F.S

Italia kërkon që tu japë fund pagesave me para në dorë

Në rrugën Via Del Corso të Romës, Maria Lipari po kërkon të blejë një shall për vajzën e saj si dhuratë për festën e Krishtlindjeve. Si shumë Italianë të tjerë, ajo preferon të paguajë me mënyrën e vjetër, me para në dorë. Por qeveria Italiane kërkon që ajo të ndryshojë mënyrën sesi paguan për sende

Italia kërkon që japë fund pagesave me para në dorë

Në rrugën Via Del Corso të Romës, Maria Lipari po kërkon të blejë një shall për vajzën e saj si dhuratë për festën e Krishtlindjeve. Si shumë Italianë të tjerë, ajo preferon të paguajë me mënyrën e vjetër, me para në dorë. Por qeveria Italiane kërkon që ajo të ndryshojë mënyrën sesi paguan për sende

Njeriu që dërgoi kompjuterët në shtëpitë tona u nda nga jeta në moshën 82-vjeçare

Normal0 falsefalsefalse EN-USX-NONEAR-SA /* Style Definitions */table.MsoNormalTable{mso-style-name:”Table Normal”;mso-tstyle-rowband-size:0;mso-tstyle-colband-size:0;mso-style-noshow:yes;mso-style-priority:99;mso-style-parent:””;mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt;mso-para-margin-top:0in;mso-para-margin-right:0in;mso-para-margin-bottom:8.0pt;mso-para-margin-left:0in;line-height:107%;mso-pagination:widow-orphan;font-size:14.0pt;mso-bidi-font-size:11.0pt;font-family:”Times New Roman”,serif;mso-bidi-font-family:Arial;mso-bidi-theme-font:minor-bidi;} Chuck Peddle, një prej inxhinierëve më të rëndësishëm të epokës së kompjuterave të shtëpisë, u nda na jeta në moshën 82 vjeçare pas një beteje me kancerin. Ai njihet për dizajnimin e MOS Technology 602, një procesor “low-cost” prej 25 dollarë në

INSTAT, 98.6% e Shqiptarëve kanë akses në internet

Shqiptarët e kanë shtuar përdorimin e internetit dhe teknologjive të reja të komunikimit në dekadën e fundit. INSTAT ka dalë në përfundimin se afro 98% e shqiptarëve midis moshave 16-74 vjeç posedojnë një telefon celular dhe janë përdorues të rregullt të internetit. Sipas një ankete të zhvilluar nga INSTAT për vitin 2019, 98,6% e shqiptarëve nga 16 deri në 74