XH.A

Të Ecurit Zbathur – Përfitimet Jetike Për Shëndetin dhe Organizmin Njerëzor

E ecura zbathur mundëson edhe një rritje të konsiderueshme të rruazave të bardha dhe të kuqe të gjakut, duke forcuar kështu qarkullimin e gjakut dhe sistemin imunitar. Foto: Flickr Të ecurit këmbëzbathur ofron shumë përfitime që shpesh anashkalohen si pasojë e jetës së përditshme. Dikur fëmijë e të rritur vraponin dhe luanin këmbëzbathur nëpër oborre,

Si të rrisni rigonin në kushtet e shtëpisë

Rigoni është një bimë që është pjesë e pandashme e shumë prej recetave shqiptare të gatimit. Kjo bimë bujare përdoret edhe në mjekësinë popullore. Ajo rritet në kushtet e shtëpisë por edhe në natyrë. Mjafton pak kujdes nga ana juaj dhe kohë e mjaftueshme për të pasur mundësinë që të shfrytëzoni vlerat e rigonit të

Drejtoria e Arsimit shpërndan 17 laptopët e ndarë për nxënës të Komunës së Malishevës

Drejtoria për Arsim dhe Edukim, sot i ka shpërndarë 17 laptopët e ndarë nga Ministria e Arsimit për Komunën e Malishevës, të cilët ditë më parë i kishte dhuruar “Elkos Group-ETC”, për nxënës, në nevojë, për realizimin e mësimit në distancë. Këta laptop, sot i kanë shpërndarë Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj dhe

Abazi ngushëllon familjarët e viktimës së 28-të me Covid-19

Zëvendëskryeministri në detyrë, Haki Abazi, iu ka shprehur ngushëllime familjes nga Rahoveci që ka humbur sot anëtarin e familjes nga sëmundja e Covid-19. Abazi ka theksuar se distanca sociale e fizike dhe mbajtja e pastërtisë në nivelin më të lartë është forma më e mirë deri tani, përderisa nuk ka vaksinë e as ilaçe shëruese

Simite Me Susam Për Të Kënaqur Nepsin dhe Oreksin

Simitet e veshura me fara susami janë gatuar për herë të parë në Stambollin e lashtë në vitet 1500. Foto: Flickr Simitet me susam janë suvenirë që shumë prej nesh i kujtojmë me ëndje gjatë udhëtimeve të ndryshme në vendet fqinjë. Këto simitë rrethore, krokante që kënaqin shqisat e shijes gjenden në variante dhe përmasa

UNDP dhe Luksemburgu i dorëzojnë 5000 komplete testesh ekstraktimi IKSHP-së

Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP) në Kosovë së bashku me Qeverinë e Luksemburgut dorëzuan sot ngarkesën e dytë të furnizimeve shëndetësore të përbërë nga 5,000 komplete testesh ekstraktimi Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKShPK) dhe Ministrisë së Shëndetësisë. Ky donacion vjen si pjesë e një marrëveshje të arritur midis Qeverisë

SHSKUK pranon donacion 100 mijë maska kirurgjike

Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës, ka pranuar donacion 100 mijë maska kirurgjike nga ATS Group, me seli në Shkup të Maqedonisë së Veriut. Pronari i kompanisë është Sefket Demirovski, një mërgimtar shqiptar në Turqi, njofton Klan Kosova. Vlera e donacionit është 40 mijë euro. Donacioni është dhuruar përmes personit të autorizuar në Kosovë,

Lulet e Brokolit, Surprizat e një Perimeje Plot Vlera

Lulet ngjyrëverdhë të brokolit janë të ngrënshme dhe të shijshme. Foto: Flickr Brokoli është një perime që rritet mirë gjatë periudhave të freskëta të vitit. Brokoli i përket familjes së kultivarëve Brassica oleracea, që përfshin lakrën, lakrën e vogël, lulelakrën dhe barishte të tjera. Formimi i tufëzave të brokolit në qendër të bimës shënon momentin