V.K

Panair i librit të botuesve shqiptarë në Tetovë

1 views

Tetovë, 23 tetor 2019 (POST) – Prej sot e deri më 27 tetor në Tetovë mbahet Edicioni i 19-të i Panairit të librit, në organizim të Shoqatës së botuesve shqiptarë në Maqedoni. Në panair prezantohen dhjetëra shtëpi botuese nga vendi, Shqipëria dhe Kosova. “Prezantohen autorë nga tërë bota dhe libra nga zhanre të ndryshme, duke filluar

Shekerinska: Të gjitha mesazhet janë bashkuar në një fjali dhe ajo është që Maqedonia e Veriut ka bërë gjithçka, BE-ja nuk e dha atë që premtoi

2 views

Shkup, 23 tetor 2019 (POST) – Çdo iniciativë në favor të rrugës tonë evropiane është e mirëseardhur dhe ne do ta përshëndesim, megjithatë siç tha kryeministri, tani presim që ata të përgjigjen. Nuk do të spekulojmë me shanse për sukses, nuk do të spekulojmë për shkak të asaj që nuk varen nga performasa jonë, por varet

Erdogani i thotë “Stop” operacionit në Siri pas presionit rus dhe amerikan: Kurdët ikën

1 views

Lexime: 9 Ankaraja konfirmoi tërheqjen e plotë të militantëve kurdë nga verilindja e Sirisë duke shtuar se tashmë nuk do të ketë më sulme të tjera ushtarake në zonë. Përgjatë lumit Eufrat është krijuar një zonë sigurie prej 440 kilometrash e gjatë. Ministri i Brendshëm turk bëri të ditur se ka marrë konfirmimin nga Uashingtoni

Nuk ka nevojë të shtyhen zgjedhjet për shkak të NATO-s anëtarësimi është i sigurt, konsideron Zaevi

1 views

Shkup, 23 tetor 2019 (POST) – Nuk ka pasur arsye, as nevojë të bisedojmë për shtyrjen eventuale të zgjedhjeve për shkak të anëtarësimit në NATO që do të ndodhë në janar apo shkurt, deklaroi kryeministri Zoran Zaev duke u përgjigjur në pyetjen e gazetarëve lidhur me deklaratën e Artan Grubit të BDI-së për një kanal televiziv

Spasovski: Pas afateve të përcaktuara do të dihet kush do ta drejtojë Qeverinë teknike

2 views

Dellçevë, 23 tetor 2019 (POST) – Në këtë moment plotësisht është e parëndësishme kush do ta drejtojë Qeverinë teknike, por është me rëndësi çfarë do të ndodhë deri më 31 dhjetor lidhur me përmirësimin e jetës së qytetarëve, tha ministri i Punëve të Brendshme Oliver Spasovski duke u përgjigjur në pyetjen e gazetarëve gjatë vizitës së

Sul.met ushtarake turke në Siri, kurdi i vë Zja.rrin vetes

1 views

Lexime: 3 Një kurdo sirian i ka vënë zjarrin vetes para selisë së organizatës së kombeve të bashkuara në Gjenevë, Zvicër. Lajmi u konfirmua nga mediat zviceriane të cilat raportojnë se 30 vjecari jeton në Gjermani. Ai u lye me benzinë në oborrin e komisariatit të lartë të kombeve të bashkuara për refugjatët – UNHCR.

Zaharieva: Gabim historik është mosfillimi i negociatave të Maqedonisë së Veriut me BE-në

1 views

Shkup, 23 tet0r 2019 (POST) – Zëvendës kryeministrja bullgare dhe ministre e Punëve të Jashtme, Ekaterina Zaharieva vlerëson se vendimi për bllokimin e fillimit të planifikuar të negociatave paraqasëse të Maqedonisë së Veriut me Bashkimin Evropian është gabim i madh historik. “Bullgaria tha një ‘po’ të madhe për fillimin e negociatave”, deklaroi Zaharieva, duke shtuar se

Gjykata e Strasburgut: Punëdhënësi ka të drejtë të instalojë kamera

1 views

Lexime: 4 Një vendim i fundit i Gjykatës së Strasburgut i jep të drejtë punëdhënësve që të instalojë kamera të fshehta nëse mendon se vartësit e tij po e vjedhin, pa qenë e nevojshme që t’i paralajmërojë ata. Një punëdhënës mund të instalojë kamera të fshehura pa paralajmëruar punonjësit e tij, në momentin që ka

Koxias: Qeveria e minon Marrëveshjen e Prespës

1 views

Ky material nuk mund të deponohet, botohet, transmetohet, kopjohet dhe sërish të distribuohet në çfarëdolloj forme, pa leje me shkrim nga Agjencia Informative Mediatike. Çdo ndërhyrje dhe keqpërdorim në faqen e interentit të POST-s është i dënueshëm sipas neneve 251 dhe 251a nga KP i Republika e Maqedonisë së Veriut.Konsultant juridik dhe përfaqësues: Avokat Slagjana

Le Poen: Dinakëria e Francës në Ballkan

2 views

Paris, 23 tetor 2019 (POST) – Në një koment editorial për gazetën prestigjioze franceze “Le Poen”, gazetari Luk de Baroshe e quan “dinakëri” bllokadën franceze të Maqedonisë së Veriut dhe të Shqipërisë gjatë javës së kaluar në Bruksel. “Në momentin kur SHBA-ja ia dorëzon kurdët Donald Tramit kurdët, Franca e lëshon Ballkanin në ujë. Pasojat e

1 2 3 60