Author

f.b.

f.b. has 4862 articles published.

Ова се пратениците кои гласаа “ЗА” за новото име

во категорија Македонија од

Собранието на Република Македонија денеска го усвои законот за ратификација на Конечната спогодба за решавање на разликата како што е опишана во резолуциите на Советот за безбедност на Обединетите нации 817 (1993) и 845 (1993), престанување на Времената спогодба од 1995 година и воспоставување на стратешко партнерство. Продолжи да читаш

Ахмети заедно со неговите заменици, денеска во Мала Речица дискутираат за името

во категорија Македонија од

Претседателот на ДУИ Али Ахмети денеска во Тетово ќе се сретне со неговите потпретседатели на партијата, информира Medial.mk. Продолжи да читаш

Бектеши: Природен гас до сите општини

во категорија Eкономија/Бизнис/Македонија од

Министерот за економија Крешник Бектеши учествуваше на Панел дискусијата на тема: Енергетска политика во Република Македонија – патот напред, во рамки на завршницата на Македонскиот енергетски форум 2018, кој се одржува во Струга, со поддршка на АД Електрани на Македонија, Владата на Република Македонија, Амбасадата на САД во РМ и ЗИП Институтот.

Продолжи да читаш

Нон пејперот нема официјална важност,Македонија ќе се оценува во јуни

во категорија Македонија од

Министерката Женевиев Дариесек, државен секретар во Министерството за вооружени сили на Република Франција изјави дека нон пејперот во врска со проширувањет на ЕУ, чиј потписник е Франција заедно со Холандија, нема никаква официјална важност и дека кон крајот на јуни ќе се разгледува достигнувањето на Македонија.

Продолжи да читаш

Одложено рочиштето за “Титаник”

во категорија Македонија од

Рочиштето за предметот на СЈО „Титаник“ денеска се одложи за 3 јули, бидејќи обвинетата поранешна министерка за внатрешни работи Гордана Јанкуловска не дојде во Судот заради влошена здравствена состојба, односно ризична бременост.

Продолжи да читаш

Ципрас за ставот на Иванов: Сложено име, ерга омнес и ревизија на Уставот

во категорија Македонија од

Грчкиот премиер Алексис Ципрас и грчката Влада реагираа на вчера изнесениот став на македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов дека тој не прифаќа „ерга омнес“ за името, објави грчкиот весник „Катимерини“.

Продолжи да читаш

Заев: Повеќе не дискутираме за “Илинденска Македонија”

во категорија Македонија од

идејќи грчката опозиција го одби предлогот „Република Илинденска Македонија“, не разговараме веќе за тој предлог, одговори премиерот Зоран Заев на пратеничко прашање на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието. Продолжи да читаш

Мнозинството бара достоинствено „приземјување“ на Богов

во категорија Eкономија/Бизнис/Македонија од

На адреса на гувернерот мнозинството упатува забелешки за партиски вработувања и негово кокетирање со претходната власт. Богов, пак, смета дека погрешил само еднаш. Продолжи да читаш

И денеска дожд и грмотевици

во категорија Македонија од

Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Попладне ќе има повремен дожд, а локално ќе биде и нестабилно, со пороен дожд и грмежи. Минималните температури ќе се движат од 7 до 15 степени, а максималните од 18 до 26 степени. Во Скопје ќе биде променливо облачно, попладне со локален дожд и услови за ретки грмежи. Температурата ќе се движи од 11 до 25 степени. Продолжи да читаш

Мицкоски: Во 13 часот нов скандал за криминалот на власта

во категорија Македонија од

Претседателот на ВМРО – ДПМНЕ Христијан Мицкоски на својот Фејсбук профил најави дека во 13 часот ќе објави нов скандал за криминалот на власта. Тој вели дека вистинското лице на власта е она кое е полно со скандали и неработа. Продолжи да читаш

Оди на почеток