Историја на костимот за капење: Како парче ткаенина предизвикало толку бес, контроверзии и забрани

6 mins read

Историјата на костимот за капење во голема мера е поврзана со неговото скратување, а речиси е неверојатно колку енергија, докажувања, аргументи и демонстрации биле потрошени на толку мало парче ткаенина.

Иако во античко време луѓето главно се капеле голи, бикините постоеле и во стариот Рим. Во една сицилијанска вила од четвртиот век е зачуван мозаик на кој се гледаат девојки како играат и носат ленти преку градите и еден вид гаќички направени од превиткано парче ткаенина. Се верува дека древните бикини се користеле за време на забави и спортови со кои некои жени се занимавале, но и за време на капење.

Но, официјални костими за капење се појавуваат многу подоцна, во 18 век. Во тоа време мажите сè уште се капеле голи, но жените носеле ленени кошули како костими за капење. Првите вистински костими за капење биле направени од волна и памук и биле прилично тешки кога се влажни.

Во почетокот, боите на костими за капење биле црвена, сина или црна. Костимите за капење го покривале целото тело, и тоа не само поради пристојност. Имено, исончаниот тен во тоа време воопшто не бил модерен, туку го сметале за „фармерски“.

Австралиска пливачка го шокираше светот со дводелен костим за капење

Едноделниот костим за капење датира од крајот на 19 век и бил главна отскочна штица во неговата историја.

Новиот костим за капење, и машки и женски, имал јака, а долниот дел се суштал до над коленото. Во тоа време модерни станале и костимите за капење со риги.

Почетокот на 20 век донел вистинска револуција за оваа тема. Светски познатата австралиска пливачка Анет Келерман била уапсена во 1907 година бидејќи носела дводелен костим за капење на американска плажа.

Анет Келерман
Анет Келерман / Фото: Profimedia

Првите костими за капење кои со гол грб биле дизајнирани во 1930-тите, што било многу смело во тоа време. Дотогаш вообичаени биле само дводелните костими за капење за жени кои покривале сè, а на мажите им било дозволено да носат дводелен костим за капење со отстранет горен дел.

Дури по Втората светска војна, двајца Французи го измислиле модерното бикини со разголен папок, и тоа било следната голема отскочна штица во историјата на костими за капење. Жак Хајм прв го измислил дводелниот костим за капење „Атом“ во 1946 година – наречен така затоа што бил многу мал дводелен костим за капење.

Тогаш инженерот по име Луис Реард се погрижил неговиот костим за капење да биде уште помал и неговата дводелна облека ја нарекол Бикини, по островот Бикини, каде што таа година била спроведена нуклеарна проба. Реард сакал возбудата околу неговите нови бикини костими за капење да биде исто толку „експлозивна“.

Французинот бил во право – навистина го шокираше светот кога првпат покажа секси бикини на модната писта во Париз. Пронајдокот ги натера сите да заборават на „Атом“, а бикините станаа генеричко име за дводелните костими за капење во Европа. Било потребно време за бикините да се популаризираат во остатокот од светот и на почетокот биле забранети во САД и во католичките земји.

Сексуалната револуција од 70-тите донесе револуција и меѓу костимите за капење

Во педесеттите години на минатиот век кога се повеќе се афирмирале женските тела, долниот дел од костимот за капење сепак стигнувал над папокот, а горниот дел целосно ја прекривал бистата.

Во доцните 50-ти, бил измислен материјалот ликра, со кој се изработувале костими за капење кои биле
многу поиздржливи, поудобни за носење и полесни за сушење. Во 60-тите, заоблените колкови станале уште поизразени, а песната „Itsy-Bitsy-Teenie-Weenie-Yellow-Polka-Dot-Bikini“ која зборува за „срамните делови“ во минијатурните бикини на плажа, станала голем хит.

Овој став кон костимите за капење се промени за време на сексуалната револуција во 1970-тите, а така историјата на костими за капење се променила засекогаш. Оттогаш па натаму, горните бикини не биле ништо повеќе од обични градници. Популарно станало и сончањето, па колку повеќе било „откриено“, толку подобро.

Кон крајот на 70-тите се вратил едноделниот костим за капење, но овој пат со високо деколте истакнувајќи ги колковите. Во 80-тите била воведена проѕирна мрежа и биле прифатени топлес бикините или „монокини“. Тоа било, исто така, декада на танга бикини, исто така познат како „бразилски“ – минијатурно бикини како врвка што го остава најголемиот дел од задниот дел изложен.

На крајот на 20 век, фокусот се вратил на практичните костими за капење и повторно почнале да се носат класичните едноделни костими за капење, но оскудните бикини сè уште биле во мода за на плажа. Во 1990-тите беше воведен „Танкини“ за жени – комбинација од маица без ракави и долен дел од бикини.

Од раните 2000-ти, нема ограничување за опсегот на костими за капење што можете да ги купите. Сите видови на костими за капење се дизајнирани за сите форми и големини на телото.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Министерката за култура не се извини за свиркањето на химната

Следно

ВИДЕО | Костадиновска-Стојчевска: Свирежите на прославата на Рамковниот договор се вид провокација

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian