V.K

Japonia çudit botën: Po përgatitemi për sulm nga jashtëtokësorët

Ministri japonez i Mbrojtjes, Taro Kono, konfirmoi se vendi i tij po përgatit protokollet për një sulm të mundshëm jashtëtokësor. Zyrtari theksoi se pilotët e forcave vetë-mbrojtëse japoneze nuk kanë gjetur ende UFO, por vendi gjithsesi po merr masa. Qeveria e vendit aziatik raportoi se shtatë avionët e saj luftarakë bazë, të cilët shkojnë nga

Edhe 44 raste pozitive me koronavirus në Zvicër, dy herë më pak se një ditë më parë

Brenda 24 orëve të fundit, në Zvicër dhe Lihtenshtajn, 44 njerëz janë infektuar me Covid 19, që është afërsisht sa gjysma e numrit të një dite më parë. Siç dihet tashmë, Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG), të premten kishte raportuar 81 raste të reja infeksioni. Të martën, katër ditë më parë, ishte shënuar një

Tunizianët marrin ndihma ushqimore

Një OJQ Tuniziane ka krijuar një bankë ushqimore që shpërndan ndihmën me anë të porosisë me tekst për rreth 300 familje në nevojë, të cilat bëhen më të prekshme për shkak të pandemisë koronavirus, raporton France24. Nisma, e cila kishte kohë që ishte bërë, më në fund u lançua në fund të prillit për të

Lëvizja Besa: Rrugëtimi drejt BE-së shpëtimi i vetëm i Maqedonisë

Shkup, 9 maj 2020 9 Maji, kudo nëpër vendet Evropiane festohet si “Dita e Evropës”. Kjo ditë festohet me aktivitete të ndryshme. Vlerat Evropiane, ne duhet t’i përqafojmë të gjithë, sepse këto vlera janë e vetmja zgjidhje për vendin tonë si dhe për të gjithë vendet tjera që pretendojnë të jenë pjesë e këtyre vlerave.

Kina pranon se pandemia ka shfaqur dobësitë e sistemit shëndetësor

Pandemia e koronaviruist është “test i madh” që ka shfaqur dobësitë e sistemit publik shëndetësor në Kinë, ka thënë një zyrtar i lartë në media kineze. Ngjarja e rrallë e pranimit të përgjegjësisë nga drejtori i Komisionit Kombëtar të Shëndetësisë, Li Bin, ka ardhur pas kritikave të vazhdueshme për përgjigjen e Kinës gjatë fillimit të

Britani, dalja nga izolimi do të bëhet gradualisht

Qeveria britanike do të vëzhgojë me “vëmendje ekstreme” procesin e daljes nga izolimi, ka thënë Sekretari për Transport Grant Shapps, derisa ka bërë të ditura planet për “rikthim të lëvizjes në Britani”. Shapps është zotuar për ndarje të 250 milionë funtave për përmirësim të infrastrukturës për ecje dhe çiklizëm, por ai nuk ka konfirmuar nëse

Po, cili, intelektual?

Praktika e mediokërve politikanë për t’u paraqitur dhe qenë intelektualë të mëdhenj dhe e mediokërve intelektualë për të qenë politikanë të mëdhenj, është e keqja që vazhdon të ndodhë, shijen së së cilës e ndjejnë dhe e njohin më së miri të rinjtë e arsimuar. Intelektuali përkufizohet si njeri që mendon. Po, secili njeri mendon.

I lanë të vdisnin në shtëpi/ Spitali i telefonoi për tamponin, 30 ditë pasi pacientët me Covid-19 kishin vdekur

Mes 30 mijë viktimave të shkaktuara nga koronavirusi në Itali  ka plot histori të dhimbshme e prekëse sesi janë ndarë nga jeta qytetarët italianë.  Dy ngjarje mjaft tronditëse janë bërë publike ditën e sotme nga gazeta italiane “Corriere della Sera”. Janë dëshmi të dy banorëve  nga zonat më të goditura nga virusi. Rasti i parë

Derisa Kalifornia fillon të hapet, hapa për shtimin e testeve

Në Kaliforni, shteti më i populluar amerikan, masat e qëndrimit në shtëpi i kanë mbajtur rastet e COVID-19 relativisht të ulëta, por testimi për sëmundjen ka mbetur prapa.Nismat e reja nga guvernatori dhe ofruesit e kujdesit shëndetësor synojnë ta ndryshojnë me shpejtësi këtë gjendje. Matt Dibble njofton. Kalifornia ishte shteti i parë që miratoi masën

Koronavirusi në Itali, 194 viktima dhe mbi 100 mijë të shëruar

Autoritetet italiane kanë përditësuar të dhënat e fundit të përhapje së pandemisë së Covid 19 në vend, ku në 24 orët e fundit janë regjistruar 194 viktima dhe 1083 raste pozitive më shumë. Numri i viktimave të shkaktuara nga Covid 19 në Itali ka arritur më 30 395 e numri i pacientëve të infektuar në 218