Е. Пелистер и Целје Пивоварна Лашко во финалето за трофејот на струшкиот турнир

1 min read

Ракометарите на Е. Пелистер обезбедија ново финале на 50 издание на меѓународниот струшки турнир, откако со 27:26 го совлада грчкиот тим на АЕК Атина.

Иако на паузата имаа негатива од 12:16, во вториот дел играчите на Ларс Валтер направија целосен пресврт.

Македонскиот вицешампион го освои првото место во својата група и во финалната пресметка ќе го предизвика Целје Пивоварна Лашко од Словенија в сабота од 21.15 часот.

Претходно се одиграа уште два меча Татран Прешов дојде до вториот триумф откако го совлада домаќинот Струга со 36:21, додека Алкалоид и Бутел Скопје ремизираа (26:26).

За третото место на турнирот ќе играат Вардар 1961 и Татран Прешов од 19.15 часот, за петтото РК Алкалоид и АЕК Атина од 17.15 часот, а за седмата позиција Струга и Бутел Скопје од 10.00 часот.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Инцидент во Хрватска: Најмалку 16 повредени по испарување на засега непозната хемикалија

Следно

Дневен хороскоп за 20 август: Дипломатската нота станува неизбежна

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian