Денес пороен дожд, грмежи и засилен ветер од утре следат големи промени

1 min read

Времето денеска ќе биде променливо облачно и свежо, на повеќе места нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има појава на краткотрајно невреме со интензивен пороен дожд, силен ветер, електрични празнења и услови за појава на град. На места ќе наврне поголема количина на воден талог. Минималната температура ќе се движи од 12 до 19, а максималната од 21 до 28 степени. УВ индексто ќе изнесува 6.

Во Скопје променливо облачно со повремен пороен дожд, грмежи и засилен ветер, во делови од котлината со пообилни врнежи. Минималната температура ќе се спушти до 16, а максималната ќе достигне до 24 степени.

Од понеделник ќе настапи постепено стабилизирање на времето со брз пораст на дневните температури.

skopjeinfo.mk

Претходно

Денес се празнува Изнесувањето на Чесниот Крст

Следно

На „Табановце“ и „Пелинце“ се чека околу еден час, на „Богородица“ 40 минути

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian