V.K

Kuvendi e përfundoi debati për gjashtë pikat në rend dite, seanca vazhdon nesër

Shkup, 24 dhjetor 2019 (POST) – Kuvendi pasdite e përfundoi debatin rreth gjashtë pikave të seancës së 126-të, por për të do të votojë në mënyrë plotësuese në ndonjë nga vazhdimet e tij të ardhshme. Deputetët e përfunduan debatin rreth Propozimit për emërim të drejtorit dhe të zëvedësdrejtorit të Agjencisë për mbrojtje të së drejtës

Legjitimiteti demokratik

Në kuptimin më të përgjithshëm, sipas S. Martin Lipset: “Legjitimiteti nënkupton aftësinë e një sistemi për të krijuar dhe ruajtur besimin e qytetarëve se institucionet politike ekzistuese janë më të përshtatshmet për shoqërinë”. Para së gjithash, çështja mund të shtrohet kështu: Çfarëe bën pushtetin të jetë legjitim? Ose, çfarë është ajo prerogativë, e cilamundëson që

“Çfarëdo plani që përjashton Turqinë në Lindjen e Mesme është i pamundur”

Zëdhënësi i presidencës turke, İbrahim Kalın, ka deklaruar se çfarëdo plani që përjashton Turqinë në Lindjen e Mesme është i pamundur dhe se Turqia nuk do të zbrapset nga hapat e nevojshme për të qëndruar pranë qeverisë libiane dhe popullit të këtij vendi, raporton Anadolu Agency (AA). “Turqia do të vazhdojë të mbështesë qeverinë legjitime

Ministria e Drejtësisë: Lustrimi do të bëhet i pavlefshëm

Shkup, 24 dhjetor 2019 (POST) – Qeveria në seancën e sotme e miratoi zgjidhjen e propozuar ligjore të Ministrisë së Drejtësisë me të cilën vendimet nga lustrimi dhe pasojat juridike do të bëhen të pavlefshme. Bëhet fjalë për Propozim-ligjin për shpallje të pavlefshmërisë dhe shkatërrim i akteve juridike, veprime, masa dhe pasoja juridike nga procedurat

ASH: Koalicioni BDI-VMRO ia shton lukset kryetarit të Komunës të Çairit

Shkup, 24 dhjetor 2019 Bashkëpunimi BDI-VMRO ka filluar të thellohet edhe në qeverisjen lokale, përskaj bashkëpunimit të tyre evident në nivel qendror. Se këto dy parti vazhdojnë të favorizojnë njëra tjetrën si partnerë të mundshëm për zgjedhjet e 12 prillit, shihet qartë nga qëndrimet e përafërta dhe mbështetja e ndërsjellë kur bëhet fjalë për sjellje

Turqi, zbulohen fosile 9 milionë vite të vjetra

Studiuesit në jugperëndim të Turqisë kanë zbuluar fosile që i përkasin tetë specieve të ndryshme të kafshëve, përfshirë mamuthët, gjirafat dhe rinocerontët, raporton Anadolu Agency (AA). Zbulimi erdhi në Denizli të Turqisë gjatë një studimi të një grupi shkencëtarësh nga Turqia dhe një muzeu nga Parisi. Shkencëtarët vlerësuan se kafshët kanë jetuar të paktën 1,2

Profesor Adnan Ismaili për vizitë në Bankën isla.mike për Zhvillim në Xhidde

Tetovë, 24 dhjetor 2019 (POST) – Profesori i Universitetit të Tetovës, Adnan Ismaili, pas përfundimit të punimeve në Samitin e Gjuhës arabe në Paris, ka udhëtuar në Arabinë Saudite, ku ka realizuar disa takime të rëndësishme në Riad dhe në Xhidde. Siç informoi zyra për informim pranë UT-së, përveç takimit me personalitete të ndryshme të

Kuvendi e vazhdoi seancën e 126-të

Shkup, 24 dhjetor 2019 (POST) – Kuvendi e vazhdoi sot seancën e tij të 126-të, e cila ka në rendin e ditës 125 pika, por deri tani deputetët nuk kanë përfunduar asnjë prej tyre. Shkaku për këtë është mungesa e kuorumit, por edhe numri i folësve të paraqitur, shumica e të cilëve janë nga partia

Haftar bllokon anijen turke, Erdogan me mesazh të fortë: Ndërhyjmë me ushtri

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, nuk tërhiqet ndërkohë që situata në Libi po bëhet gjithnjë edhe më e rrezikshme. Sot në mëngjes një anije tregtare që lundronte me flamurin e Grenadas por me ekuipazh turk u rrëmbye nga trupat e gjeneralit.Pothuajse në të njëjtën orë, disa site turke raportuan një avion transporti 747 u nis

Debat për pensionimin në Armatë në Komisionin kuvendor amë

Shkup, 24 dhjetor 2019 (POST) – Pagesa e shpenzimeve shtesë për sigurimin shëndetësor të pjesëtarëve të Armatës në afat prej shtatë ditëve pas konstatimit të arsyetimit sipas kësaj baze, parasheh amendamenti i vetëm i pranuar nga 15 amendamentet e parashtruara të ndryshimeve dhe plotësimeve të propozuara të Ligjit për shërbim në Armatën e Republikës së Maqedonisë