V.B

Kërkon ndihmë nga Franca: Mamaja në Krujë me COVID-19, në apartament me gjyshërit, motrën e vëllanë e vogël

Estela Xhafa, një vajzë shqiptare që jeton në Francë dhe kërkon ndihmë për familjen e saj në Krujë. Mamaja e saj është një prej grave që punonin në fasonerinë e Krujës dhe ka rezultuar pozitiv me COVID-19.  Ndërkohë në të njëjtin apartament jetojnë dhe gjyshërit dhe motra dhe vëllai i vogël. E ndërsa mamaja është

“Do ta padis në Kushtetuese atë paçavure”/ Murrizi kritika për ndryshimet në Kodin Penal. I përgjigjet Ruçi

Nderkohe qe deputetët e opozitës në parlament kanë ngritur shqetësimin se atyre nuk iu jepet kohë e mjaftueshme për të folur në parlament, deputeti Myslim Murrizi ka deklaruar se do ta padise ne Kushtetuese, Kodin Penal, spas tij, miratuar ne shkelje te rregullores. Myslim Murrizi: Më datë 16 është miratuar një ligj në kundërshtim me rregullat.

Opozita i ankohet Ruçit: Nuk po na jepni kohë të flasim. Vazhdoni më lëpirësat tuaj

Ka nisur me debate seanca e sotme parlamentare , ku deputetë të opozitës janë shprehur se u mohohet koha për të folur në parlament. Ata kërkuan që të bëhet tjetër ndarje për të drejtën e fjalës në seancë, duke mos u caktuar koha sipas grupeve parlamentare, por veçanërisht për deputetët. “Është në shkelje të nenit

“Lufta” për sukses mes SHBA, Kinës, Gjermanisë e Italisë/ 4 vaksina kundër koronavirusit kanë nisur testimet te njerëzit

Në botë ka nisur gara për zhvillimin e vaksinës më të shpejtë kundër koronavirusit nga kompani të ndryshme farmaceutike. Gjermania miratoi testimet te njerëzit për vaksina të mundshme të koronavirusit, të zhvilluara nga kompania gjermane bioteknike “BioNTech”, e cila po garon me ekipe të tjera në Gjermani, SHBA dhe Kinë për të zhvilluar një agjent

Rama e ka nisur ditëin me një thënie të profetit Muhamed: S’është prej nesh ai që nuk ka dhembshuri për…

Kryeministri Edi Rama e ka nisur mëngjesin e sotëm me një thënie të profetit Muhamed. “Nuk është prej nesh ai që nuk ka dhembshuri për të vegjlit dhe respekt për të mëdhenjtë”, shkruan Rama. Një shprehje e cila përshtatet me kohën në të cilën jetojmë ku më të rrezikuarit nga COVID-19 janë të moshuarit, por edhe

“Është rreziku që po liruam lëvizjen ndërqytetase do të…”/ Brataj tregon kur mund të jetë fundi i pandemisë në Shqipëri

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, tregoi se fundi i Covid-19 do të jetë kur të mos ketë më infeksione apo transmetime komunitare. Për këtë, Brataj sheh lidhjen me uljen e thirrjeve drejt numrave të urgjencës për koronavirusin si dhe qytetet që nuk ka raste me Covid-19 për disa ditë. “Nëse sakrifikojmë edhe pak nga

Qytetet ku janë shëruar të gjithë të prekurit me Covid-19

Berati, Lezha, Mirdita, Rrogozhina dhe Tropoja janë zona ku të gjithë të prekurit deri tani nga COVID-19, janë aktualisht të shëruar. Aktualisht në vendin tonë janë 251 persona të infektuar aktivë dhe 356 të shëruar, ku vetëm të mërkurën ishin 11 të shëruar. Pra siç shihet numri i të shëruarve është më i lartë. Kjo

Meta tregon pse i dekretoi ndryshimet në Kodin Penal për masat anti-Covid: Kisha vetëm dy mundësi

Presidenti Ilir Meta ka komentuar ndryshimet në Kodin Penal. Ai vlerëson se janë të domosdoshme në luftën ndaj pandemisë. “Kisha vetëm dy mundësi. Ose do isha bashkëpunues, ose do pengoja ecurinë e masave. Së pari duhet të kemi parasysh që kishte një boshllëk në Kodin Penal për menaxhimin e një situate të tillë. Së dytë

Veliaj: Më 4 maj pritet vendimi për shkollat, nëse hapet mund të kemi mësim me dy turne

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj tha se nëse në 4 do të vendoset që shkollat të hapen, bashkia është gati për të bërë dezinfektimet por edhe për të garantuar zhvillimin e mësimit e dy turne, për të pasur më shumë distancë mes nxënësve. Megjithatë, Veliaj tha se duhet pritur ende të shihet se