Ковачевски забранил да се купуваат морски плодови, парите за бадеми и лешници ќе одат за најзагрозените граѓани

1 min read

Премиерот Димитар Ковачевски на денешната вонредна прес-конференција посветена на мерките за справување со енергетската криза, беше прашан и за потрошените 20.000 евра за морски плодови.

Тој рече дека се работи за рамковен договор, во кој влегуваат и кабинетот на претседателот на државата и кабинетот на претседателот на Собранието.

„Тоа е рамковен договор, каде што ако некој од сите корисници нарача, тој треба да го плати. Но, тоа се пари од граѓаните. Јас одлучив дека ќе има забрана во бифеата за користење на морска храна и на бадеми и лешници, и тие пари ќе бидат насочени за финансиска помош директно за најранливите категории граѓани“, рече премиерот.

Инфлацијата јаде луѓе, Владата октоподи

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Совет од експерт: Не го будете вашето домашно милениче додека има кошмари

Следно

Поразени младинците на Победа, но имаат добра шанса да го елиминираат Колерејн

Latest from Blog

АРСОВСКА ЈА ЧУВААТ СПЕЦИЈАЛЦИТЕ НА МВР – градоначалничката „се плаши“ да излезе и да се сретне со приватните превозници, но и со новинарите! (ФОТО)

Откако денеска беше најавен протест на приватните превозници градот Скопје буквално опколено со полициски службеници. Градоначалничката

MacedonianEnglishAlbanian