Нелсон Узеир ќе се бори за злато на Светското јуниорско првенство во кикбокс

1 min read

Продолжуваат успешните настапи на македонскиот кикбоксер Нелсон Узеир на Светското првенство во Италија за деца, кадети и јуниори.

Нашиот натпреварувач кај јуниорите во дисциплината кик лајт (-89 кг.) успеа да обезбеди финале. На претпоследната пречка Узеир со 3:0 го совлада Италијанецот Франческо Криваро.

Во борбата за златниот медал ќе се бори против Самед Агдеве од Турција кој со 3:0 триумираше над домашнит кикбоксер Рафаел Черубино.

Претходно Узеир оствари и победа проитв Унгарецот Торок Винце (3:0).

Во женска конкуренција во дисциплината лоу кик категоријата до 56 кг., Јадранка Темелкова го освои бронзениот медал. Таа во полуфиналето загуби со 3:0 од Анита Муминовиќ од Босна и Херцеговина.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Блокиран регионалниот пат Тетово – село Пирок

Следно

Холандските мајки се официјално најсреќни мајки на светот, а ова се нивните правила

Latest from Blog

АРСОВСКА ЈА ЧУВААТ СПЕЦИЈАЛЦИТЕ НА МВР – градоначалничката „се плаши“ да излезе и да се сретне со приватните превозници, но и со новинарите! (ФОТО)

Откако денеска беше најавен протест на приватните превозници градот Скопје буквално опколено со полициски службеници. Градоначалничката

MacedonianEnglishAlbanian