kushtetuese në

Rekordi i zi, SHBA kalon Spanjën (VIDEO)

Amerika po vazhdon të jetë fort e goditur nga COVID-19. Është e para në botë për nga numri i të prekurve, dhe e dyta për nga të vdekurit. Situata në gjithë botën mund të ndryshojë nëse vaksina e dytë eksperimentale rezulton me sukses. Kronikë e gazetares Ilir Pireva.   POST.mk

Mëngjesi – Disa Ndryshime Të Vogla Për Rënien Në Peshë

Një omletë e shëndetshme me perime, brokoli, etj, ose një lëng me bazë spinaqi është dozë e shëndetshme vitaminash dhe mineralesh. Foto: Flickr Rënia në peshë është një mision i vështirë por jo i pamundur. Ky mision kërkon shumë vullnet dhe mbi të gjitha disa ndryshime nga regjimi i mëparshëm ushqimor. Studimet të cilave u