Author

f.b. - 2 страна

f.b. has 4862 articles published.

МНР отвори постапка за однесувањето на Наумовски при посетата на Шекеринска во Вашингтон

во категорија Македонија од

Министерството за надворешни работи започна постапка во врска со однесувањето на македонскиот амбасадор во Вашингтон, Васко Наумовски, кој ја бојкотираше посетата на министерката за одбрана, Радмила Шекеринска. Од Министерството велат дека е во тек постапка за расчистување на случајот. Продолжи да читаш

Грчката дијаспора бара Коѕиас да ги прекине преговорите за името

во категорија Македонија од

Неколку организации од грчката дијаспора му испратија писмо на шефот на дипломатијата, Никос Коѕиас, во кое го обвинуваат дека ги понижува Грците ширум светот и со кое бараат прекин на преговорите за името. Продолжи да читаш

Истражување: 45 отсто од Грците имаат разбирање за сложено име со терминот Македонија

во категорија Македонија од

За 45 отсто од Грците е разбирлива перспективата за сложено име со вклучен термин Македонија, покажуваат резултатите од истражувањето спроведено од агенцијата „Прората“ за грчкиот Институт за алтернативни политики ЕНА, што ги објавува весникот „Етнос“. Продолжи да читаш

Судењето за „Тортура“ одложено за 13 јуни

во категорија Македонија од

Рочиштето за предметот на СЈО „Тортура“ што денеска требаше да се одржи во Кривичниот суд во Скопје е одложено за 13 јуни поради отсуство на третообвинетиот Новица Станковски.

Продолжи да читаш

Владата потврди: Шаќири е надворешен соработник на Заев за безбедност

во категорија Македонија од

Владата денеска преку соопштение потврди дека поранешниот пратеник во Собранието на Република Македонија, Џезаир Шаќири е времено ангажиран како „надворешен соработник од областа на внатрешната безбедност и борба против радикализмот, за потребите на Канцеларијата на Претседателот на Владата на Република Македонија’.

Продолжи да читаш

Бошкоски: Мијалков веројатно е подготвен да ми се извини

во категорија Македонија од

Оштетениот во случајот „Тортура“ Љубе Бошкоски по одложувањето на денешното рочиште, одговарајќи на новинарско прашање, рече дека мисли оти првообвинетиот Сашо Мијалков веројатно е подготвен да му се извини, и оти ова прашање треба да му се постави лично на Мијалков. Продолжи да читаш

Милошоски бара да се распушти коалицијата „За подобра Македонија”

во категорија Македонија од

Поздраво за ВМРО-ДПМНЕ ќе биде прво да се распушти коалицијата „За подобра Македонија” и да се почне од ново, или истата драстично да се редуцира, смета Антонио Милошоски, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, чии предизборни коалициски партнери постепено почнаа да преминуваат во таборот на СДСМ. Продолжи да читаш

Заев: Очекувам брзо решение за проблемот со името

во категорија Македонија од

Премиерот Зоран Заев денеска во Дојран, коментирајќи ја вчерашната средба меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас во Солун, изјави оти очекува дека набрзо ќе има решение за проблемот со името. Продолжи да читаш

БЕСА на Гаши добила понуда од Заев – се дели колачот за Владата

во категорија Македонија од

БЕСА на Африм Гаши добила понуда од премиерот Зоран Заев кој неодамна истакна дека на крај е реконструкцијата на Владата. Продолжи да читаш

Могерини: Балканскиот самит во Софија ќе биде исклучително важен

во категорија Македонија од

Европската претставничка за заедничка надворешна и безбедносна политика Федерика Могерини денеска оцени дека претстојниот самит на Европската унија и земјите од Западниот Балкан во Софија ќе биде исклучително важен, јави бугарската новинска агенција БТА. Продолжи да читаш

Оди на почеток