Избори на сите нивоа во Босна и Херцеговина

2 mins read

Во Босна и Херцеговина на полноќ почна изборниот молк што ќе трае до затворање на избирачките места во недела. Тогаш се одржуваат општите избори, граѓаните избираат нови членови на Претседателството на БиХ, претседател на Република Српска, пратеници за парламентот на БиХ, за Народното собрание на Република Српска, за парламентот на Федерацијата БиХ и за собранијата на десет кантони во Федерацијата БиХ.

На Избирачкиот список се 3.368.666 гласачи, од кои 63.264 ќе гласаат преку пошта.

Централната изборна комисија на БиХ информира дека на изборните листи ќе се најдат 127 политички субјекти, од нив 72 политички партии, 38 коалиции и 17 независни кандидати.
Во фокусот е изборот на нови членови на Претседателството на Босна и Херцеговина, од кои бошњачкиот и хрватскиот член се избираат во Федерацијата БиХ, а српскиот во Република Српска.

За бошњачкиот член, битката е меѓу Бакир Изетбеговиќ, кандидатот на Партија на демократските акции и Денис Беќировиќ од Социјалдемократската партија на БиХ, кого го поддржаа и другите опозициски партии во Федерацијата Босна и Херцеговина.

Во трката за хрватскиот член се Борјана Кришто, кандидатката на Хрватската демократска заедница на БиХ и Жељко Комшиќ од Демократскиот фронт.

Гласачите од Република Српска ќе може да избираат меѓу пет кандидати, а главни ривали се Жељка Цвијановиќ, кандидатката на Сојузот на независни социјалдемократи и Мирко Шаровиќ од Српската демократска партија.

Цвијановиќ во претходниот мандат беше на позицијата претседателка на Република Српска, додека лидерот на Сојузот на независни социјалдемократи Милорад Додик беше српски член на Претседателството на Босна и Херцеговина.

Додик сега е во трка за претседател на РС, а од 31 кандидат за позицијата, за негов најголем противник се смета Јелена Тривиќ, кандидатка на ПДП и СДС, опозициските партии во Република Српска.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Излезни анкети: Партијата „Ново единство“ на летонскиот премиер води на изборите

Следно

Медиуми: Зеќир Рамчиловиќ добил амбиција да му го земе министерското место на Оливер Спасовски?

Latest from Blog

АРСОВСКА ЈА ЧУВААТ СПЕЦИЈАЛЦИТЕ НА МВР – градоначалничката „се плаши“ да излезе и да се сретне со приватните превозници, но и со новинарите! (ФОТО)

Откако денеска беше најавен протест на приватните превозници градот Скопје буквално опколено со полициски службеници. Градоначалничката

MacedonianEnglishAlbanian